Конкурс за нов ръководител на Националния исторически музей не е обявяван от 2007 г. и през последното десетилетие Божидар Димитров заема позицията безсрочно поради липса на новоизбран титуляр.
Едва през февруари тази година служебният министър на културата Рашко Младенов обявява конкурс. До 22-ри март са постъпили две кандидатури – на Божидар Димитров и проф. Вера Бонева, която преподава в Университета по библиотекознание и информационни технологии.
От март насам процедурата по избор на нов директор замира. Според новия министър на културата Боил Банов забавянето на процедурата за избор на ръководител на Националния исторически музей е заради желанието му „препитването“ на кандидатите да бъде предавано на живо по Интернет.
В отговор на въпрос на Програма „Хоризонт“ за забавянето от Министерството на културата съобщават, че в момента се сформира комисия за провеждане на конкурса. В състава ѝ, който се очаква да бъде ясен през септември, ще бъдат включени и външни експерти.
Божидар Димитров изразява увереност, че ще спечели конкурса и заявява: Аз не работя за постове и за слава.... Работя за делото – нещо да стане.
Димитров е категоричен, че като реалист ще заложи на досегашната си политика, която, по думите му, е „в рамките на реалното“: Моята програма е такава - в рамките на реалното – това, което правим и сега: издаваме книги, правим разкопки и редим експозиции.
Вера Бонева също е изпълнена с ентусиазъм и си поставя задачата да промени досегашните стереотипи и да "отвори" музея:
Музеят е отворен, но недостатъчно… Над 13 млн. лв. е държавната субсидия за българските музеи за тази година, а малко под 2,2 млн. от нея получава Националният исторически музей. Това е около 1/6 от сумата, но мисля, че музеят не върши 1/6 от работата, свързана с опазването и популяризирането на националното ни културно наследство, а би могъл да върши и повече.
Проф. Бонева се обявява и за много по-активна работа с туристическия бранш, така че туроператорите да мотивират посетителите и гостите на София да посещават музея. Според Бонева отпадането на законодателните рестрикции, свързани с извеждането на децата от училище, е шанс, който трябва да се използва:
Всички български ученици трябва да минат през Националния исторически музей, както и всички български студенти. Това е свръх-задача, но не е неосъществима.
Целия репортаж на Мария Филева можете да чуете в звуковия файл.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..