Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Квалификацията на възрастните е ключов проблем, но 1100 центъра за обучение са много

Снимка: БГНЕС

Професионалната квалификация на възрастни е ключов проблем, заяви във Велико Търново лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Според него обаче 1100 центъра за професионална квалификация и обучение са много. Това е касичка за пари, коментира Димитров. 

Според лидера на КНСБ трябва да бъде сменена формулата на финансиране на центровете за квалификация: През секторни фондове за квалификация, които се пълнят от бизнеса, от хората, и малко от държавата и европейски пари. 

По думите на Пламен Димитров така ще повиши отговорността на бизнеса към работниците и тяхното задържане: Аз съм против това, което говори бизнесът в момента – да си ги трансферираме работниците като футболисти едва ли не – да им плащаме някакви лицензионни такси.

Лидерът на КНСБ заяви още, че 1515 лева е постижима средна работна заплата, но регионалните различия на пазара на труда трябва да бъдат отчитани.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският хеликоптер превози до столична болница пострадал на Витоша

Мъж е припаднал на Черни връх на Витоша. С помощта на медицинският хеликоптер му е оказана спешна помощ е бил откаран до столично лечебно заведение. Сигналът за инцидента е бил подаден от турист.  Пострадалия, който е на 33 години е бил с диабетна криза.  В момента е в стабилно състояние и по информация на БТА е настанен в болница..

публикувано на 05.07.25 в 14:53

Продължава борбата с огнената стихия на остров Евия

На остров Евия продължава борбата с огнената стихия. Извършва се евакуация на туристи. На островите и на Халкидики недостигът на вода се увеличава. И днес рискът от пожари е много висок в цялата страна, съобщава Гражданска защита. Най-трудният пожар е на остров Евия, където огънят достигна до къщи и вили. Вятърът раздели огнения обръч на..

публикувано на 05.07.25 в 14:32

"Сватбата на века" на Джеф и Лорън Безос

Като в приказките три дни продължиха празненствата за определяната за сватба на века - тази на милиардера Джеф Безос и избраницата му Лорън Санчес, вече Безос.  Двойката се врече във Венеция, на остров Сан Джорджо, където се намира монументален комплекс, проектиран от архитекта от 16-ти век Андреа Паладио, и който разполага с емблематична камбанария,..

публикувано на 05.07.25 в 14:09
МБАЛ - Пазарджик

Пазарджишката болница с благодарност към лекар, спасил двама души на плаж в Поморие

Ръководството на Многопрофилната болница в Пазарджик изрази своята благодарност към д-р Димитър Бакалов, който е спасил два човешки живота на плажа в Поморие. Бакалов работи именно в пазарджишката болница, а спасените от него мъж и жена са в добро състояние. Само в рамките на минути, д-р Димитър Бакалов, заместник - завеждащ Спешната помощ в..

публикувано на 05.07.25 в 14:03
Любомир Николов, директор на СДВР.

Николов: Не е сигурно, че т. нар. "Локали" са участвали в сбиването в центъра на София преди ден

Установени са участниците в инцидента със сбиване в центъра на София от преди ден. Това съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов.  Той уточни, че не може да се твърди със сигурност, че става дума за така наречените "локали". "Незабавно сме се самосезирали в Столична дирекция, тъй като нямаме официално подаден сигнал, нито от..

публикувано на 05.07.25 в 13:38

Евакуираха още едно селище заради големия пожар в Германия

Поредно населено място в Германия беше евакуирано поради големия горски пожар, бушуващ на границата между федералните провинции Саксония и  Бранденбург , предаде ДПА. Спешните служби очакват около 45 души да бъдат принудени да напуснат домовете си в село Якобстал Банхоф в саксонската община Цайтхайн, съобщиха властите в област Майсен...

публикувано на 05.07.25 в 12:56

Близо 4 700 безработни ще преминат през обучения за професионална квалификация

Близо 4 700 безработни ще преминат през обучения за професионална квалификация и придобиване на професионална квалификация по проекти на представителните синдикални и бизнес организации. Средствата за одобрените проекти са 8 640 000 лева, осигурени от тазгодишният Национален план по заетостта. Предвидено е минимум 35% от преминалите през..

публикувано на 05.07.25 в 12:52