Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рощилиада" – ежегоден фестивал на сръбската скара

"Рощилиада" – ежегоден фестивал на сръбската скара
Снимка: Мила Младенова
Голямо българско нашествие се очаква в сръбския град Лесковац тази събота, на 27 август, където всяка последна седмица от месец август се провежда широко известният вече не само на Балканите фестивал "Рощилиада". 50 автобуса с организирани туристи от България се очаква да пристигнат там само през първия ден на фестивала. Също така се предвижда участие и на български майстори на скарата, които ще премерят сили в състезание, както и български групи, които се очаква да се включат в карнавала, който се провежда за 11-та година. През миналата година "Рощилиада" са посетили 10 хиляди българи с организирани групи. Повече от месец преди събитието трудно можеше да се намери място по хотелите в града и околността. За седемте дена на фестивала през миналата година Лесковац е посетен от около 700 хиляди души, сочат данните на туристическата организация в града.


Предложенията на туроператорите за "Рощилиада" са за двудневно пътуване с включени градовете Лесковац, Пирот и Ниш на цена от около 100 лева и еднодневно пътуване до Лесковац на цена от около 40 лева. Много българи организират индивидуално пътуването си за "Рощилиада", с която се припознава Лесковац, а и Сърбия като място за кулинарен туризъм. Тина Стоянович от туристическата организация в Лесковац разказва за организацията през тази година:

Фестивалът се провежда в центъра на града на главната улица, на която ще бъдат поставени 32 унифицирани щанда. Там ще се подготвят и предлагат най-вкусните специалитети от популярната лесковачка скара. Ще участват майстори от Лесковац и околността, както и майстори от Чачак и Княжевац. По традиция на 1 септември ще се проведе състезанието за най-голямата плескавица, което наистина привлича голямо внимание от страна и на посетителите и на медиите. Това ще се случи пред главната сцена на фестивала. Миналогодишният рекорд беше 59 килограма и диаметър над 150 сантиметра. Майсторите имат специална техника, по която това се прави. Всяка година подобряваме рекорда и тази година очакванията ни са плескавицата да надмине 60 килограма.

Посетителите на фестивала ще могат да се насладят и на богата културно забавна програма, подчертава Тина Стоянович:

Всяка вечер на главната сцена в центъра на града ще има изпълнения на най-известните наши представители на музиката. Програмата е разнообразна. Предвидили сме музика за всички поколения и и за всеки вкус. Между тях са например група "Рибля чорба", Неда Украден, звезди от фолклорните телевизии, група "Галия", Лексингтон бенд, най-популярните духови оркестри от Южна Сърбия, които спечелиха всички първи награди на фестивала на духовата музика, който се провежда в Гуча.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мила Младенова.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 70 нови пожара са избухнали в Гърция за денонощие

Общо 70 пожара се запалиха за денонощие в Гърция, като над 20 избухнаха само за четири часа. В сила са строги мерки по забрана за влизане в гори и паркове, високите температури допълнително затрудняват работата на пожарникарите.   Отново температури от 42 градуса бяха отчетени през последното денонощие. Изключително топлото време, съчетано със силен вятър..

публикувано на 12.08.25 в 02:29
Киър Стармър и Доналд Тръмп, Вашингтон, февруари 2025 г.

Лондон предупреди Тръмп да не вярва на Путин

Британското правителство предупреди американския президент Доналд Тръмп да не се доверява на руския президент Владимир Путин, че ще се придържа към евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, докато западните лидери се надпреварват да помогнат на Киев да се подготви за среща на върха в петък, съобщи вестник “Таймс”.   В декларация..

публикувано на 12.08.25 в 02:18
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Генералният секретар на ООН осъди убийството на шестима журналисти в Газа

Смъртта при израелски обстрел на шестима медийни работници в град Газа предизвика нова вълна от международни критики срещу Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху потвърди решимостта си градът да бъде окупиран. Австралия се присъедини към Франция, Великобритания и Канада, които обявиха намерение да признаят палестинска държава. Генералният..

публикувано на 11.08.25 в 21:08
Подготвя се транспортирането на ранен военнослужещ към ВМА - София.

Военнослужещ е загинал в катастрофата при разклона за с. Маломирово, Елховско

Военнослужещ на 52 години е загинал в катастрофата при разклона за село Маломирово до Елхово. Той е починал в линейката на път за областната болница "Св. Пантелеймон" в Ямбол, съобщи БТА, като цитира заместник-директора на лечебното заведение д-р Валентин Вълчев. Сигналът за тежкия пътен с трима ранени, от които двама военнослужещи, е получен към..

публикувано на 11.08.25 в 20:56
Кая Калас

Кая Калас: ЕС подкрепя стъпките на САЩ към "справедлив мир" в Украйна

Върховният представител на Европейския съюз по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви, че министрите на външните работи от ЕС подкрепят действията на Съединените щати към "справедлив мир" в Украйна, предаде Ройтерс. Освен това Калас сподели, че блокът ще продължи да работи по допълнителни санкции срещу Русия, по военна..

публикувано на 11.08.25 в 20:50
Хора почиват на сянка по бреговете на р. Тибър в горещия ден, Рим, 10 август 2025 г.

Ръст на цените, свързани с ваканции и пътуване, отчитат в Италия

Данните на Националния статистически институт на Италия  ISTAT сочат, че  през юли цените са нараснали с 1,7% - толкова, колкото бе през юни на годишна база, т.е. нивото на инфлацията се запазва. Но според потребителските сдружения "това е мираж".  Най-много са поскъпнали самолетните билети за вътрешните полети в Италия – над 35%, следват..

публикувано на 11.08.25 в 20:44
Новостроящата се православна църква

Спор между Софийската митрополия и столичния район "Изгрев" за новострояща се църква

Софийската света митрополия обвини администрацията на столичния район "Изгрев" в натиск за избор на изпълнител за довършване на сградата на новата църква на името на свети Пимен Зографски в района.  Средствата, които са в размер на над 1 милион лева, бяха отпуснати от Столичния общински съвет по предложение на кмета на "Изгрев" Делян Георгиев и..

публикувано на 11.08.25 в 20:20