Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

3
Крум Балджийски
Снимка: Личен архив

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина. Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. 

Този път с интерпретациите си творците искат да подчертаят важността на откритието, с което този край се прослави преди пет години, а именно човешките останки в пещерата "Бачо Киро", които доказано са от първите хомо сапиенс в Европа.

"Палеолитно ехо" – така авторите са нарекли поредицата от стенописи, с които изрисуват производствени сгради в Дряново. Може би защото понякога вместо обръщение казваме „ехо“, за да привлечем вниманието. Това правят художниците -  предизвикват интереса към онова откритие, което преди пет години обърна погледите към пещерата "Бачо Киро" с намерените останки от първите Хомо сапиенс, стъпили в Европа преди 46 хил. години.

В основата на творческия проект е художникът Крум Балджийски, по – известен с артистичния си псевдоним Кром Багелски, и инж. Владимир Лафчийски, собственик на производствена фирма в Дряново, над която стърчи стар 45-метров фабричен комин, превърнат от Багелски в най-високия стенопис в България. Настоящата локация е така да се каже в сянката на тази най-нова атракция в града, интерпретираща историческото развитие в българските земи като се започва от праисторията.

Крум Балджийски - Кром Багелски

Сега, няколко години след завършването на високия стенопис "Пръстените на времето", идеята намира своето продължение по фасадите на производствените сгради, разказва артистът от Ихтиман, свързан с Дряново и района на Трявна и Велико Търново, където е учил.

Кром Багелски е автор на мащабни стенописи – в Англия, Румъния и у нас. Завръща се да живее и твори в България след 13 години в Лондон. Концепцията за "Rural murals" (стенописи в провинцията) създава с намерението за промяна в средата. Локациите са запустели места и сгради, промишлени райони като този в Дряново, към които артистите посягат, придържайки се към местната история и традиции, обяснява художникът.

След поредица от творчески резиденции, по покана на собственика на фирмата инж. Владимир Лафчийски в Дряново се събират 12 художници и стрийт артисти от България, Англия, Ирландия и Тенерифе.

За разлика от друг път, когато всеки от художниците сам си заплаща разходите, сега предприемачът спонсорира начинанието, за да подчертае важността на откритията в пещерата "Бачо Киро". 

Те допринасят за развитието на науката от учени от ранга на нобеловия лауреат по медицина -  шведския генетик Сванте Паабо, отбелязва Лафчийски, който живо се интересува от културно-историческото наследство на България и намира път да го популяризира.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26

Артис - фестивал на младите в изкуството

На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата   ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” .  Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка -   блестящи изпълнители, чиято артистична..

публикувано на 10.04.25 в 17:36