"Среща на приемствеността и на препотвърждаването на ангажиментите на Европа към Западните Балкани" Така френският дипломат Пиер Вимон, бивш посланик на Франция в САЩ и началник на кабинета на министъра на външните работи, определя днешния европейски форум на върха ЕС – Западни Балкани, провеждан в София. В специално интервю за "Хоризонт" той заяви:
"Една от критиките, които бяха често отправяни към Съюза, е, че са забравили Западните Балкани и се насочват към други приоритети. Тази среща на върха е повод да се препотвърди този ангажимент, както и да се каже, че предстои още много работа. Така че страните-членки са съгласни с европейската перспектива на този регион, но въпросът, който стои, е по-скоро за самите страни-членки – за организацията, институционалната рамка и дали не трябва да се въведе повече гъвкавост. Знаете за дебата за Европа на повече скорости. И в този контекст повечето страни смятат, че е по-добре да решат тези въпроси помежду си, преди да се мисли за ново разширяване".
"Дори с бившата югославска република Македония, както трябва да я наричаме, Европейският съюз поддържа политически контакти, а също така има програма за икономическото ѝ развитие. Когато има конкретни проблеми с тези страни, първо се прави опит те да бъдат решени. А докато се чака решението, не пречи да се работи с тях и да се върви напред. Смятам, че Европа е напълно способна да върши и двете. А тук стои и въпросът за влиянието – ако Европейският съюз се откаже от ангажиментите си, други ще заемат мястото му. Затова за европейците е важно да присъстват там, да покажат волята си за сътрудничество с тези страни и да вървят напред заедно. Именно това послание искат да отправят днес държавните и правителствените ръководители", коментира Вимон.
Той отбеляза, че в последните седмици е имало повече позитивни сигнали за намерението за компромиси за името на Македония, макар да не се наема да дава прогнози дали се очаква новина от България за решаване на този проблем.
Интервюто на Ангелина Пискова с Пиер Вимон чуйте в звуковия файл.
Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията. В..
Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..
Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков. На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..