„Съкровището на Силвестър” е първата постановка, в която играе малкият Леонид Йовчев в театралната студия „Аванс сцена” в Плевен. Постъпва в нея на 12 години и продължава до завършването на средното си образование. През пубертета Лео имал силно и постоянно главоболие, но като излизал на сцената, всичко се променяло, защото концентрацията върху ролята премахвала физическото страдание. Ръководителят на трупата Орхан Таир го подкрепял, но и винаги изисквал повече от него. Това са първите стъпки по пътя към театъра на Леонид Йовчев.
След завършването на Езиковата гимназия с английски и руски в Плевен Лео подава документи за НАТФИЗ, но от недоглеждане изпуска датата на изпитите. Тогава се записва във Великотърновския университет в специалността „приложна лингвистика”, където учи японски, но не отдава необходимото време и усилия на този труден език. Причината – отново театърът. Този път в университетската школа на Стефан Мавродиев, който го подготвя и за изпитите в театралната академия.
В предаването "Нощен Хоризонт" Леонид Йовчев сподели, че не се е представил особено добре на кандидатстудентските изпити, но въпреки това го приемат в НАТФИЗ в класа на проф. Димитрина Гюрова. От преподавателите в академията получава най-важните уроци за професията: възможостта и способността да се общува с хора, професионалната етика, която трябва задължително да се спазва, отдадеността и желанието за работа, баланса, разума, спокойствието и необходимостта от работно самочувствие. Леонид Йовчев е дълбоко благодарен на своите преподаватели в НАТФИЗ проф. Димитрина Гюрова, Николай Ламбрев-Михайловски, Иван Урумов...
Днес Лео играе в Народния театър „Иван Вазов”. Там можете да го гледате в ролята на Хамлет в постановката на Явор Гърдев, в ролята на Гео Милев в „Гео” с режисьор Иван Добчев и в още много представления. За Хамлет и Гео получава престижните награди „Аскеер” и „Икар”. Освен това от седем години актьорът играе и в театралната трупа „Метеор”, отличена за оригинални търсения в областта на театралния език. Във всички свои превъплъщения той е съвестен, добронамерен и отдава цялата си енергия на театъра.
През свободното си време Лео чете книги, катери скали в изкуствена среда, ходи на плуване или играе борд игри със зарове и карти с приятели. Живее с една котка и куче, които е взел от улицата, защото много обича бездомните животни и ще е много щастлив и благодарен, ако хората са по-грижовни към тези животни. Темите, които го вълнуват днес, са отношението на управляващите към образованието, здравеопазването и културата. Но остава с надеждата, че това ще се промени. И споделя, че те, управниците, трябва да знаят, че на нас, гражданите, не ни е все едно какво става в нашата държава. А, ако използваме репликата на Гео от едноименния спектакъл: "С какво трябва да се съобразява театърът днес?", отговорът на Лео е: Не с парите! Това нощно докосване до твореца и човека Леонид Йовчев определено оставя позитивна следа у нас.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..