Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Веселин Анчев: Всяка роля отключва още една врата към теб самия

Веселин Анчев
Снимка: Георги Бангиев

Любов и енергия са животът и театърът за актьора от Театъра на армията Веселин Анчев. Любовта е не само провокацията за появата и развитието на изкуството и културата. Без нея животът не би имал смисъл. Любовта е причината за нашето съществуване, тя дава сила и крила, тя прави хората по-добри, допълва творецът. Театърът му дава възможността да изживее много животи. А за зрителите театърът е импулс за размисъл - нещо, което отеква силно вътре в тях.

Към всяка нова роля актьорът подхожда обикновено отвън навътре. Търси първо да открие психологическия жест и след това да разкрие вътрешния потенциал на образа. Всяка роля оставя следа във Веселин Анчев. Лошото е, че театрите не работят с психолози, за да могат творците след интензивната и продължителна работа върху образа да се „освободят”, условно казано, от негативните последици по време на работата. Това е труд на ментално и емоционално ниво и изисква голямо психологическо натоварване.

Веселин Анчев си почива с пътувания из страната. Прави походи из Рила и Пирин. И според него, на тези места човек открива себе си и се пречиства. Убеден е, че България е страната с най-вълшебните кътчета на планетата. И е важно да я опазим. И още нещо - творецът, който като малък е играл народни танци, харесва народната музика и споделя, че тези неравноделни ритми са уникални, заложени са генетично в нас и ни въздействат положително на енергийно ниво.

Осем са постановките в Театъра на армията, в които можете да гледате Веселин Анчев. Сред тях са: „Да разлаем кучатата”, „Декамерон”, „Йерма”, „В полите на Витоша”, „Саломе” и други. В Народния театър можете да го видите в постановките на Мариус Куркински „Ревизор” и „Синята птица” , както и в спектакъла на Александър Морфов „Полет над кукувиче гнездо”, а в театър „199” в пиесата, поставена отново от Мариус Куркински „Отворена брачна двойка”. Аз съм щастлив, че живея във времето, в което твори Мариус Куркински! - каза в студиото на "Нощен Хоризонт" Веселин Анчев и допълва, че е особено щастлив, че режисьорът го е избрал да участва в негови постановки. Но преди всичко и завинаги е благодарен на своя учител в НАТФИЗ проф. Крикор Азарян. Той е заложил най-важните неща в него като творец. Коко беше психолог с индивидуален подход към всеки актьор - допълва още Анчев. Невероятен човек и творец!

За актьора работата с всеки режисьор е като любовта между мъжа и жената. Режисьорите са като майката и бащата в едно семийство. Това е откровение. Веселин Анчев иска да продължи да работи с Мариус Куркински, с Диана Добрева, с Лилия Абаджиева, Александър Морфов и да се срещне на сцената с Галин Стоев, Маргарита Младенова, Теди Москов... А каузата, която винаги ще следва, е да се учи през целия свой житейски и професионален път.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02