Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Методиев: Въпреки разделението и в Северна, и в Южна Корея имат съзнанието, че са една нация

Рано е да се прогнозира как би се разплел възелът на Корейския полуостров

Снимка: БГНЕС

Еуфорията от срещата на лидерите на Северна и Южна Корея се развива на няколко равнища, защото за първи път един дълго тлеещ конфликт е на път да бъде разрешен, докато през последните години всички конфликти по света се изострят. Това каза в предаването "Преди всички" д-р Момчил Методиев, историк и дипломат, познавач на региона в анализ на определяната като историческа среща на Ким Чен-ун и Мун Дже-ин в демилитаризираната зона между двете държави. 

Всички страни в региона имат нужда от някакъв пробив и жестовете, направени от двете страни увеличават очакванията за позитивно развитие, подчерта Методиев. По думите, му изглежда, че някакво разбирателство е постигнато. Коментирайки срещата като прелюдия към очакваната среща на севернокорейския лидер с американския президент Доналд Тръмп, анализаторът посочи:

"Наблюдателите имат от много оптимистични до не толкова оптимистични очаквания, но каквато и сделка да се постигне, тя ще бъде приета за успех. По-скептичните очаквания са за постигане на някакво разрешение за денуклеаризация на Корейския полуостров - Северна Корея да се откаже от опитите си с ядрено оръжие и от разработването на носители за тях. През последните седмици чухме и много смели прогнози - че е възможно да се стигне до мирен договор между двете корейски държави, което би било много голям пробив".

Доналд Тръмп има интерес от разрешаването на един такъв голям конфликт и международната конюнктура е относително позитивна, посочи Момчил Методиев и върна лентата назад към предисторията на конфликта:

"Корейската война е първият голям конфликт от епохата на Студената война, един изключително кървав конфликт, много травматичен и за двете държави. Тогава Америка се притичва на помощ на Южна Корея и малко по-късно започва икономическият възход на Южна Корея. По-малко се знае, че през 50-те и 60-те години Северна Корея е държавата, която е икономически по-напреднала от двете. Едва след 1967-68 година Южна Корея започва да изпреварва Северна Корея, за да постигне това икономическо чудо, на което сме свидетели в момента. Войната между двете корейски държави никога не завършва с мирен договор, а само с примирие, затова съществува тази демилитаризирана зона, каквато я виждаме в момента. Това е един конфликт, в който двете държави не признават формално съществуването на другата, а всичко това има много големи регионални последици - както по отношение на Китай, така и на Япония. Евентуалното сключване на мирен договор или придвижване в посока на сключване на мирен договор би било огромен успех."Лидерите на Северна и Южна Корея Ким Чен-ун и Мун Дже-ин се срещнаха в демилитаризирана зона между двете страни.

Методиев смята, че ако бъде постигнато съгласие за спиране на разработването на ядрени оръжия от Северна Корея или евентуално за унищожаването на вече развитите, би било голям успех.

"Един от мотивите на Ким Чен-ун за затоплянето на отношенията с Юга е желанието му за известна либерализация на икономиката и за продължаване на макар и предпазливите икономически реформи", отбеляза Момчил Методиев и добави:

ъзнанието, че сегашният икономически модел в Северна Корея не работи, е поне от 1994 година, когато страната пострада от много тежък глад. Северна Корея е доказала през годините, че за нея по-важно е съхраняването на политическата власт, отколкото икономическите реформи и този процес може да бъде отлаган още дълго време. Южна Корея през последните десетилетия постигна изумителен икономически просперитет, докато в Северна Корея стандартът на живот през последните 30 години спада стремглаво и всъщност надеждата е, че едни такива срещи ще дадат някакъв вид перспектива за подобряване на отношенията, включително между хората. И двете държави, въпреки разделението след войната от 1953-а, имат ясното съзнание, че са една нация. Ако тези срещи доведат до повишаване на благосъстоянието на Северна Корея, би било добре, но как би се разрешил цялостния възел на Корейския полуостров е рано да се каже."

Цялото интервю слушайте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асаф Орион: Когато войната вече се е разгоряла, е твърде късно да я избегнем

Днешният конфликт между Израел и Хизбула тлее твърде отдавна - още отпреди 18 години. През това време заплахата е била генерирана системно, но не са били взети необходимите мерки. Днес са нужни колективни решения за прекъсване на логистичните вериги, които водят от Иран вече не само към различни "горещи" части на Близкия изток, но и към Източна..

публикувано на 28.09.24 в 10:44
На 14 октомври 2022 година активистки на организацията заляха картина на Ван Гог от 1888 година в националната галерия в Лондон

Протестна акция: Климатични активисти заляха със супа картини на Ван Гог

Трима активисти на "Just Stop Oil" хвърлиха супа върху две от картините на ван Гог в Националната галерия в Лондон само часове след като други двама членове на протестното движение бяха вкарани в затвора за същия инцидент през 2022 година. Тримата активисти изпразниха съдържанието на кутии с доматена супа "Хайнц" върху две от картините със..

публикувано на 28.09.24 в 10:35
Жена минава покрай транспарант с надпис

Миодраг Миличевич: Белград изгуби всички механизми за влияние върху политическите процеси в Косово

Присъединяването на Сърбия към Европейския съюз, ако въобще един ден се стигне до такова, ще опре до признаването от Белград на едностранно обявената през 2008 година независимост на бившата сръбска покрайнина Косово. И понеже това изглежда "кауза пер дута" за косовските албанци, включително защото 5 страни от Европейския съюз се страхуват за..

публикувано на 28.09.24 в 10:25

МВнР призовава българите да не пътуват до Ливан

Българското Министерството на външните работи призовава българските граждани да преустановят всякакви пътувания до Ливанската република и незабавно да напуснат територията на страната. Призивът е във връзка "със сериозната ескалация на военните действия в Ливан през последните часове". Британското външно министерство също призова гражданите..

публикувано на 28.09.24 в 10:23

Правителството: Не сме страна по договора за наем на помещение за съхранение на машините за гласуване

Правителството не е страна по договора за наемане на помещение за съхраняване на машините за гласуване. С тази позиция излязоха тази сутрин от кабинета "Главчев", след като снощи от Централната избирателна комисия през медии заявиха, че на първи октомври изтича договорът с фирмата, която стопанисва склада за съхранение на устройствата и няма..

публикувано на 28.09.24 в 10:08
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: В отношенията ни с РСМ няма място за посредник

Решението е добро за Албания, не е добро за Северна Македония.  В България нямаме основание за потриване на ръце . Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, след като ЕС раздели двете държави по пътя им към еврочленство. ЕС с единодушно решение: Започват преговори с Албания за членство в..

публикувано на 28.09.24 в 09:58

Парламентарни избори в Австрия

Утре в Австрия ще се проведат парламентарни избори. Проучванията сочат най-голяма подкрепа от 27 процента за крайнодясната Партия на свободата, която призовава за "ремиграция на непоканени чужденци" и за постигане на "по-хомогенна" нация чрез строг граничен контрол. Нейният лидер Херберт Кикл иска да стане новият канцлер на страната. За да..

публикувано на 28.09.24 в 09:49