Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дълги опашки от желаещи да гласуват в Турция

| обновено на 06.11.16 в 19:47

В този час трябва да приключи гласуването в Турция за български президент и на националния референдум. В повечето секции обаче ще се стигне до удължаване с един час на процеса на гласуване, както позволява законът.  Причината - дългите опашки от желаещи да гласуват.
Председателите на секционните избирателни комисии трябва да преценят колко още хора могат да упражнят правото си на глас в рамките на един час и да ги пуснат в секциите. Останалите чакащи просто няма да могат да гласуват. По последни данни и от Генералното ни консулство в Истанбул към 17.00 часа българско време избирателната активност там и в Бурса е била около 13 000 души. Стълпотворенията пред секциите се дължат на драстичното намаляване на броя им в Турция - от 136 на последните парламентарни избори до 35 сега. Охраната е видима - мъже и жени-полицаи в униформи. 
Попълването на декларации извън секциите беше спряно преди около два часа и половина по указание на ЦИК. 
Само един от доброволците призна, че тази дейност се организира от изселническата организация "Балгьоч". Останалите или не коментираха, или казваха, че помагат по самоинициатива.

В цяла Турция са отворени общо 35 секции, със 100 по-малко в сравнение с предходните парламентарни избори. Само в района на Бурса намалението е почти 6-кратно, като са отворени 8 секции, докато през 2014 г. те са били 45.

В интервю за Програма „Хоризонт“ лидерът на една от изселническите организации в Турция Юксел Юзкан заяви, че вижда противоречие в превръщането на избирателното право в граждански дълг. Той очаква значителен спад на избирателната активност в Турция, като в Бурса тя се очаква да достигне между 10 и 15 хиляди гласа – почти двойно по-малко в сравнение с  последните парламентарни избори, когато около 30 хиляди души са упражнили правото си на вот.

Тези очаквания се потвърждават от пратеника на БНР Деян Йотов, който свидетелства, че едва 100-120 души са гласували до момента (10 часа българско време) за президент в една от секциите в Бурса, като от тях около 1/3 са решили да участват и в референдума. Тази избирателна активност е два пъти по-ниска в сравнение с предходните парламентарни избори.

Заради намаления брой секции се очакват опашки и напрежение, но Юзкан подчертава, че той и колегите му полагат грижи за спокойно и прозрачно протичане на изборния ден по правилата. За това допринася и умереното полицейско присъствие в района на секциите.

Очакват се големи затруднения, свързани с транспортирането на избирателите, като част от тях трябва да пропътуват над 100 километра за да гласуват. В секцията в град Караджа бей през първите 3 часа на изборния ден са гласували само 30-ина души, но там се очаква да пристигнат гласоподаватели, пропътували 120 километра, за да пуснат гласа си. Изселническите организации координират транспортирането на избиратели с подкрепа на местните кметства.

Наблюденията на нашия пратеник в Бурса показват, че са налице и трудности при попълването на декларациите на български език от гласоподавателите, но за справянето с това предизвикателство е създадена организация за подкрепа от доброволци-преводачи. Освен това са регистрирани и проблеми във връзка с употребата в изборните секции на турски език.

Според Йотов избирателите в Турция гласуват за европейското бъдеще на България, но се оплакват, че информационната кампания за референдума не е достигнала до тях.

Интервюто на Деян Йотов с Юксел Йозкан и кореспонденция от Бурса можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за 3 системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители на..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..

публикувано на 25.07.25 в 11:26

Частичното бедствено положение остава в Средец заради пожара в склад за пластмаса

Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха.  Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..

публикувано на 25.07.25 в 11:25
Васил Пандов

Васил Пандов: Увеличението на заплатите на медицински работници с 10% е скандално

Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..

публикувано на 25.07.25 в 11:11

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..

публикувано на 25.07.25 в 11:00

От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за продажба на държавни имоти

От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо четене промени..

публикувано на 25.07.25 в 10:52