Герган Ценов е български пианист и диригент, който живее и работи в САЩ от 1999 г. , където пропагандира българската музика. През лятото на 2010 г. той дирижира два концерта (в Карнеги Хол в Ню Йорк и в Кенеди Център във Вашингтон) с програма, съставена единствено от творби на Петко Стайнов, а като пианист участва с изпълнения на произведения от български композитори в рамките на „Български концертни вечери“, които традиционно се провеждат в Генералното Консулство на Република България в Ню Йорк.
Герган Ценов е създател и диригент на оркестър, носещ неговото име - Камерен ансамбъл „Ценов”. Дебютът му е на 29 май 2015 г. в Ню Йорк с изцяло българска програма - произведения от Любомир Пипков, Лазар Николов, Иван Спасов и Васил Казанджиев.
През януари 2016 г. съставът отново изпълнява българска програма в Ню Йорк.
Следващият концерт на Камерен ансамбъл "Ценов" ще бъде на 4 юни в "Бруно Валтер аудиториум" в Линкълн център - Ню Йорк, когато отново ще има две български премиери – на Симфония №4 от Александър Райчев и Complexi Sonori от Васил Казанджиев.
Герган получава първите си уроци по пиано в Пазарджик, завършва музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив. През 1993 г. той постъпва в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София с две специалности: пиано в класа на проф. Жени Захариева и оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Васил Казанджиев. От 1999 г. Ценов живее и работи в САЩ, където завършва последователно Montclair State University (Държавния университет в Монтклеър Ню Джърси) с магистърска степен по пиано и Juilliard School в Ню Йорк с магистърска степен по оркестрово дирижиране. Обучението на Герган Ценов в Juilliard School е съпроводено с творческо сътрудничество с едни от най-изтъкнатите диригенти в света – Курт Мазур, Пиер Булез, Майкъл Тилсън Томас, Джордж Манахан. През 2007 г. той е назначен за диригент на Оркестъра на Нюйоркския университет, а от 2011 г. Ценов е главен диригент на New Amsterdam Symphony Orchestra в Ню Йорк.
В България Герган Ценов е гостувал като диригент на Софийската филхармония, на Академичния симфоничен оркестър и на Пазарджишкия симфоничен оркестър.
Неговият диригентски дебют с Нов симфоничен оркестър е на 25 април 2016 г. в зала „България”, в един от концертите, с които е отпразнувана 25–ата годишнина от създаването на състава. Програмата включва единствено произведения от българския авангард.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...