Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Естония подкрепя присъединяването на България към Шенгенското пространство

| обновено на 11.01.18 в 09:54
Мати Маасикас
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Естония подкрепя присъединяването на България към Шенгенското пространство и въпросът ще бъде в дневния ред на Европейския съвет през следващите месеци. Това каза в специално интервю за "Преди всички" естонският заместник външен министър с ресор европейски въпроси Мати Маасикас, като подчерта:

България и Румъния са изпълнили критериите, необходими за достъп до Шенген още преди 6 години. Трябва да има движение в тази посока. Това продължи прекалено дълго. Естония винаги е подкрепяла присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.

Естонският дипломат приветства избора на България за провеждането на "Балканско председателство", посветено на европейската интеграция на държавите от региона и изрази очакване на срещата на върха в София за Западните Балкани да се стигне до обновяване на политиката на разширяване на ЕС:

Българското председателство ще включи в дневния ред свои приоритети и акценти, но всички ние възлагаме големи надежди на България що се отнася до Балканския регион. Фокусът, който е избрала България, е много точен.

Има много смисъл в това България да избере този топ приоритет. Не само защото страната ви е близка до този регион и познава добре обстоятелствата там, а и защото процесите на Балканите и отвъд тях не винаги са протичали гладко. Трябва да оценим възможностите ни, както и отговорностите, които Евросъюза има в региона. И, разбира се, да видим как да ускорим процесите на реформи в тези държави. Нужен е комплексен подход. Имаме много въпроси за обсъждане и можем само да приветстваме България, че насочва фокуса към Западните Балкани.

Маасикас коментира и темата за разделителната линия, която се оформи сред европейските държави във връзка с въвеждането на мигрантските квоти:

Ясно е, че този въпрос разделя. Към този факт ни насочи в речта си  Доналд Туск на последния Европейския съвет. Европейските решения са компромиси, кои по-малко, кои повече. Всички държави-членки на ЕС са на мнение, че трябва да бъде намерен действащ механизъм за решаване на бъдещи остри мигрантски кризи. Някои елементи от това решение разделят, но аз не бих свел решаването на един толкова ключов въпрос само до едно проблемно законодателство. Това е само елемент от цял набор мерки за регулиране на миграцията.

Естонският дипломат е убеден, че Българското европредседателство ще бъде успешно и даде пример със своята страна:
Вижте какво ние постигнахме, вижте какво постигна ЕС по време на Естонското председателство и кажете, че естонците, или българите, или  гражданите на друга  малка държава-членка не могат да постигнат нищо, не могат да донесат промяна. Можем да променим света, ако опитаме, ако сме подготвени и силно мотивирани. Значи и българите могат.
Цялото интервю на Валерия Николова с естонския заместник-външен министър с ресор европейски въпроси Мати Маасикас чуйте от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Не трябва да има преговори за мир в Украйна без Украйна и ЕС

Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз.   Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на  Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба.  Премиерът изтъкна, че от самото..

публикувано на 24.02.25 в 16:00
Кая Калас

Кая Калас: Членство в НАТО - най-силната гаранция за сигурност на Украйна

"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Коалицията "ВМРО-БНД-ИТН" печели изборите за общински съветници в Сандански

В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“.  Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

Обмислят разширение на СМГ или строителство на нова сграда

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

ИСС с препоръки за пенсионния модел: И максималната пенсия да се повишава

Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система.  Председателят на Съвета..

публикувано на 24.02.25 в 15:43