Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК предложи България и Румъния да бъдат приети в Шенген

Димитрис Аврамопулос
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очаквано, Европейската комисия предложи България и Румъния да бъдат приети в Шенгенската зона. Крайно време е това да стане, се казва в съобщение на Европейската комисия, която предложи нови правила за зоната. 

Европейският комисар по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос участва в брифинг, посветен на борбата с бежанската криза. Той отчете драстичен спад на бежанския натиск към Гърция и Италия, но затова пък отбеляза скорошно нарастване на потока към Испания и Румъния, затова мерките по пресичане на нелегалните маршрути трябва да продължат, както и връщането на тези бежанци, които нямат право да останат в Европа.

Солидарността и споделянето на отговорността остават фундамент на всичките ни усилия, каза още той и в този контекст настоя за приемането на България и Румъния в Шенген:

По-силен Шенген означава също обединен Шенген. Ние призоваваме Съветът най-сетне да вземе решение в полза на България и Румъния, за да се присъединят към Шенгенското семейство. Това не само е честно от политическа гледна точка, а и необходимо от гледна точка на сигурността. Вътрешната сигурност на една страна - членка означава вътрешна сигурност за всички, както и за всички наши граждани.

Комисар Аврамопулос посочи необходимостта от засилването на вътрешния граничен контрол в Шенгенското пространство.

Трябва да съчетаваме свободата на придвижване, но и да внимаваме за сигурността, каза той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-ранният документ за честване на 3-ти март в Силистра е от 1884 г.

С възторг и преклонение Силистра посрещна Националния празник на България – 3-ти март , денят на свободата и възкресението на българския дух. С молебен за здраве и благоденствие на народа ни започнаха честванията.  Младежи – гордостта на Силистра, постигнали високи резултати в национални и международни олимпиади, издигнаха на площад..

публикувано на 03.03.25 в 16:13

Историята на бившата Солунска гимназия и пътят ѝ до Горна Джумая

Цели 34 години след Освобождението на България от османско владичество, българите от Македония и Одринска Тракия се докосват до святата свобода. Този труден път те извървяват с осъзнаването, че е нужна организирана борба, но повече от всичко е нужно просвещение и образование . В центъра на тази отговорност е Българската екзархия, която..

публикувано на 03.03.25 в 15:51

Администрацията на Тръмп спира кибер операциите срещу Русия

ББС съобщава, че администрацията на президента Доналд Тръмп спира офанзивните си кибер операции срещу Русия. Агенцията коментира, че това поставя въпроса как ще бъде спирана руската пропаганда в интернет и намесата в избори на демократични държави, хакерските атаки и борбата с дезинформацията. По-рано съветникът по националната сигурност Майк Уолц..

публикувано на 03.03.25 в 15:15
Новият канцлер Кристиан Щокер с президента Александър ван дер Белен.

Новото австрийско правителство положи клетва пред президента

Първата трипартийна коалиция в Австрия след Втората световна война положи клетва пред федералния президент Александър Ван дер Белен. В новото австрийско правителство участват Народната партия, социалдеморкатите и либералите "Неос". То включва 21 членове, канцлер, вицеканцлер, 12 министри и 7 държавни секретари. Народната партия поема..

публикувано на 03.03.25 в 15:01
Урсула фон дер Лайен

Отсрочка за европейските автомобилни производители за вредните емисии

Производителите на автомобили в ЕС ще имат три години, за да изпълнят поставените цели да намаляване на емисиите на въглероден диоксид, а не една, както е сега. Това предвижда промяна в регламента за определяне на стандарти  за емисиите от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства. Председателят на Европейската..

публикувано на 03.03.25 в 15:01
Газопровод

ЕК: "Северен поток 2" не е проект от общ интерес

"Северен поток 2“ не е проект от общ интерес", заяви говорителката на Европейската комисия Ана-Кайса Итконен. Тя каза това по повод на съобщенията, че САЩ преговарят тайно в Швейцария за доставки на руски газ за Германия. Според германския вестник "Билд“ на няколко пъти до Швейцария е пътувал специалният посланик на президента Тръмп Ричард..

публикувано на 03.03.25 в 14:28
Регионален исторически музей в Пазарджик

Историческият музей в Пазарджик съхранява лични вещи на десетки участници в Руско-турската война

В Регионалния исторически музей в Пазарджик се съхраняват лични вещи на десетки участници в Руско-турската освободителна война.  След освобождаването на София, градът се оказва ключов за заключителното руско настъпление по направлението Пазарджик-Пловдив-Одрин. В тези драматични събития опожареният при османското отстъпление Пазарджик се..

публикувано на 03.03.25 в 14:28