„Надявам се хората да станат по-осъзнати и да поемат отговорност. Сега хората декларират отказ от това и то създава причини да се работи усилено в сферата на изкуствения интелект – генерален, равностоен на нас, който да носи отговорности вместо нас“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ футурологът д-р Мариана Тодорова, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието към БАН и ръководител на българския клон на „Милениум проджект“ (международен независим мозъчен тръст, чиито членове са футуролози, изследователи, лидери и визионери, които се фокусират върху събитията и процесите в бъдещето). Учените футуролози изследват вероятни, възможни и предпочитани събития в бъдещето.
„В Хонконг има борд на директори във фирма за рискови инвестиции, който е изцяло изкуствен интелект. Има д-р Уотсън, който поставя тривиални диагнози. В сферата на изкуството има музикални произведения, направени от изкуствен интелект. Така обаче съществува опасност да се откажем от себе си, от суверенитета си и един ден няма да можем да имаме пълен контрол върху живота си“, коментира д-р Тодорова.
Футурологът прогнозира, че четвъртата индустриална революция ще бъде на технологиите, че ще преживеем това явление в политиката и икономиката и че религията също ще бъде повлияна от изкуствения интелект.
„Технологизация, роботизация, автоматизация – всичко това ще преосмисли труда като част от израстването на човека и много професии ще изчезнат, ще има период на вакуум, в който хората трябва да се преориентират към нови професии и към търсене на нови източници на доход. /…/ Вероятно е професиите на бъдещето да са такива, в чиято основа ще са съчувствието, състраданието, емпатията“.
По думите на д-р Мариана Тодорова, в сферата на дълголетието вратата е широко отворена. В тази посока работи прогресиращата медицина, в роля ще влязат и нанороботите, а човекът може да е безсмъртен и чрез прехвърляне на съзнанието в дигитална среда, нещо върху което работи визионерът Илон Мъск, например.
„В близките 20 години всеки трети човек в света ще се срещне с болестта рак под една или друга форма, но напредъкът в медицината ще ни гарантира, че болестта от такава, често с летален край, ще се превърне в хронична. В сферата на здравеопазването предстоят редица открития, които ще подобрят качеството ни на живот, ще го удължат“.
„Възможно е налагането на тенденция на споделена икономика заради съществуващото общество на свръхконсумация. От „Милениум проджект“ сме за въвеждане на понятието за самоактуализираща се икономика, тоест да се произвежда колкото е необходимо, да няма свръхнатрупване, за да не се стимулира безкрайното потребяване. Ние сме направили изчисление, че ако доживеем автономността на колите (да се управляват от изкуствен интелект), ще бъде реалистично те да могат да обслужват нуждите на няколко души едновременно – да доставят един човек на работното му място в 8.00 часа, след това да отидат да вземат друг, който е на работа от 9.00 часа, и т.н. Това ще редуцира радикално броя на колите в световен мащаб и те биха били около 50 млн. за цялата планета. Всичко това, ако е съобразено с индивидуалните нужди, ако е в постоянна употреба и колите не остават на престой осем часа, докато чакат собственика си, е приложимо. Това е приложимо и за жилища, за всякакви стоки и услуги“, каза още д-р Мариана Тодорова.
Д-р Тодорова очерта разликите в работата и фокуса на футуролозите от различните точки на света. В САЩ, Южна Корея и Япония е налице технологичен абсолютизъм и оптимизъм, докато европейските футуристи са по-консервативни, обективни, но за сметка на това изостанали. Китай развива тази наука, защото иска да е конкурентноспособен“.
„Очевидните тенденции могат да бъдат описани и предвидени, но неочаквани събития, т.нар. „черни лебеди“, които трудно се прогнозират. Според редица експерти вероятните сценарии са своеобразна мрежа и колкото повече алтернативни сценарии изобретим, толкова по-ситна става мрежата и толкова по-вероятно е да уловим събитието, за да не изпадне в дупката. /…/ Налице са много проблеми, за които няма решение все още. Влизаме в период на неоконсервативно поведение, което ще ограничи доста права. Това ще е в отговор на необходимостта от съхранение в очакване на нови кризи. Ще изкристализират нови решения и лидери“, прогнозира още д-р Мариана Тодорова.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..