Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Отвличане от сарая“ в двора на рицарската крепост на фестивала в Ако

В западна Галилея на брега на Средиземно море е разположен приказен град,  обявен от ЮНЕСКО за част от Световното културно наследство. Това е Ако или Сен Жан д’Акр, както е бил наречен, когато през 12 век става столица на Йерусалимското кралство на рицарите кръстоносци в Палестина.

Лято, море и опера - така изглежда фестивалът в Ако. Зрителна зала е  дворът на хоспиталиерите в запазената крепост от времената на кръстоносците. Самият град е върху полуостров, навлязъл дълбоко в морето. А спектакълът на операта на Моцарт „Отвличане от сарая“, е решен съвсем ваканционно и „морски“. Сцената върху запазилия се етаж от крепостта е доста тясна. Прекрасно е използвано пространството от сценографката Мих Манор. Вместо от сарая отвличането е от луксозната  яхта на пашата, закотвена в източно пристанище (може би намекват за намиращото се буквално на метри от сцената). За площадки на оперното действие са използвани две нова. По-високото е оформено като палуба, а по-ниското- като каюта в същата яхта. Артистите пеят и на подиуми, навлезли дълбоко в зрителната зала, подобно на кей. От негоизлиза с гмуркане Белмонте (в ролята Натан Хелер). Прекрасно се е представил водеоаниматорът Йоаф Коен, който е заснел гмуркания на момчета и момичета. Прожектирани върху необработените камъни, те сякаш приканват да отидеш да се потопиш в прозрачните средиземноморски води. Близостта до морето създава обаче и проблеми. Всички инструменти на ерусалимския оркестър Камерата са били заменени с по-евтиния резервен комплект, заради опасения да не се повредят от почти 90-процентовата влага. Това не попречи на младия диригент Даниел Коен, който се налага като наследник на Даниел Орен, да бъде едно от прекрасните открития на спектакъла. Не може да се каже същото за певците, които изглежда си пазеха гласовете и разчитаха на микрофоните. Затова и ръкоплясканията след ариите им звучаха вяло. Най-добре се представи актьорът Джордж Иткандер в ролята на паша Селим. Това е дебютът му на оперна сцена, но тази година вече беше отличен с две награди за драматична роля - в Театрон Камери получи награда за млад актьор и в Палестино-изралския театър - за поддържаща роля.

Надписите бяха на иврит и на арабски. Осъвременените реплики предизвикваха реакция на публиката. Личеше къде в залата седят араби и къде – евреи, по бързината на реакциите, защото и актьорите ту говореха на арабски, ту на иврит. Само ариите бяха на немски език. И като поанта на толкова актуално и днес звучащата опера за сблъсъка между източната и западна култури, написана от 26-годишния Моцарт, беше една неписана ария, която зрителите с удоволствие изслушаха. Това беше молитвата на ходжата от минарето на близката джамия, заради която за няколко минути спектакълът прекъсна.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02