Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ЕС постигнаха предварително съгласие по мерки за противодействие на бъдещи газови кризи

| обновено на 05.12.16 в 23:48
Снимка: БГНЕС

Енергийните министри от ЕС постигнаха предварително съгласие по мерки за противодействие на бъдещи газови кризи. Компромисът ограничи първоначално заложените високи критерии за прозрачност при договорите за доставка на природен газ от страни извън Съюза.

Законодателният пакет обаче тепърва ще търпи промени и ще се обсъжда съвместно с Европейския парламент.

Еврокомисията няма да получи 100% достъп до газовите сделки с Русия и други чуждестранни доставчици на природен газ. В бъдеще Брюксел ще има право да преглежда всичко в търговските договори, свързано със сигурността на доставките, с изключение на цените – един от ключовите елементи в дългосрочните споразумения, който стана причина за обвинения в монопол срещу руската компания "Газпром" в България, Чехия, Полша, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония.

Не желаем сигурността на газовите доставки да остане Ахилесовата пета на Европа. Има страни, на които им е по-добре без нея, а на други им е още по-зле, не скри горчивината си словашкият министър Петер Жига.

Обменът на информация ще е ограничен и между 28-те енергийни национални регулатора. Орязването на правомощията в регламента са поискали няколко страни, сред които Германия и Франция, според източници в Съвета. Все пак енергийният комисар Мигел Ариас Канете изтъкна, че са приети останалите мерки за регионална взаимопомощ в случай на газова криза, както и за финансови компенсации, в случай че пострадалата държава не получи алтернативен газ на време от съседите си:

Дори договорите да са за доставки под 40% от общото потребление на газ за дадената държава, Комисията и компетентните органи пак ще могат да искат информация за сигурността на доставките, с изключение на ценообразуването. Тепърва ще търсим още компромиси, но системата би могла да се приложи и за вноса на електроенергия.

Решението не е окончателно, но политически то "отпушва" формалните технически преговори с другата законодателна институция – Европейския парламент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Вигенин

Според Вигенин дефицитът в бюджета трябва да се покрие с увеличаване на приходите

Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас.  Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета.  От..

публикувано на 03.02.25 в 19:11
Френският министър-председател Франсоа Байру.

Френският премиер реши да прокара проектобюджета без парламентарен вот

Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..

публикувано на 03.02.25 в 19:08

Туристическият бранш от Югозапада държи на ДДС от 9 процента

Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..

публикувано на 03.02.25 в 19:02

Тихомир Безлов: КСНС може би е за проверка на отношенията президент - правителство

КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан с разговор между различни политически формации ", каза още той, като посочи, че не си спомня друг..

публикувано на 03.02.25 в 18:54
Снимката е илюстративна, архив.

Жената, чиито клиентки получиха усложнения от ботокс, е разпитана в полицията

Полицията e открила жената, поставила  в София  ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска гражданка, е била открита днес следобед от Главна дирекция "Национална полиция" и е била извикана на..

публикувано на 03.02.25 в 18:51

Извънредни проверки за нерегламентирани естетичномедицински манипулации

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщават от здравното министерство. Наред с това Регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на..

публикувано на 03.02.25 в 18:22
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Самостоятелна европейска отбрана е изключително тежък и скъп инструмент

Има нарушен баланс във военно-политическите и военно-стратегическите отговорности на европейците към НАТО . Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика. "Всички европейски лидери знаят, че Европа има смешен принос във финансово отношение за НАТО, а в технологично отношение - приносът е нулев . Всички..

публикувано на 03.02.25 в 18:13