Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еленко Божков и Руслан Стефанов за "Лукойл"

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

"България продължава да държи критична инфраструктура в ръцете на държава, обявила я за неприятел"

| Интервю
Руслан Стефанов и Еленко Божков
Снимка: Мария Филева
Чуй новината! Чуй новината:

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел.

Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.

"Лукойл-Нефтохим" е компания, която е част от критичната инфраструктура на страната и има монополно влияние, доказано от КЗК. Отчайващо е, че на третата година от войната в Украйна, която постави казуса "Лукойл" пред българската държава, българските политици отказват да разгледат казуса от гледна точка на националната сигурност. ... Трябва да бъде поставена под особен надзор. ... На второ място - приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС. Трябва да бъде ясно, че няма значение кой и как продаде тази компания, тези приходи трябва да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България. ", подчерта Стефанов, като уточни, че няма друг подобен случай и "провалът не е само за българските управляващи, а и за партньорите ни САЩ, НАТО и ЕС".  

Според Божков рафинерията в Бургас не може да стане държавна собственост, защото това едва ли ще бъде разрешено от КЗК, през който регулатор трябва да мине сделката, а и златната акция на държавата в компанията не дава право на притежателя ѝ да участва във вземане на решения като това за продажба:

"Не бива да се изключва, като възможност за преход, назначаването на особен управител".   

Държавата може да участва в покупката на този актив, смята Стефанов.

Руслан Стефанов припомни, че "Лукойл-Нефтохим" 15 години не беше плащала данък печалба:

"Има едни правила в международните финансови пазари, че цената горе-долу е 15-20 пъти печалбата. Те обявиха последната печалба 75 млн. евро, еднократен акт, да не говорим за последните 10 години. Ако видим за последните 10 години - тази компания няма да струва и половин милиард евро. Да не говорим, че тя е в изключително странно положение, тъй като е собственост на държава, която е обявила другата държава, в която се намира, за неприятел. Това би трябвало да е един сериозен риск за който и да е инвеститор. Поради тази причина инвеститорите, които се явяват, са тясно свързани с интересите на Русия, а не на България". 

Той обясни, че доставката на горива, ако бъде засегната, това е въпрос на заплаха на националната сигурност.

По думите му не е трябвало да има дерогация за руски нефт, защото са направени изследвания, които са установили, че не е имало проблем да се доставя нефт за рафинерията:

"Това доведе до огромни печалби за Русия и собствениците на руската компания, но по никакъв начин не доведе до печалба за българските граждани".

Еленко Божков изказа мнение, че компанията струва най-малко 4,5 млрд. евро.

Според Стефанов има политическо разбирателство рафинерията "Лукойл-Нефтохим" да бъде продадена на унгарската компания MOL. 

Божков подчерта, че който и да е бъдещият купувач на компанията, това не би трябвало да повлияе на цените на горивата в България.

Интервюто на Явор Стаматов с Еленко Божков и Руслан Стефанов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате видеото.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Към мигранти без разрешен престой не трябва да има толерантност

Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..

публикувано на 31.03.25 в 18:39

Мъжът, убил в Трявна бившата си партньорка, е задържан под стража

23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..

публикувано на 31.03.25 в 18:29
Адв. Иван Петров

Иван Петров: Генезисът на избора на българския европрокурор е порочен и води към Пеевски

Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ".  "През..

публикувано на 31.03.25 в 18:18
Марин льо Пен напуска съда в Париж преди произнасянето на присъдата - 31 март 2025

Политическа буря във Франция след присъдата срещу Марин льо Пен

Политическа буря предизвика присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен, призната за виновна по делото за корупция и присвояване на европейски средства. Льо Пен получи четири години затвор и 5 г. неизбираемост. Марин льо Пен е призната за виновна за присвояване на публични средства Марин льо Пен напусна съдебната зала,..

публикувано на 31.03.25 в 18:15

"Хамас": "Всеки, който може да носи оръжие", да се бори срещу плана за изселване на палестинците

"Хамас" призова "всеки, който може да носи оръжие" по света да се бори срещу плана на американския президент Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа в съседни страни. Израел предложи удължаване на примирието в Газа в замяна на връщането на около половината от останалите заложници, държани от Хамас в палестинския анклав. "Не пазете нито..

публикувано на 31.03.25 в 18:12