Соня Тодорова живее в Австрия, където работи като преводач на свободна практика. Учи „Театър, филм и медии“, защото иска да работи в сферата на културата, а като й видят дипломата за геодезист, я гонят. Казва, че в центъра на Виена живее "в балон", в либерален и заможен квартал, но в Австрия е вчепатлена от културата на водене на спор. Попада там като студент по програмата „Еразмус“.
Заглавието "Незнайните образи хорски" е цитат от „Метаморфозите“. „Мисля си, че ние никога не знаем хората, с които сме, с които разговаряме, кои са всъщност. Никога не можем да познаем другия, нито можем да познаем себе си“, казва авторката.
Книгата вади на бял свят няколко отдавна написани разказа, но повечето са от последните години. Някои от творбите са вдъхновени от невролога Оливър Сакс. "Историята се появява и аз записвам. Разказвачът някак "бръмва" в главата ми и почва да си разправя", споделя Тодорова, която не се смята "нито за геодезист, нито за писател". Признава, че „не тръгват“ нарочени истории, в които се опитва предварително да определи какво и как да се случи, но в повечето случаи в една история първо вижда края.
В късия разказ, състоящ се само от няколко изречения - „Дългата история на едно мълчание“, например, на повече от половин страница липсва текст – авторката е оставила това празно пространство, защото по думите й, то най-добре може да изрази мълчанието. „Много любови така си отиват – човек изпуска момента, в който може да се проведе разговорът - така, както би трябвало, за да се закрепи любовта.“ Разказът има автобиографичен елемент - „Това го написах на коляно, докато мълчахме. То е репортаж, така да се каже.“
"Перлите на Ади Ландау" проследява две семейни истории, като разказва за гоненията срещу евреите.
"Тръгнах да я пиша, когато се надигна тази истерична вълна срещу бежанците, защото си казах, че това не е добре - хората да бъдат гонени и етикетирани като нещо лошо, само защото са едикакви си. Това е история, която ми се върти отдавна, но това беше поводът да седна да я пиша. Поводът, че ето, отново се надига една вълна, в която едни хора са наречени лоши, защото са от някакъв произход или някаква вяра. Малко е "думам ти, дъще - сещай се, снахо". Посвещението е за бягащия човек. Тогава съм визирала именно тези бежанци, срещу които се надигна такава истерия. Пиша за евреите най-вече, защото те са най-бруталният пример какво става, ако не внимаваме в тези си страсти."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Конституционният съд допусна за разглеждане по същество и обедини в едно петте искания за частично и пълно касиране на изборите за 51-во Народно..