В западна Галилея на брега на Средиземно море е разположен приказен град, обявен от ЮНЕСКО за част от Световното културно наследство. Това е Ако или Сен Жан д’Акр, както е бил наречен, когато през 12 век става столица на Йерусалимското кралство на рицарите кръстоносци в Палестина.
Лято, море и опера - така изглежда фестивалът в Ако. Зрителна зала е дворът на хоспиталиерите в запазената крепост от времената на кръстоносците. Самият град е върху полуостров, навлязъл дълбоко в морето. А спектакълът на операта на Моцарт „Отвличане от сарая“, е решен съвсем ваканционно и „морски“. Сцената върху запазилия се етаж от крепостта е доста тясна. Прекрасно е използвано пространството от сценографката Мих Манор. Вместо от сарая отвличането е от луксозната яхта на пашата, закотвена в източно пристанище (може би намекват за намиращото се буквално на метри от сцената). За площадки на оперното действие са използвани две нова. По-високото е оформено като палуба, а по-ниското- като каюта в същата яхта. Артистите пеят и на подиуми, навлезли дълбоко в зрителната зала, подобно на кей. От негоизлиза с гмуркане Белмонте (в ролята Натан Хелер). Прекрасно се е представил водеоаниматорът Йоаф Коен, който е заснел гмуркания на момчета и момичета. Прожектирани върху необработените камъни, те сякаш приканват да отидеш да се потопиш в прозрачните средиземноморски води. Близостта до морето създава обаче и проблеми. Всички инструменти на ерусалимския оркестър Камерата са били заменени с по-евтиния резервен комплект, заради опасения да не се повредят от почти 90-процентовата влага. Това не попречи на младия диригент Даниел Коен, който се налага като наследник на Даниел Орен, да бъде едно от прекрасните открития на спектакъла. Не може да се каже същото за певците, които изглежда си пазеха гласовете и разчитаха на микрофоните. Затова и ръкоплясканията след ариите им звучаха вяло. Най-добре се представи актьорът Джордж Иткандер в ролята на паша Селим. Това е дебютът му на оперна сцена, но тази година вече беше отличен с две награди за драматична роля - в Театрон Камери получи награда за млад актьор и в Палестино-изралския театър - за поддържаща роля.
Надписите бяха на иврит и на арабски. Осъвременените реплики предизвикваха реакция на публиката. Личеше къде в залата седят араби и къде – евреи, по бързината на реакциите, защото и актьорите ту говореха на арабски, ту на иврит. Само ариите бяха на немски език. И като поанта на толкова актуално и днес звучащата опера за сблъсъка между източната и западна култури, написана от 26-годишния Моцарт, беше една неписана ария, която зрителите с удоволствие изслушаха. Това беше молитвата на ходжата от минарето на близката джамия, заради която за няколко минути спектакълът прекъсна.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Преди години в частно училище първият ми урок по религия бе пред децата и родителите. Интересното е, че родителите накрая казаха: "Ама то..
Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер..
Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия?..