Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австрия пое от България ротационното председателство на Съвета на ЕС

| обновено на 30.06.18 в 13:28
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Австрия пое от България шестмесечното ротационно председателство на Съвета на ЕС. Премиерът Бойко Борисов предаде символично щафетата на австрийския канцлер Себастиан Курц на церемония на планинския връх Планай над австрийското градче Шладминг. На кратката церемония присъства и председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск.

Австрийското председателство ще работи за един силен Европейски съюз, заяви канцлерът Себастиан Курц. По думите му Австрия е страна, която изгражда мостове.

България обеща на Австрия подкрепа по време на председателство. Премиерът Бойко Борисов очаква приемственост между завършващото българско и започващото австрийско председателство. Борисов посочи нуждата от единство: „Нашето лого беше „Съединението прави силата“, символиката във вашето лого на австрийското председателство е „Европа, която защитава“, а ние можем да се защитаваме само когато сме единни“.

Българският премиер благодари за конструктивния диалог в Съвета, който е дал възможност да се насочи вниманието върху Балканския регион. Даването на ясен хоризонт за започване на предприсъединителни преговори с Албания и Република Македония постави основите за перспективата на целия регион, каза той и подчерта, че срещата на върха за Западните Балкани в София през май е изиграла много важна роля в този процес.

Австрийското председателство започна със среща на върха. Премиерите на България и Австрия и председателя на съвета на Европейския съюз бяха посрещнати на 1830 метра надморско равнище. Тримата проведоха кратки разговори на работна закуска.

Основен приоритет на консервативното австрийско правителство е сигурността в Европа, което включва ограничаване на нелегалната миграция и укрепване на охраната на външните граници. По тази тема е предвидена извънредна среща на върха в края на септември. Австрия ще работи за изграждане на по-ефективен Европейски съюз, който трябва да се откаже от ненужните директиви и да засили интеграцията във външната политика и в отбраната. Виена ще продължи да работи за интеграцията на страните от Западните балкани - район към който Австрия има траен политически и икономически интерес.

Във втората половина от председателството си Австрия ще настоява за среща на върха ЕС-Африка. Това заяви австрийският канцлер Себастиан Курц преди да приеме днес от българския си колега Бойко Борисов ротационното председателство в Съвета на ЕС.

„Вероятно през есента ще организираме среща на върха между ЕС и северноафриканските държави“, съобщи снощи Курц.

„Освен това обмисляме идеята, отделни страни от ЕС да водят преговори с държави извън съюза, но с отношение към миграционния проблем, от името на целия съюз. А причината е, че с тях някои членки на ЕС имат исторически обусловени тесни контакти. Ако подкрепим тази инициатива, включително и финансово, мисля, че можем да имаме успех“, обясни австрийският канцлер пътя, по който трябва да се създадат приемателни центрове за бежанци извън ЕС.

Курц още веднъж подчерта, че квотното разпределение на мигрантите е било неправилно решение.

„Решението е охрана на границите. Отдавна настояваме за този обрат, който се случи в Брюксел. Все още има държави, които не са съвсем убедени и мога само да се надявам, че няма да подкопаят този важен обрат в миграционната политика“, каза той.

Освен миграцията, третото австрийско европредседателство ще постави акцент върху преговорите за следващата многогодишна финансова рамка и Брекзит.

Специалният ни пратеник в Австрия Весела Владкова се срещна във Виена с журналисти и разговаря с тях за настроенията в страната.

Разследващата журналистка Нина Хорачек, шеф репортер на седмичника „Фалтер”, коментира, че „приемането на нови страни в ЕС за австрийците в момента изобщо не е на дневен ред“. „Нещо повече - дори управляващата коалиция не е единодушна по въпроса. Канцлерът Курц подкрепя разширяването на ЕС към Западните Балкани,но крайнодясната Партия на свободата е категорично против“, каза тя.

На фона на бежанската тема, която се превърна в най-дълбоката пропаст между страните от ЕС, Западните Балкани остават важни за Австрия, опонира Александра Демцисин, главен редактор „ЕС” в австрийската агенция АПА.

По въпроса с мигрантите Щефан Фосперник, главен редактор „Външна политика” в агенция АПА, коментира: „Ако човек само слуша канцлера, няма причина да не се съгласи с него. Проблемът е, че действията му не съответстват на изговорените намерения. От една страна иска да хвърля мост между страните в ЕС, които са на непримирими позиции. От друга страна обаче следва личната си амбиция и с прикрити ходове разклаща позициите на европейските си партньори“.

Още по темата чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

Президентът на САЩ ще изпрати оръжия на НАТО, с които да бъде подпомогната Украйна Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна..

публикувано на 14.07.25 в 19:17
Снимката е илюстративна, архив.

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаско

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово.  На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски производители с тежка техника.  Няма опасност за населените места към момента. Три пожара..

публикувано на 14.07.25 в 18:50

Заради изграждането на нова метростанция временно прекъсват метрото от "Сливница" до "Обеля"

Във връзка с изграждането на новата метростанция "Панчо Владигеров" по бул. "Панчо Владигеров" в район "Обеля", е необходимо прекъсване на влаковото движение в участъка МС "Сливница" – МС "Обеля". От 19 юли Метролиния М4 от станция "Летище „Васил Левски" – София" ще се скъси до станция "Сливница" . Метролинии М1 и М2 остават без промяна..

публикувано на 14.07.25 в 18:29
Фридрих Мерц

Германия ще започне мащабни реформи в социалното, пенсионното и здравното осигуряване

Германското правителство ще ограничи помощите за безработни в рамките на мащабна реформа на социалната система. След лятната пауза Германия ще започне мащабни реформи в социалното, пенсионното и здравното осигуряване. Те трябва да станат устойчиви и в момента финансирането им е все по-натоварващо за бюджета и това не може да остане така, посочи..

публикувано на 14.07.25 в 18:13
Доналд Тръмп

Очаква се Тръмп да анонсира нова помощ за Украйна и икономически мерки срещу Русия

Ново подпомагане за Украйна и икономически мерки срещу Русия се очаква да анонсира днес американският президент Доналд Тръмп, след като обяви, че  ще изпрати противовъздушни системи на Киев .  Украинският президент Володимир Зеленски предприема преформатиране на правителството при видимото охлаждане на отношенията между Тръмп и Путин.  Не е..

публикувано на 14.07.25 в 18:06
Марош Шефчович

Шефчович: Вторият списък с контрамерки на митата на САЩ е на разположение на страните членки на ЕС

Вторият списък с ребалансиращи мерки, които Еврокомисията предлага срещу митата на Съединените щати, са на разположение на страните-членки, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович. Както съобщи "Политико", те са в размер от 72 млрд. евро в отговор на налозите от 30 на сто, които американският президент Доналд Тръмп иска да наложи на..

публикувано на 14.07.25 в 18:00

Шефчович: ЕС ще предприеме контрамерки за 72 млрд. евро, ако преговорите със САЩ се провалят

Държавите членки на Европейския съюз се съгласиха, че ЕС ще трябва да предприеме контрамерки, ако търговските преговори със САЩ се провалят, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович след среща с министрите на търговията от ЕС в Брюксел, предаде Ройтерс. Той отбеляза, че всички министри на търговията от блока са се съгласили, че..

публикувано на 14.07.25 в 17:27