Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата Добринка Станкова: Благодарение на професията си съм имала хиляди живота

Добринка Станкова
Снимка: Георги Бангиев

За актрисата от Народния театър Добринка Станкова актьорството е мистична професия, защото актьорът с всяка роля създава едно ново същество. Изгражда го от очите, косата, тялото до характера. Творецът на сцената не живее един живот, а преживява много животи. За нея театърът е мисия.

Добринка Станкова има големия късмет да се обучава във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов” при четирима емблематични преподаватели: Анастас Михайлов, Методи Андонов, Нейчо Попов, Любомир Кабакчиев. И всеки от тях оставя сериозна следа в нейното изграждане като актриса. Тя и до днес се поддържа физически и психически като професионалист. Тренира аеробика или нещо друго и при всяка нова роля се обръща към книгата на Мейерхолд за театъра. За ролята й в пиесата „От ума си тегли” на Грибоедов взима уроци по оперно пеене. Преди всеки спектакъл е особено неспокойна през целия ден. Отивайки към театъра, вече живее с образа и си говори по пътя (един съученик на сина й разтревожено му казал един ден, че е видял майка му да си говори сама...). А в театъра с грима, костюма и някои нейни техники идва пълната концентрация и готовността пълноценно да се превъплъти в образа. Актрисата и до днес не обича поклоните – от една нелепа случка при поклон в детството.

Още като дете Добринка Станкова е искала да се посвети на театъра. Дори е написала писмо на Сергей Бондарчук (режисьор на филма „Война и мир”), че тя е готова да изиграе ролята на Наташа Ростова. Едно писмо, изпратено на принципа „До дядо на село”. Може би затова не успява да изиграе Наташа Ростова, но пък пресъздава толкова роли в българското кино, че и до днес я помнят от филмите „Иконостасът”, „Черните ангели”, „Вятърът на пътешествията”, „Зарево над Драва”, „Трета след Слънцето”, „Прозорецът”, „Онова нещо” и много други.

В Народния театър актрисата е поканена само година след завършването на ВИТИЗ. Справя се успешно с дебютната роля, но за младата актриса не е било никак лесно да е в обкръжението на такива актьори-колоси от онова време като Иванка Димитрова, Таня Масалитинова, Маргарита Дупаринова, Славка Славова, Андрей Чапразов, Любомир Кабакчиев и т. н. И до днес актрисата си спомня как е трябвало да замести една актриса във вече готов спектакъл. Още с първата й реплика Маргарита Дупаринова прекъсва репетицията и се обръща към режисьора с думите: Енчо, (става дума за режисьора Енчо Халачев) тази няма никакъв глас!. До края на живота си Маргарита Дупаринова изпращала цветя за всяка премиера на Добринка Станкова и я поздравявала с успеха. Този случай не препъва звездната кариера на младата актриса. Безбройни са ролите на Добринка Станкова на сцената на Народния театър: Олга в „Когато гръм удари”, „Амалия във „В полите на Витоша”, Лиза в „От ума си тегли”, Офелия в „Хамлет”, Алис в „Мъртвешки танц”, Лебядкина в „Бесове”, Венчето в ”Църква за вълци”, Г-жа Хил в „Пигмалион”, Майката в „Ах, този джаз” и още, и още... Този сезон можете да я гледате в спектаклите „Пигмалион” и „Крадецът на праскови”.

Добринка Станкова описва себе си като упорита, грижовна и с чувство за отговорност. Би озаглавила филма на своя живот „Борбата”. А нейната неустоима страст е всичко онова, което е свързано с духовното. Това беше срещата с актрисата Добринка Станкова - един позитивен човек и всеотдаен творец, един светъл образ, който озари студиото на „Нощен хоризонт”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30