Германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че ЕС трябва да да вземе мерки, за да обезкуражи и други държави след Великобритания да поискат напускане на общността. Пред Бундестага Меркел заяви, че Европа е достатъчно силна, за да преживее Брекзита и, по думите ѝ, Лондон не може да очаква, че ще запази само привилегиите си.
Който иска да излезе от това семейство, не може да очаква, че ще се откаже от задълженията си, но ще запази привилегиите си.
До излизането на Великобритания от общността ще важат всички подписани договори – както за нея, така и за ЕС, посочи канцлерът Меркел, малко преди да отлети за Съвета на Европа в Брюксел. Тя предупреди британците, че не бива да очакват неофициални преговори, преди да задействат член 50 за напускане на ЕС. Това бе послание, което тя отправи и късно вчера след срещата си с френския президент Франсоа Оланд и италианския премиер Матео Ренци.
Меркел предупреди Великобритания, че ако иска свободен достъп до вътрешния пазар, ще трябва да спазва четирите основни свободи на ЕС – свободата на движение на хора, на стоки, на капитали и на услуги. Тя даде за пример Норвегия, която е част от Общия пазар, без да е член на ЕС.
Германският канцлер заяви, че въпросът пред ЕС сега не е дали да има повече или по-малко Европа, а как Европа да е по-ефикасна. Пред нас има предизвикателства като бежанска криза, военни конфликти, климатични промени – тези проблеми са твърде сложни, за да се решават поотделно. Меркел критикува и факта, че европейските лидери не са спазили обещанието си, дадено през 2000 година, да направят от ЕС общност, в която богатството на отделния човек да се увеличава и безработицата да намалява.
Продължителна неяснота за това как Европейският съюз да се справи с вота за Брекзит ще струва скъпо, обяви говорител на германското министерство на външните работи. Той предупреди, че рисковете от безизходица заради несигурност имат цена в политически, икономически и финансови изражения. Според говорителя изглежда, че някои от хората във Великобритания, които са лобирали за излизане на страната от съюза, сега нямат ясен план за действие.
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави Василев, завършил Международни отношения в Бостънския университет, работил в Конгреса на САЩ, а по-късно и като главен експерт в кабинета на президента Румен Радев. " Не са намерили начин да..
Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..
Преди повече от пет години в страната се заговори за нулевите договори и промяна в Кодекса на труда . Предложението дойде от страна на работодателите, но синдикатите изразиха бурно несъгласие и дискусията не продължи. Сега обаче представители на фирми за набиране на персонал отново повдигат въпроса . Работодателите в България отдавна..