Майката на Богдана Карадочева й е казала, че тя е започнала да пее от момента, в който е престанала да плаче. Родителите й са били почитатели на оперната музика и са се надявали тяхната дъщеря да поеме по пътя на класическите произведения, но „съдбата” отрежда друго за Богдана. На 14 години тя излиза на сцената в БИАД, където Вили Казасян дава възможност на хора от публиката да изпеят нещо в рубриката „Микрофонът е ваш”. Това не е „Тромбата на Вили”. И младото тогава момиче, още ученичка, прави силно впечатление на Вили Казасян. Само след година Богдана Карадочева записва своята първа песен „Аз ще бъда в чудна рокля, ших си я сама...”, която се превръща в хит. Едва на 19 години певицата печели „Златен Орфей”. И тогава Бруно Кокатрис, шефът на зала „Олимпия” в Париж, я кани да пее на тази световна сцена. Трябвало е да бъде подгряваща изпълнителка преди големите певци Азнавур, Беко, Адамо... Като награда от „Златния Орфей” е трябвало да получи и 5000 долара от Кокатрис. За онова време /1969 г./ това е „космическа” сума. Но Богдана Карадочева не получава нито парите, нито заминава за Франция. Такива бяха времената тогава - сподели певицата в предаването "Нощен Хоризонт". Въпреки това смята, че има щастлива съдба, защото песните и музиката я правят щастлива и тя е полетяла с песен през живота.
Преди всеки концерт известната певица „изпада в истерия”, сърцето й бие неистово, не вижда, не чува и вие й се свят, както се пее в една нейна песен. За Богдана Карадочева сцената е бездна, на която могат да ти се случат всякакви неща. Но тя винаги си казва: Боже, ти пред мене и аз след тебе! и излиза на сцената. Тогава всичко се превръща в една приказка. Защото нейните песни, както и песните на колегите й от нейното поколение, са песни послания, песни картини, песни шедьоври, с които хората са се обичали, женили, танцували, разлюбвали...Песни, които публиката допуска до своя дом – песни с душа. Певицата искрено съжалява, че днес тези песни не се излъчват по медиите и не разбира защо това е така. Всяка нация трябва да цени своето изкуство и да му отрежда заслуженото място. За това трябва да има една държавна политика, както е в много европейски страни. Над 500 са песните на Богдана Карадочева. 19 са вече нейните албуми. Днес спокойно може да каже, че шансонът е нейния стил: прекрасни стихове, облечени в красива музика.
Любовта е в основата на много от песните на Богдана Карадочева, защото любовта е моторът на живота, както споделя певицата. И допълва, че става въпрос и за любовта към децата, към хората, към Слънцето, към музиката.... Съжалява, че днес живеем в особено време, където има много насилие и агресия. Дори и по пътищата. И е убедена, че всички ние имаме нужда от вярата в Бога, за да се научим на смирение и на добро. Защото Бог е добро.
Богдана Карадочева не разбира защо ние в България сме нихилисти и вечно недоволни. Но тя вярва в онази енергия у българите, която заливаше площадите след промените през 1989 г. и която стигаше до небето. И се надява, че с времето ще направим живота си по-добър. Ще станем по-отворени към света, ще погледнем напред и нагоре към светлината. Вярва, че песента й „Дано, дано” може да променя нещо в хората. И продължава всеки ден да казва „Дано” с пожелание само за добри неща. Най-важното за нея са здравето, децата и вярата в Бога. И всеки ден благодари на Бога, че отново вижда Слънцето и че е с хората, които обича.
Музиката е нейната любов. Естрадата е нейната съдба. Песента за нея е нещо голямо и велико. И тя ще остане завинаги в нея. Днес се радва на двамата си внуци, които също са се посветили на музиката. И освен разговорите с тях за музиката и вярата, понякога дори рита топка с тях. Въобще един живот като шансон - с хубав текст и красива музика.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...