Имам публично обещание от финансовия министър, че предложенията ще бъдат включени в предстоящата бюджетна процедура, което на практика ще направи дарителството ежедневна дейност. Излишните храни, които са стотици хиляди тонове, ще стигнат до гладните хора.
Манолова отчете първата година от работата си като обществен защитник. Тя коментира, че зад битката с "Топлофикация" стоят много интереси и пари и е трудно да се "отбележи точка" в полза на гражданите, но обеща да води битката до край. Омбудсманът отчете като най - трудна в защита на обществения интерес през тази една година битката с "Топлофикация".
Общественият защитник ще предложи законодателни промени, касаещи дейността на частните съдебни изпълнители, колекторските фирми, фирмите за бързи кредити. През есента институцията на омбудсмана ще предложи и проектозакон за частния фалит и законодателни промени, които защитават потребителите в отношенията им с банките, съобщи още Манолова. За една година институцията е помогнала на повече от 20 000 души
Мая Манолова заяви, че подема кампания и срещу екотаксите за автомобилите. 60 млн. лв. годишно потъват в частни фирми, без да е ясно за какво точно се харчат парите, съобщи общественият защитник. Само допреди 4 години, екотаксата за автомобил е била в размер на 30 до 50 лв. и услугата е извършвана от 15 фирми, а сега сумите набъбват от 130 до 275 лв., в зависимост от годините на автомобила и само няколко частни сдружения събират тези такси:
Вместо по сметка на държавата, отиват по сметка на две или три частни организации. При това, в закона съществува забрана за информация как се използват тези пари.
Законът постановява екотаксите да се събират за рециклиране и оползотворяване на негодните автомобили, но тази дейност, сама по себе си, е печеливша и не се нуждае от финансиране от страна на гражданите, твърди Манолова:
Ако аз искам да си предам автомобила на фирма, която да го рециклира, самата фирма ми плаща, тоест, нищо не налага предварително при първа регистрация на автомобил да плащам за нещо, което е печеливша дейност на фирмите.
Омбудсманът настоява с промени в Закона за управление на отпадъците да разреши да се съобщава за какво се харчат парите от екотаксите, а наредбата да позволи по-категоричната намеса на държавата в пазара, така че размерът на таксите да падне.
.
Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства. Сигналите са получени по силата на създаден миналата година механизъм за обезщетяване на пострадали от сексуално насилие. Точно преди една година беше стартиран Всеобхватен план за обезщетение на жертвите на насилие в Църквата. Тези случаи не..
Бивш лидер на уелския клон на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на 10 години и половина затвор за приемане на подкупи, за да прави проруски изявления пред медиите и Европейския парламент. Петдесет и две годишният Нейтън Гил от Северен Уелс се призна през септември за виновен по осем обвинения за подкуп между 6 декември 2018 г. и 18 юли..
Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..
Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..