Ретро трамваят ще се движи от 12.00 до 14.00 часа. Маршрутът включва обиколка из централни столични дестинации, сред които Централна гара, бул. "Мария Луиза", ул. "Граф Игнатиев", пл. "Журналист", Петте кьошета и НДК. В трамвая ще звучи музика от Новогодишния концерт на Виенската филхармония, която ще пренесе пътниците във вълшебния свят на австрийската столица и на виенския валс, съобщи ръководителят на бюрото за международни връзки на Община Виена в София Ирина Симова и допълни:
Ще има и едни сладки изненади от производител от Виена, а също така и един специален билет за спомен, който е специално отпечатан за дните на Виена.
Докато трае обиколката, пътниците ще се запознаят и с разказ за виенските забележителности, както и за връзките между двете столици.
Още преди Възраждането във Виена се установяват български търговски колонии, а будни и по-заможни българи получават образованието си там. След Освобождението новата българска столица е повлияна най-силно от виенския стил в бита и културата - от облеклото до архитектурата. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Сред най-известните сгради в столицата, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница (сега Квадрат 500) и Синагогата.
По време на дните на Виена в София ще бъдат проведени още мероприятия, сред които и традиционният Виенски бал, който ще се състои за 17 пореден път в събота вечер, обяви Ирина Симова:
В неделя, 12-и, в Мall Сердика от 15.00 часа ще открием една инсталация - петметрово прозрачно сърце с надпис "Виена обича София", пълно с вафлички. Всеки, който стигне до сърцето, може да си извади вафлички гратис.
Инсталацията ще остане в търговския център до 14-и февруари. Финалът на Виенските дни ще бъде отбелязан с вечер на виенското вино във Военния клуб.
Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка. Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност. Смята се, че връщането на..
Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..
Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..
Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..
Израел е обстрелвал по грешка католическата църква "Светото семейство" в Газа преди обед днес, обяви говорителка на Белия дом след телефонен разговор на американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Ерусалимската латинска патриаршия съобщи, че по църквата е стреляно от танк и че са убити трима души, а израелското..
Бившият испански финансов министър Кристобал Монторо е обвинен в облагодетелстване на компании в замяна на плащания. 74-годишният политик е заемал поста в периода от 2011 до 2018 година в правителствата на Хосе Мария Аснар и Мариано Рахой. Според разследващия съдия Рубен Рус, Кристобал Монторо и екипът му са създали организация, която, в замяна..
Дъждът, който заваля в района на Сандански е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин, съобщи Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над санданското село Горно Спанчево. С булдозери са направени широки просеки за недопускане на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..