След „Набуко” от Верди с Пласидо Доминго, във втората за 2017 г. пряка прожекция от кино сезона на Метрополитън гледахме операта „Ромео и Жулиета“ от Гуно. Сигурно много от слушателите на БНР са проследили великолепната вокална изява на Диана Дамрау и Виторио Григоло в прякото аудио предаване по програма „Христо Ботев“. А зрителите в салона на "Синема Сити" имахме възможността да видим и сценичната реализация, копродукция с Миланската Скала – класическата постановка на Бартлет Шер с впечатляващите костюми на шесткратната носителка на награда „Тони“ Катрин Зубър, вдъхновени от филма на Фелини „Казанова“.
Отидох на спектакъла, както се казва „с голяма кошница“. Защото когато гледах преди време Диана Дамрау в „Лучия ди Ламермур“ на "Ковънт Гардън", тя остави незабравимо впечатление у мен – във вокално отношение не отстъпваше и дори превъзхождаше моя идеал Анна Нетребко. Виторио Григоло също ме впечатли в „Любовен еликсир“ на "Ковънт Гардън", въпреки че това е много трудно след като си гледал вече Роландо Вийасон като Неморино! Музиката на Гуно не е „хитова“, т.е. не може лесно да се запомни и да се запее, както музиката на Верди например, но е много красива и три часа отлитат с лекота. А вокалното изпълнение наистина беше на такава висота, че заслужи не само виковете „Браво!“ на публиката в Метрополитън след всяка ария на главните герои, но имаше и „Брависимо!“ за Виторио Григоло. Това, което бих отбелязала като критика, със съзнанието, че критикувам спектакъл от най-висока класа, беше твърде „пърхащото“ поведение на Жулиета. Вероятно то е избрано от режисьора, за да предаде крехката възраст на героинята, но несъобразено с близките планове при кинопрожекцията и възрастта на Диана Дамрау, по-скоро създаде дразнещо впечатление за несъответствие и неискреност. Малко повече спокойствие би допринесло, според мен, за значително по-пълноценна изява на тази великолепна певица!
Много, много ми хареса! Много добре направен спектакъл! И с тези "американски добавки", които ни се поднасят с радостни усмивки, с комплименти наляво и надясно, с това всички колко са невероятни! Не че не е вярно, но понеже така се поднася непрекъснато в един приповдигнат тон, то човек започва да го възприема с известна доза подозрение. Впечатлена съм от певците, от постановката, от работата, която е свършена! Така че започвам постепенно да споделям хвалбите на водещата! И вероятно ще дойда и на следващи спектакли от кино сезона на Метрополитън, сподели зрителка от публиката.
Следващата пряка прожекция от кино сезона на Метрополитън ще бъде на 25-и февруари, когато ще гледаме операта „Русалка“ от Дворжак с Кристине Ополайс в главната роля.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..