На 22-ри март с премиерата на операта „Янините девет братя“ от Любомир Пипков в Софийската национална опера ще бъде официално открит българският форум на професионалната асоциация на европейските оперни театри и фестивали „Опера Европа“. 87 директори и различни представители на престижни оперни театри от Европа, Америка и Канада се очаква да присъстват на представянето на новата постановка на една от най-важните творби в българската оперна литература. Аз лично с интерес очаквам да видя философските послания, които е извел големият български режисьор акад. Пламен Карталов!
"Режисьорската ми концепция вече е разработена с опит за най-дълбок анализ на музикалната драматургия в научния ми труд „Режисьорски проекции“, издаден през 2004 г. и посветен на 100 г. от рождението на композитора. В новата ми постановка на „Янините девет братя“ развивам и надграждам действените ракурси на партитурата с нов поглед към сцената. Но в задачите на режисурата съм запазил абсолютно същата страст и убеденост за експресивна и въздействаща театралната визуализация и сценично внушение на музиката.
Сега с нов екип – сценографа Свен Йонке и художника на костюмите Станка Вауда, (с които работихме в първата за България реализация на „Парсифал“ от Рихард Вагнер) развиваме идеята за космическата роля на дървото, като символ на живота, медиатор на светове, хранител и пазител на ценности, родова памет и традиции. Всички събития, героите и стихиите на конфликтите помежду им ще водят към изсъхване на дървото. Това означава и идването към разрухата на общността. На финала на спектакъла главният герой Георги Грозника сам ще види къщата си почерняла и снишена, изсъхналото насред двора дърво. Така и неговият род, издигнал се като мощно плодно дърво, ще бъде разяден от неговата братова завист, злонамерени действия и морално безсилие и ще падне саморазрушен в неравната борба между Доброто и Злото", казва режисьорът акад. Пламен Карталов.
В навечерието на премиерата четем режисьорските бележки заедно с дъщерята на големия български композитор Любомир Пипков – Яна Пипкова:
"Аз вярвам, че акад. Пламен Карталов ще направи нещо много интересно, защото той много добре познава операта „Янините девет братя“! Той направи една великолепна книга с един изключителен анализ на произведението! Но аз лично, вътрешно винаги се притеснявам, когато се изпълнява нещо от баща ми, за това как ще бъде прието от публиката. Винаги е все едно аз се срещам отново с баща си, все едно го виждам жив... Любомир Пипков беше една изключителна личност! Той беше интелектуалец, той беше много образован, културен, с голямо чувство за хумор. Аз се възхищавам от него като личност! Най-важните уроци, които научих от него, са може би скромността, честността – качества, които са ми пречили много в живота… В България много лесно се разделят с качествените хора! Моят баща беше отстранен и той умря от това. От една страхотна несправедливост, която не можа да понесе… Аз смятам, че сюжетът на „Янините девет братя“ е вечен, защото завистта не ни е напуснала! Завистта поражда омраза, омразата – агресия, агресията води до престъпления… След едно от първите представления на „Янините девет братя“ през 1937 г. баща ми е бил потърсен от някакъв американец, професор от Филаделфия. Той изказал много възторзи от музиката и казал: „Знаете ли, тука не Ви разбират! В тази малка страна Вие просто ще загинете! Елате в Америка! Аз ще Ви помогна!“ Баща ми решил да отиде, вече бил отчаян. Малко след това умира баба ми и дядо ми – Панайот Пипков, много тежко е понесъл смъртта ѝ. Това е задържало временно баща ми, а след това вече е избухнала Втората световна война. В края на живота си, когато ми разказваше това, той ми каза: „Съжалявам, че не отидох!“ Той беше много огорчен и от това си отиде, на 69 години", сподели дъщерята на големия български композитор Любомир Пипков – Яна Пипкова, пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“, в навечерието на премиерата на операта „Янините девет братя“ на сцената на Софийската национална опера.
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..