Още с пристигането си на летището в Будапеща се почувствах като попаднала във вълшебна приказка. Докато се въртях и очаквах колата, която трябваше да ме отведе в Мишколц, чух италианска реч и видях група хора с калъфи със струнни инструменти. Колко бях щастлива да разпозная музикантите от прочутия камерен оркестър I Musici di Roma, които гостуват на фестивала в Мишколц с концерт. Билетите за него бяха разпродадени много отдавна.
Пътувах в единия от микробусите с шестима превъзходни музиканти и с шест майсторски инструменти с баснословни цени. От едната ми страна стоеше цигулка Амати от 1676 г., от другата – цигулка Гофредо Каппа от 1675 г. И още – пътувах в микробуса с концертмайстора на оркестъра Антонио Анселми и разговаряхме повече от два часа за музика и турнета по цял свят.
I Musici di Roma са свирили и в България – на Мартенските музикални дни в Русе и на Варненско лято. Много пъти са гостували и в Унгария, но в Мишколц за първи път, както и аз. Това е четвъртият по големина град в страната след Будапеща, Дебрецен и Сегед. Красив град с богата история и забележителности, които се надявам да успея да разгледам и да ви разкажа, защото освен спектаклите и концертите всяка вечер фестивалът предлага и активна съпътстваща програма. По нея вече посетих най-красивите църкви в Мишколц.
Оперният фестивал „Барток плюс“ има вече 16-годишна история. Още с пристигането си усетих много добра организация. Неслучайно фестивалът е дал повод Мишколц да бъде наричан „оперна столица на Унгария“ и е придобил голяма международна значимост през годините. Отразяват го колеги от Италия, Швеция, Холандия, Русия и Израел.
В тазгодишното издание освен спектакли и концерти на унгарски оперни театри и оркестри гостуват спектакли на Stadttheater Pforzheim и Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго, гастролират с концерти I Musici Di Roma и Руски камерен оркестър от Санкт Петербург. Ще бъдат осъществени три световни премиери на оперни творби и една премиера за Унгария.
На лятната сцена на Театъра в Мишколц гледахме мюзикъла „Кандид“ на Бърнстейн. Увертюрата и знаменитата ария на Кунегонда „Glitter and Be Gay“ често се изпълняват в концертните програми и са популярни и обичани и тук, както и у нас, но творбата не е добре позната в цялост. Гледахме гостуващ спектакъл на немска трупа – на Stadttheater Pforzheim. Музиката се изпълняваше в оригинал – на английски език, репликите – на немски език със субтитри на унгарски език. Така че и за унгарската публика, и за чуждестранната ненемскоговоряща публика, ако не е предварително подготвена, би било доста трудно да разбере дълбочината на повестта на Волтер сред дългата поредица странни перипетии на героите. Но разбрала-неразбрала, публиката възнагради с бурни аплодисменти хубавата музика на Бърнстейн, добрия динамичен съвременен театър, който ни поднесе немската трупа, и силното и вокално, и артистично изпълнение на Елисандра Мелиан в ролята на Кунегонда.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Росица Кавалджиева от Мишколц за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..