Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балетна академия и гастрол на балета на Балшой театър у нас

Летният музикален сезон на Северното Черноморие обещава значимо събитие от областта на балетното изкуство. От 1-и до 13-и август в хотелски комплекс „Камчия“ със съдействието на Московската държавна академия по хореография ще се проведе Вторият международен детски танцов фестивал, част от Балетната академия с майсторски класове Grand Dance Academy. Такова събитие с участието на ректора на Московската държавна академия по хореография проф. Марина Леонова се провежда само в САЩ и у нас. Миналата година бяха положени основите, сега проектът ще бъде надграден и с майсторски клас за преподаватели по класически балет.

Първата година беше най-тежка за нас, защото трябваше да покажем нашите възможности. И членовете на журито, и преподавателите бяха впечатлени от организацията на проекта – едновременно в три зали се провеждаха майсторски класове и репетиции. Нашето звездно жури включваше прима балерината на Балшой театър Елена Андриенко и художествения ръководител на Държавния Академичен театър за опера и балет в Донецк Вадим Писарев. Тази година имаме още една голяма звезда – директора на Берлинския държавен балет Владимир Малахов, разбира се художествения ръководител на Имперския руски балет Гедиминас Таранда и българските членове на журито – прима балерината Маша Илиева и директора на балета на Софийската опера Сара-Нора Кръстева, каза г-н Мелик Пашаев от компанията – организатор в интервю за предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“.

Каква е основната цел, която си поставяте в Grand Dance Academy?
Първата цел на Академията е да покаже, че още от самото начало децата трябва да бъдат правилно ръководени. Бих казал, че в България децата са много танцувални. Но ако в началото са обучавани с неправилен подход, след това е много трудно грешките да бъдат поправени. Затова ние предлагаме различни възрастови групи. В началната група се изучава балетната гимнастика на Борис Князев, която е уникална в света. След това децата продължават с характерни танци и т.н. Вярваме, че руската школа, която е създадена преди повече от 200 г., е най-добрата в света. На нейната основа, по Ваганова е създадена и българската балетна школа, и украинската балетна школа, и прибалтийската балетна школа. Но съвременните педагози все повече се отдалечават от добрите основи. Моята внучка завършва тази година балетния клас в Академията на Балшой театър. И аз виждам каква е разликата. Те изработват всяко движение до съвършенство. Всеки ден по 6 до 8 часа.

На всички деца, които нямат възможността да бъдат в Академията на Балшой театър, Вие давате изключителната възможност да се докоснат до това най-високо ниво по време на Академията в Камчия. Казахте, че вече има записани участници от България, Русия, Украйна, Чехия, Гърция, Турция, Австралия, Япония, Абу Даби, Ливан. Всички те ще черпят от традициите на руската балетна школа. А доколко и как се променя руската школа през годините под влияние на глобализацията?
Тя трябва да пази своите традиции. Хората в света, които нямат класическо балетно обучение, повече се насочват към модерния балет. Но според мен съвременният танц е най-добър, когато има класическа основа. Тази неокласика, която създават великите майстори, е незабравима! Много обичам неокласиката! От друга страна просто ненавиждам модерни спектакли като „Спящият красавец“ на Жан Кристоф Майо. И аз виждам как всички класически спектакли на Балшой театър са просто препълнени. Билетите се разпродават месеци напред, въпреки че най-евтиният е повече от 100 евро.

И ние тук мечтаем да можем да гледаме кино сезона на Балшой театър, така, както гледаме на „Ковънт Гардън“ и на Метрополитън! Разбирам, че след Балетната академия в Камчия през летния сезон в началото на новия сезон 2017/2018 ще предложите още една великолепна възможност на българската публика.
На 16-и октомври ще дойде най-голямата балетна звезда в света Светлана Захарова със своя партньор Денис Родкин. Те ще танцуват в спектакъла „Жизел“ на Адам на Националния балет в зала 1 на НДК. След това в края на април 2018 г. ще дойде цялата трупа на Балшой театър със специална програма – спектакълът „Аморе“. Тази продукция е уникална! Аз я гледах в Балшой театър. И бих искал да отбележа, че е много добре, че Балетната академия в Москва дава възможност на децата да гледат и да участват в такива спектакли, да се потопят в балетната атмосфера на голямата сцена. Това е много добре! И ние бихме искали в нашата Академия на Балшой театър в Камчия да покажем малко парче от тази най-голяма школа! Неслучайно идва Ректорът на Московската академия Марина Леонова. Така че ако тя види и хареса перспективни деца, може да бъдат поканени на обучение и в Академията на Балшой театър в Москва!

Тази изключителна възможност за талантливите български деца ще бъде по време на Grand Dance Akademy в Камчия от 1-и до 13-и август. От 1-и до 8-и август ще се провеждат майсторските класове. На 8-и август ще бъде открит фестивалът със спектакъла „Зорба гъркът“ на Националния ни балет. И още една покана към публиката: Финалният гала концерт на Grand Dance Akademy след завършването на конкурсната част в три възрастови групи и три категории класически, модерен и народен танц ще бъде на 13-и август. На добър час на всички участници и приятни минути с любимото изкуство на публиката!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06