Военната офанзива на Русия и силите на сирийския президент Башар Асад в региона Идлиб може да бъде отложена с няколко седмици, след планираната за понеделник среща между Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Това прогнозира в интервю за предаването „Събота 150“ журналистът Мохамед Халаф.
„Идлиб е последната фаза на войната в Сирия. В момента има сблъсък на влияние между различни регионални и световни сили. От една страна имаме противопоставянето Русия срещу САЩ, като зад Русия виждаме Иран и частично - Турция. От друга страна Турция играе сама, пак частично с подкрепата на САЩ“, обясни Халаф сложната обстановка в Сирия.
Той допълни, че това струпване на интереси може да доведе до кървава ескалация, която да увеличи неимоверно цивилните жертви и да предизвика нова бежанска вълна от 3 милиона души, които да се насочат към Турция.
По думите му руският президент Владимир Путин е пристъпил към плановете за офанзива в Идлиб, които оправдава с присъствието на джижадистите от „Ан Нусра“, тъй като Израел, Германия, Франция, САЩ и други сили не са съгласни с предложения от него план за възстановяване на Сирия под управлението на Башар Асад.
„Посланието на Путин е: „Вие отказвате да ме подкрепите, тогава аз ще ръководя последната фаза в тази война, независимо колко жертви ще паднат“, смята Халаф.
Същевременно турският президент Реджеп Ердоган предлага съдействие при преговорите с „Нусра“, които да се опита да убеди да напуснат Идлиб, без да се налага военна операция срещу тях. Паралелно с това Ердоган вече е създал собствени военни структури в провинцията и е готов да ги подкрепи и чрез редовната турска армия.
„Ако има сблъсък между всички тези сили в Идлиб, то предстои една нова бежанска вълна, на чийто натиск Турция няма да може да устои. Тези 3 милиона души няма къде да отидат“, заяви Халаф.
Журналистът е на мнение, че срещата Путин-Ердоган в понеделник може да доведе до отлагане на офанзивата, което да даде на Ердоган време да се опита да убеди джихадистите да напуснат региона. „Тези бойци няма да го направят, защото няма къде да отидат“, смята Мохамед Халаф.
„Няма да има мир в Сирия, докато САЩ и Русия не се разберат. Москва иска Вашингтон да приеме нейната регионална и световна роля и да приеме тя да реши бъдещето на Сирия. С тази цел, от 2015 година Путин използва политиката на изгорената земя - да накара цивилните и опозиционните бойци да се предадат на властта на Асад“, каза още журналистът.
Цялото интервю на Георги Марков с журналиста Мохамед Халаф можете да чуете в прикачения файл.
В смолянското село Смилян се провежда 23-ото издание на празника на смилянския фасул. Няколко хиляди гости от цялата страна се очакват за Празника на фасула, който продължава до 26 октомври, когато ще стартира състезание по планинско бягане. Традиционният празник започва с базар под надслов "Чиста храна за нас и нашите деца". Изложба с участието на..
Замразяване на бюджетните заплати и увеличение само в приоритетни сектори през 2026 година, препоръчват експертите от Института за пазарна икономика, дни преди крайния срок за представяне на макрорамката. Масово нарастване на доходите би поставило в риск бюджета, заради опасността от раздуване на дефицита, смятат икономистите. Според прогнози..
Трикратно номинираната за „Оскар“ и носителка на редица международни отличия полска режисьорка Агнешка Холанд ще представи тази вечер в столичното кино „Люмиер“ най-новия си филм „Франц“, посветен на Кафка. Прожекцията ще бъде последвана от разговор с публиката, а събитието е в рамките на кино-литературния фестивал „Синелибри“, на който БНР е медиен..
За 12-а година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Петима са промишлените производители на Еленския бут във възрожденското градче. Тази година за празника майсторите са подготвили 5000 бута. Мартин Трухчев разказва за кулинарния деликатес от..
Поредната кампания на доброволците от инициативата „Бъди човек“ започва в Ямболска област. За коледните празници те ще предоставят хранителни пакети и подаръци на повече от 500 жители в петте общини. Доброволците от инициативата "Бъди човек" организират кампании в Ямболска област в навечерието на големите християнски празници. По традиция преди..
За първи път новаторският плаващ фестивал "Art Explora" акостира в Кипър. От днес до 4 ноември крайбрежният град Лимасол е домакин на уникалния му творчески кораб и иновативни културни прояви. Фестивалните дни ще предложат на жителите и гостите на Лимасол звукови и аудиовизуални инсталации, изложби, концерти, танцови представления,..
Разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се състоят, но на по-късен етап, заяви в интервю пред Си Ен Ен руският специален представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество Кирил Дмитриев: "Срещата между президентите Путин и Тръмп ще се проведе, но вероятно на по-късна дата. Мисля, че дипломатическите усилия ще..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
Очевидно президентът е в най-изгодна позиция от тримата – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски, защото не само противниците му не се справят с..