Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на проф. Саша Попов

| обновено на 06.09.16 в 16:31
Панчо Владигеров и Саша Попов
Снимка: семеен архив

През август, по изключение, в рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" няма да отбележим рождения ден на прочут композитор, а ще почетем забележителния български музикант проф. Саша Попов – цигулар, диригент, основател и организатор на българското симфонично изпълнителско изкуство, една от големите личности в нашата музикална история. На 12 август се навършват 40 години, откакто той си е отишъл от този свят през 1976-а.


Саша Попов е роден на 24 юли 1899 г в Русе. Родителите му имат професионално музикално образование – завършили са Букурещката консерватория. Саша е едва на 4, когато баща му започва да се занимава с него – учи го да свири на цигулка. Само след две години детето изнася първия си концерт пред публика, като свири на четвъртинка цигулка. Учи в частното музикално училище на Петко Наумов и взема уроци при Йозеф Швертнер. После заминава за Виена. Там учи при проф. Карл Прил, но по-късно го чува на концерт знаменития Отокар Шевчик и го приема за свой ученик. Попов завършва Виенската музикална академия и започва блестяща концертна кариера. Може да се каже, че Саша Попов е първият български цигулар със световна известност – изнася стотици концерти из цяла Европа в продължение на две десетилетия.

Оценките за неговите изяви са възторжени: В стокхолмски вестник го наричат цигулар-феномен с блестяща техника, красив, плътен тон и огнен темперамент, Саша Попов е един от най-значимите съвременни цигулари-виртуози. Изпълнението на Концерта от Чайковски беше феноменално и предизвика френетични аплодисменти – пише критик от мюнхенската преса.


Още в силата си като концертиращ артист, Попов се връща в България, започва диригентска и педагогическа дейност и отдава всичките си сили за поставянето на основите на много наши институции и състави.

Чуйте в звуковите файлове интересни подробности от биографията на проф. Саша Попов и спомени за него, съхранени в Златния фонд на БНР, на изтъкнати наши музиканти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Нева Кръстева

Смесеният хор на БНР партнира в авторски концерт на Нева Кръстева

На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..

публикувано на 06.11.24 в 15:25
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Райнер Хонек и Пламена Мангова гостуват на "Софийски солисти"

Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант.  Двамата са в София по покана на камерния..

публикувано на 06.11.24 в 12:48

"Небесното войнство" - поглед нагоре от Юлиян Табаков

От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..

публикувано на 06.11.24 в 12:13
Проф. Борислава Танева

Малки пианисти ни въвеждат в приказния свят на Борислава Танева

Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..

публикувано на 06.11.24 в 12:07
снимка: личен архив

The Chainsmokers, Iggy Pop, Alvaro Soler ще участват на фестивала "Colours of Ostrava 2025"

Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..

публикувано на 06.11.24 в 10:27
Насаме с незабравимите - 45 срещи

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист.  Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех.  Никой от тях не..

публикувано на 05.11.24 в 15:37

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39