Близо 200 страни се споразумяха късно снощи за правилата за изпълнение на споразумението от 2015 г. за борба с климатичните промени на среща в полския град Катовице.
Според критици в документа липсва достатъчна амбиция да бъдат предотвратени опасните последствия от глобалното затопляне, предаде Ройтерс.
След двуседмични преговори отделните страни утвърдиха правила, разделени в отделни теми, като например как ще съобщават и наблюдават намаляването на парниковите емисии и как ще осъвременяват своите планове за вредните емисии.
Преговорите на конференцията в Катовице, чиято цел бе постигането на консенсус за по-детайлна рамка на Парижкото споразумение от 2015 г. , трябваше да приключат в петък, но продължиха и през вчерашния ден, отбелязва ДПА.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш приветства документа.
Успоредно с това Държавният департамент разпространи съобщение, в което се казва, че САЩ не поемат никакви задължени.
„Не е лесно да се постигне споразумение по документ, който е така специфичен и технически. Чрез този комплекс от мерки вие направихте заедно хиляда малки стъпки напред. Можете да се гордеете“, каза пред делегатите полският председателстващ преговорите Михал Куртика, предаде БТА.
След като той удари с чукчето, за да възвести, че е постигнато споразумение, при него на трибуната се качиха министри, които се прегръщаха и усмихваха в израз на облекчение у тях след маратонските преговори.
Преди да започнат преговорите, много хора очакваха споразумението да не е достатъчно категорично. Единството, което беше налице при преговорите в Париж, вече се разпадна, а Доналд Тръмп, президентът на САЩ - които са един от най-големите замърсители в света - възнамерява да извади страната си от пакта.
Министрите, които бяха изтощени от преговорите, въпреки всичко съумяха да изработят 156-страничен документ с правила за изпълнението на Парижкото споразумение, който документ е разделен на отделни теми като например как страните ще съобщават и наблюдават своите национални обещания да намаляват парниковите емисии и как ще осъвременяват своите планове за вредните емисии.
Само че 8-страничен текст от рамковия документ с решения беше подложен на критики от някои страни и зелени организации, защото според тях не предвижда завишени амбиции да бъдат намалени вредните емисии така, че ефикасно да бъде ограничено покачването на температурата на Земята.
„В голямата си част правилата (за изпълнение) на Парижкото споразумение вече са изработени, нещо, за което можем да сме благодарни", каза Мохамед Адоу от организацията „Крисчън ейд“. Той обаче добави, че фактът, че е коствало такива усилия отделните страни да бъдат накарани да довършат този процес докрай, показва, че някои страни не са осъзнали напълно предупреждението в доклада на Междуправителствената експертна група по климатичните промени.
През октомври в свой доклад групата предупреди, че за да бъде задържано повишението на температурата на Земята в рамките на 1,5%, ще са нужни "безпрецедентни промени" във всеки един обществен аспект.
В последния момент министрите съумяха да преодолеят безизходица между Бразилия и други страни по правилата за отчетност при наблюдението на квотите за въглеродните емисии. Това стана чрез отлагането на основната част от дискусията по въпроса за догодина.
Вчера краят на преговорите допълнително се забави заради искане на Турция да бъде променен статутът ѝ според Рамковата конвенция на ООН по климатичните промени, заявиха източници на конференцията.
Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..
Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..
В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.
Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..
Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия. Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки..
Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от партия "Има такъв народ" са в Съединените щати за участие в конференция на Американския консервативен съюз във Вашингтон. Двамата са българските представители в Eвропейската делегация на Партията на европейските консерватори. Избирането на Доналд Тръмп за президент предоставя ключова възможност за..
В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..