„Пътуването, природата, мълчанието - те ме зареждат. Почти не гледам филми, рядко чета книги, просто имам нужда от тишина, мълчание, от движението, от цвета на сивото и зеленото – на асфалта и на дърветата и тревата, тази цветова комбинация ми действа терапевтично“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ композиторът, поет, актьор и певец Стефан Вълдобрев в навечерието на старта на националното турне „20 години „Към“, на което ще бъде представено ремастерираното издание на култовия албум „Към“, като песните са в „по-съвременен и по-светъл звук, без обаче да бъде премахван духът на времето, в което са написани и записани“. До края на годината Вълдобрев ще има и поредица от концерти - „По-полека Симфони“ заедно с музикантите от Пловдивската опера.
В „Нощен Хоризонт“ Стефан Вълдобрев призна, че през деня минава с широко отворени сетива и пуснати антени, защото „толкова много материали има около нас, че работата на артиста, на твореца, е просто да хване някакъв миг, момент, някаква фраза, две-три думи, изречение“:
„Интуицията ми казва – ето от тези три думи може да се случи нещо по-голямо. Аз имам проста задача – хората да си тръгнат от концертите ни озарени. Свеждам всичко до емоцията“.
За себе си Стефан отбеляза, че по природа е мързелив човек и затова крайните срокове го мотивират, особено когато се струпат ангажименти и към театъра, и към киното, и към музиката. Не рядко е обвързан и с проекти на негови колеги. Най-същественият за него е този с примата на българската музика Лили Иванова:
„Досегът с такъв свръхпрофесионалист и свръхинтуитивен човек те мобилизира. Кара те да си в максимална форма. За мен това е най-искреното нещо, правено за колега“.
За Вълдобрев всеки албум, всеки проект, дори всяка песен е различно произведение от останалите:
„Казвам си, че ще има такава и такава тема и я извеждам докрай. Всеки проект е различен и отмерва времето, в което съм бил“.
Поглеждайки назад и осъзнавайки какъв е сега, Стефан Вълдобрев разкри, че се е научил да се наслаждава повече на момента, докато преди е бил по-препускащ и претупващ нещата, като това всъщност е ярък белег за израстване:
„Даже и да е забързано всичко около нас, трябва да се вкусва момента. По-полека. /…/ Сега усещам повече лекота относно това, което правя, както и по-голяма отговорност. Смисълът обаче във времето се запазва – това е разговорът с хората след концерта, това е, когато видиш в очите им хубава емоция и когато ти разкажат приятна или забавна история, свързана с твоя песен“.
Според Стефан животът тук, у нас, се намира някъде на ръба между реда и хаоса, което за него е много по-естествено и по-човешко състояние:
„Ние сме южни хора, хаосът ни е естествено състояние. Полският букет цветя ми е по-красив от целуфанираните лалета от магазина. В това има някакъв чар и хората все повече го оценяват“.
За обичайните заподозрени, за театъра, за киното и музиката – чуйте интервюто на Виктор Димитров със Стефан Вълдобрев в звуковия файл.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..