„Пътуването, природата, мълчанието - те ме зареждат. Почти не гледам филми, рядко чета книги, просто имам нужда от тишина, мълчание, от движението, от цвета на сивото и зеленото – на асфалта и на дърветата и тревата, тази цветова комбинация ми действа терапевтично“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ композиторът, поет, актьор и певец Стефан Вълдобрев в навечерието на старта на националното турне „20 години „Към“, на което ще бъде представено ремастерираното издание на култовия албум „Към“, като песните са в „по-съвременен и по-светъл звук, без обаче да бъде премахван духът на времето, в което са написани и записани“. До края на годината Вълдобрев ще има и поредица от концерти - „По-полека Симфони“ заедно с музикантите от Пловдивската опера.
В „Нощен Хоризонт“ Стефан Вълдобрев призна, че през деня минава с широко отворени сетива и пуснати антени, защото „толкова много материали има около нас, че работата на артиста, на твореца, е просто да хване някакъв миг, момент, някаква фраза, две-три думи, изречение“:
„Интуицията ми казва – ето от тези три думи може да се случи нещо по-голямо. Аз имам проста задача – хората да си тръгнат от концертите ни озарени. Свеждам всичко до емоцията“.
За себе си Стефан отбеляза, че по природа е мързелив човек и затова крайните срокове го мотивират, особено когато се струпат ангажименти и към театъра, и към киното, и към музиката. Не рядко е обвързан и с проекти на негови колеги. Най-същественият за него е този с примата на българската музика Лили Иванова:
„Досегът с такъв свръхпрофесионалист и свръхинтуитивен човек те мобилизира. Кара те да си в максимална форма. За мен това е най-искреното нещо, правено за колега“.
За Вълдобрев всеки албум, всеки проект, дори всяка песен е различно произведение от останалите:
„Казвам си, че ще има такава и такава тема и я извеждам докрай. Всеки проект е различен и отмерва времето, в което съм бил“.
Поглеждайки назад и осъзнавайки какъв е сега, Стефан Вълдобрев разкри, че се е научил да се наслаждава повече на момента, докато преди е бил по-препускащ и претупващ нещата, като това всъщност е ярък белег за израстване:
„Даже и да е забързано всичко около нас, трябва да се вкусва момента. По-полека. /…/ Сега усещам повече лекота относно това, което правя, както и по-голяма отговорност. Смисълът обаче във времето се запазва – това е разговорът с хората след концерта, това е, когато видиш в очите им хубава емоция и когато ти разкажат приятна или забавна история, свързана с твоя песен“.
Според Стефан животът тук, у нас, се намира някъде на ръба между реда и хаоса, което за него е много по-естествено и по-човешко състояние:
„Ние сме южни хора, хаосът ни е естествено състояние. Полският букет цветя ми е по-красив от целуфанираните лалета от магазина. В това има някакъв чар и хората все повече го оценяват“.
За обичайните заподозрени, за театъра, за киното и музиката – чуйте интервюто на Виктор Димитров със Стефан Вълдобрев в звуковия файл.
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..