Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на чуждестранния печат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Водеща тема за западни и турски издания е развитието на случая Джамал Хашоги. Саудитска Арабия се готви да признае, че журналистът е бил убит погрешка при разпит в истанбулското консулство, обобщава лондонския Таймс информация от източници в съвместно турско-саудитско разследване. Вестникът допълва, че подобна версия следва предположението на американския президент Доналд Тръмп, който след разговор с Крал Салман обяви, че отговорни за убийството могат да са "ренегати" от саудитските власти. Ню Йорк таймс припомня вече отхвърлени от петролната монархия информации, че Хашоги е бил убит и разчленен. Вестникът изтъква, че версията "убийство погрешка" помага на американската администрация, която отказа да отмени оръжейните си поръчки за Рияд заради случая, както и на Турция, чиято разклатена икономика ще бъде спомогната от нисколихвени заеми от Рияд. Индипендънт отбелязва, че според източник на Си Ен Ен, кралството може и да промени версията за смъртта на Хашоги.

Турски екипи влязоха в саудитското консулство 13 дни след изчезването на журналиста, пише Йени шафак за вчерашното претърсване. Ватан изтъква, че в седмиците преди да влезе в мисията в Истанбул на 2 октомври, Кашоги е посетил саудитски консулства в САЩ и Великобритания. 

Гардиън посвещава материал на починалия 65-годишен съосновател на "Майкрософт" Пол Алън. Алън е вицепрезидент на компанията и отговаря за разработването на нови продукти до 1983. Макар и по-малко известен от Бил Гейтс, с който са приятели от гимназията, Алън има важна роля за разработването на първите персонални компютри, изтъква британският вестник. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Социалния министър: Направихме невъзможното от "дупка" от 18 милиарда лева да направим бюджет

Нормално е синдикатите да искат увеличение на средствата - да не е 5%, а 10%. Не считам, че в този бюджет, на този етап, това може да се случи.  Така социалният министър Борислав Гуцанов отговори на въпрос относно настояването на синдикатите за 10% ръст на доходите в недофинансираните от бюджета сфери в рамките на настоящата година.  По-рано днес..

публикувано на 22.04.25 в 14:40

Христо Георгиев: Шествието е срещу задължителното религиозно образование

Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..

публикувано на 22.04.25 в 14:13

Председателите на ЕК и Европейския съвет ще присъстват на погребението на папата

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща.  Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..

публикувано на 22.04.25 в 14:13
Галя Славова

Галя Славова: Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция

Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че  това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп.  "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..

публикувано на 22.04.25 в 13:56

Проф. Кирил Топалов: Нужен е папа, който да отваря порти между хората от цял свят

На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..

публикувано на 22.04.25 в 13:39

СЕМ излезе с доклад по казуса с предаване по програма "Христо Ботев" на БНР

Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев"  на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..

публикувано на 22.04.25 в 13:38
Монсеньор Йовко Пищийски при посрещането на папа Франциск в Раковски, 2019 г.

Монсеньор Йовко Пищийски: Папа Франциск искаше още веднъж да посети България

"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде".  Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..

публикувано на 22.04.25 в 13:32