Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брюксел се надява, че външната политика на Доналд Тръмп ще е различна от предизборните му изявления

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюксел посрещна хладно новината за избирането на Доналд Тръмп и с надежда, че външната му политика ще е различна от предизборните му изявления.

Лидерите на европейските институции побързаха да поканят Доналд Тръмп на среща на високо равнище САЩ-ЕС. С новия демократичен избор на американския народ идва несигурност, относно бъдещето на трансатлантическите отношения, призна председателят на Европейския съвет Доналд Туск:

Връзките ни са силни. Никой не може да ни ги отнеме, нито да ни накара да се откажем от споделените си спомени и ценности като свобода, солидарност и уважение към личността. Не вярвам, че която и да било държава може да бъде велика, живеейки в изолация.

Председателят на ЕК Юнкер очаква да получи повече разяснения за позициите на новата администрация на САЩ по въпроси от взаимен интерес като търговията, климата, антитероризма и сигурността, обяви неговият говорител Маргаритис Схинас.

Несъмнено, това е труден момент в отношенията между САЩ и ЕС,коментира председателят на ЕП Мартин Шулц:

Сигурен съм, че президентът Доналд Тръмп ще бъде различен от кандидат-президента Тръмп.

Очевидно е, че в бъдеще трябва самите ние като европейци да поемем повече отговорност за нашите интереси, каза лидерът на групата на ЕНП Манфред Вебер. Вече не трябва да гледаме толкова често към Вашингтон, а да открием какви са европейските интереси и да ги защитаваме.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също поиска да проведе телефонен разговор с Доналд Тръмп възможно по-скоро:

Ангажиментът на САЩ към НАТО и към отбраната на Европа бяха солидни като скала в продължение на почни 70 години и съм убеден, че това ще продължи и занапред. Да не забравяме, че единственият път, когато беше задействан член 5 от договора за колективна отбрана, бе след атаките от 11 септември. Хиляди европейски войници участваха в операцията в Афганистан като директен отговор на молбата на САЩ. Затова вярвам, че заедно ще продължим да се справяме с все по-сложната среда на сигурност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Иванов

Иван Иванов: Борисов е подложен на двоен огън - от Пеевски и от ГЕРБ

Борисов е подложен на двоен огън - от Пеевски и от ГЕРБ . Това каза пред БНР политическият психолог и преподавател във ВТУ доц. Иван Иванов, депутат от гражданската квота в "Реформаторския блок" и заместник-председател на 43 Народно събрание. "От една страна Бойко Борисов е подложен на огън от Делян Пеевски, който през част от министрите в..

публикувано на 20.10.25 в 17:16

Протест заради решение на РИОСВ, което допуска двойно разширение на птицеферма в Дебелец

Граждани на Дебелец и организацията "Кажи" протестираха пред Административния съд във Велико Търново, където днес започна делото срещу решението на Регионалната екологична инспекция (РИОСВ). С него се допуска двойното разширение на птицефермата за кокошки носачки в покрайнините в Дебелец. РИОСВ - Велико Търново разреши разширяване на промишлена..

публикувано на 20.10.25 в 17:15
Главен комисар Любомир Николов

СДВР предлага: Металдетекторни рамки в моловете

Няколко дни преди снощния инцидент, при който 15-годишен прободе смъртоносно свой връстник в столичен мол, ръководството на Столичната дирекция на вътрешните работи е имало среща с управителите на търговските центрове в София. На нея те са били предупредени да засилят охраната и да информират при всеки случай на съмнителни групи, които могат да..

публикувано на 20.10.25 в 16:59
Административният ръководител на Софийска градска прокуратура Емилия Русинова и Ивайло Спиридонов

Емилия Русинова е един от кандидатите за ръководител на Софийската градска прокуратура

Изпълняващата функциите градски прокурор на София Емилия Русинова е един от кандидатите за титуляр на Софийската градска прокуратура.  Срокът за кандидатстване изтича днес, като документи е подал и следователят Бойко Атанасов. Русинова вече е заемала този пост в периода 2016 - 2020 година. Името ѝ беше замесено в т. нар афера "Осемте..

публикувано на 20.10.25 в 16:52

РЗИ-В. Търново нареди на ВиК дружеството да направи дезинфекция на водопроводната мрежа

Регионалната здравна инспекция във Велико Търново нареди на водоснабдителното дружество пълно и бързо измиване на резервоарите за питейна вода и дезинфекция на водопроводната мрежа. Водата от язовир "Йовковци" още не е годна за пиене Втора седмица от чешмите тече мътна вода, която е  негодна за пиене, посочват з дравните власти. Расте..

публикувано на 20.10.25 в 16:50
Унгарският министър на външните работи и търговията Петер Сиярто (вдясно) разговаря с българския външен министър Георг Георгиев в Будапеща, архив, юни 2025 г.

Ако има искане, България ще даде въздушен коридор на руския президент, за да стигне до Будапеща

България ще даде въздушен коридор на руския президент Владимир Путин, ако той бъде поискан, за да стигне до Будапеща за срещата си с американския държавен глава Доналд Тръмп. Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Георг Георгиев, казани по време  на Съвет "Външни работи" в Люксембург  пред пратеника на БНР  Ангелина Пискова:..

публикувано на 20.10.25 в 16:31
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова и директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов дадоха брифинг във връзка със случая - 20 октомври 2025 г.

Момчето, проболо смъртоносно свой връстник, е било известно на полицията от 2022 г.

Срещу 15-годишното момче, което снощи прободе смъртоносно свой връстник в столичен търговски център, е повдигнато обвинение за причиняване на смърт. То е задържано за 72 часа с прокурорско постановление. На брифинг от прокуратурата и МВР съобщиха, че момчето е било известно на органите на реда от 2022 година.  Младеж е намушкан при сбиване в..

публикувано на 20.10.25 в 15:53