Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зрелищен спектакъл и празнична емоция в Новогодишния оперетен бал на Музикалния театър в НДК

Новогодишен оперетен бал архив: Музикален театър


За трета поредна година вече превърнал се в традиция Новогодишният оперетен бал на Музикалния театър в зала 1 на НДК на 28 декември ще зареди публиката с празнично настроение, представяйки в програмата на спектакъла най-популярните и обичани арии, дуети и ансамбли от Щраус, Лехар, Калман, Офенбах и Целер. И като на всеки бал, не може да мине без виенски валс , полка, но и без темпераментните кан кан и чардаш, както и празничния „Радецки марш”.

В рамките на сезона, в който се честват 100 години професионална оперета в България, солистите, хорът, балетът и оркестърът на Националния музикален театър ще изпълнят откъси от „Прилепът” , „Виенска кръв” и „Една нощ във Венеция” на Щраус, „Царицата на чардаша”, „Графиня Марица”, „Принцесата на цирка”,„Старият Рац” на Калман, „Веселата вдовица”, „Джудита” и „Страната на усмивките” на Лехар.

Водещи на оперетния бал ще бъдат определяният за съвременен символ на оперетната музика в България Александър Мутафчийски, артист-солист в Държавен музикален театър "Стефан Македонски" в София, заедно със сопраното Катерина Тупарова.

"Радвам се, че Новогодишният бал се превръща в една хубава традиция. За трета година той ще бъде много пищен, зрелищен, зареждащ с настроение и емоция, защото самият жанр оперета е много жизнерадостен и зареждащ", каза в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт" Александър Мутафчийски.

Двамата с Катерина Тупарова са неизменните Бони и Щаси в "Царицата на Чардаша" от Калман. Срещат се за първи път през 1998 г. в спектакъла на Националния музикален театър „Циганска любов“ от Лехар. Там участват в ролите на Йолан и Кайетан, а на 8- ми декември със спектакъла „Българи от старо време" двете звезди на оперетата отбелязаха в препълнената зала на театъра творческия си юбилей „20 години заедно на сцената“.

"Толкова е приятно, когато намериш сродна душа, ние с нея от сценични партньори станахме много близки приятели. Когато имаш до себе си такъв партньор на сцената , който диша заедно с теб и вие сте на една вълна, всичко се случва много по-лесно и по-истински. Ние много често се шегуваме, че дори заедно грешим. Когато единият бърка, другият веднага влиза в неговия тон и публиката много рядко забелязва грешките", споделя Мутафчийски за работата си със сопраното Катерина Тупарова, с която през декември отбелязаха 20- годишнината от сценичното си сътрудничество.

"Празничният "Радецки марш" е винаги накрая за поклони, това са неписани традиции. Интересно е, че традициите се създават, както от нас, артистите, така и от публиката. Тази година ще представим и произведения за първи път. Например, прочутият валс на Йохан Щраус-син „На хубавия син Дунав"  за първи път публиката ще го чуе във вокално изпълнение. Солистката на Музикалния театър Еделина Кънева ще го изпълни с текст на немски език, вокално изпълнение заедно с балета на театъра -това ще бъде един от акцентите в програмата на оперетния бал. Много изненади и чакани, обичани музикални моменти", споделя  Александър Мутафчийски, едно от най-ярките имена на Националния музикален театър "Стефан Македонски".

"Режисьор на концерта-спектакъл е проф. Светозар Донев, дългогодишен радетел на оперетата и мюзикъла в България. Той беше дълги години наш директор в Музикалния театър и винаги  с голямо удоволствие работим с него. Един истински познавач на жанра оперета и жанра мюзикъл. Благодарение на него в България преди десетина година се представи живият класик на мюзикъла Уебър, благодарение на неговите контакти и търсене. Ето, че така се набра скорост с Уебър, че сега през януари ни предстои дългоочакваната премиера на "Фантомът на операта!", разказва Мутафчийски и допълва, че освен оперетния бал, екипът на театъра подготвя и Коледно-новогодишен концерт в театъра, който също по традиция се очаква от публиката. Предстои и още един бал, който е за пловдивската публика в зала "Борис Христов" - "Зимна музикална феерия".

Александър Мутафчийски определя сцената на Музикалния театър за свой втори дом.
Роден във Варна, той завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров"специалност "Оперно пеене" в класовете на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.

"Странни са обратите в живота. Така се е случило. Сега и като го разказвам, на някои хора им се струва, че това не може да бъде реално, познавайки ме. Съмият аз също трудно си вярвам, че съм бил електротехник.
Това съм учил във Варна, завършил съм електротехникум, работил съм в ТЕЦ-Варна, сякъш е било в друг живот. И изведнъж се случи някакъв обрат, и аз не мога да си го обясня как реших да се занимавам с пеене. Слава Богу, намерих си пътя"
, споделя пред "Хоризонт" за професионалния си път солистът на Музикалния театър и продължава: "На сцената е магия, адреналинът ти се качва. Имам страшна сценична треска до ден днешен. Всяка едно излизане на сцената ми струва изключително нервно напрежение, но то изчезва в мига, в който завесата се отвори и видя публиката!"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34