Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Вестниците акцентират на новината, съобщена в предаването "Неделя 150" по „Хоризонт“, че Красимир Влахов е кандидатурата на управляващите за конституционен съдия. Бившият заместник-председател на Върховния касационен съд ще бъде издигнат след изслушване в парламента, информира пред БНР Цветан Цветанов от ГЕРБ.

„24 часа“ пита: "Кой става конституционен съдия - червеният Стоилов или Влахов, напуснал заради Лозан Панов?". Красимир Влахов влезе в спор със съдия номер 1 заради кадруване и през 2017 година напусна поста си. За другия кандидат - Янаки Стоилов, изданието информира, че той е предложен лично от Корнелия Нинова на червените депутати. Стоилов е бил депутат 7 мандата, а в момента се е посветил на преподаване в Софийския университет.

Вестникът  напомня, че  президентът все още не е обявил своя кандидат за Конституционния съд, предстои това да направят и върховните съдии.

„Телеграф“ отделя страница за посещението на министър-председателя в Ню Йорк. "Борисов се среща с Тръмп днес", гласи водещото заглавие. Премиерът оглавява българската делегация на срещата на ООН и ще се срещне с американския президент на форум за борбата с наркотиците, на който България е съдомакин. В публикацията се уточнява, че пътните, дневните и квартирни разходи, ще бъдат платени от министерствата и организациите, които изпращат делегатите в Ню Йорк.

"Македония ни изпревари по бърз достъп до лекар", поставя в заглавие „24 часа“. Според последното проучване на здравните системи в Европа, Скопие се придвижва в класацията с 11 позиции, само защото въвежда електронно запазване на час при лекар. Това приложение вече действа в други балкански страни - Сърбия и Черна гора.

В сряда българското здравно министерство официално ще обяви за обсъждане двата варианта на здравноосигурителната система. Тя ще влезе в сила през 2020. Ще се избира смесен модел на осигуряване или допълнителна здравна застраховка, припомня изданието.

„Телеграф“ извежда: "10 хиляди българки избират дата за раждане с астролог“. Лекарите са принудени да се съобразяват с астропрогнози, издадени срещу 200 лева, уточнява вестникът. Всяко второ дете в България се ражда със секцио, пише още в публикацията.

Изданията акцентират и на подготвяна наредба за водата в общите части на жилищните сгради.

"Нова наредба предвижда, ако нямаш водомер, плащаш водата на блока", съобщава „Монитор“. Начисляването поравно ще става, само ако всички домакинства са изрядни. В обратния случай В и К ще начислява плащания на апартаменти без измервателни уреди.

От „Монитор“ научаваме, че "Монетата за европредстедателството на България се продава за 5 хиляди лева в сайтове за онлайн търговия". Десетолевката се продаваше на касите на БНБ срещу 66 лева, съобщава изданието. В същото време колекционери дават 3 хиляди за орден "Георги "Димитров, който е покрит със злато.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп наложи мита от 30% за ЕС и Мексико в сила от 1-ви август

Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social. В писмата той предупреди, че ако..

публикувано на 12.07.25 в 16:06

Голям пожар във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от Атина

Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..

публикувано на 12.07.25 в 15:58
Иранският външен министър Абас Арагчи (вдясно) и президентът на Русия Владимир Путин - Москва, 23 юни 2025

Путин ще подкрепи "нулево" обогатяване на уран от Иран

Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...

публикувано на 12.07.25 в 15:51

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания. Най-сериозни са щетите в областите Арагон и Кастилия и Леон. Властите в Арагон изпратиха в полунощ съобщение до жителите чрез системата ES-ALERT с предупреждения за опасно време. Освен това хората бяха призовани да не пътуват, както и да не влизат в мазета и гаражи. На места..

публикувано на 12.07.25 в 15:37
Заседание в Бундестага

Германското правителство се изправи пред първата си голяма криза

Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд. Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин? Кой да заеме..

публикувано на 12.07.25 в 15:34

"Коперник": Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури, наподобяващи средата на лятото. В нашата страна юни наподобяваше юли по..

публикувано на 12.07.25 в 15:12

В Гърция използват кучета, за да спасяват давещи се в морето хора

В Гърция спасяват хора в морето с кучета. Обучават ги специално за това. Спасителните екипи на Гръцкия червен кръст вече използват специално обучени кучета, за да спасяват давещи се в морето хора. Обучението на кучетата спасители продължава няколко месеца.То се провежда от преподаватели на спасителни екипи и от водолази. Първоначално след..

публикувано на 12.07.25 в 15:12