„Надявам се хората да станат по-осъзнати и да поемат отговорност. Сега хората декларират отказ от това и то създава причини да се работи усилено в сферата на изкуствения интелект – генерален, равностоен на нас, който да носи отговорности вместо нас“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ футурологът д-р Мариана Тодорова, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието към БАН и ръководител на българския клон на „Милениум проджект“ (международен независим мозъчен тръст, чиито членове са футуролози, изследователи, лидери и визионери, които се фокусират върху събитията и процесите в бъдещето). Учените футуролози изследват вероятни, възможни и предпочитани събития в бъдещето.
„В Хонконг има борд на директори във фирма за рискови инвестиции, който е изцяло изкуствен интелект. Има д-р Уотсън, който поставя тривиални диагнози. В сферата на изкуството има музикални произведения, направени от изкуствен интелект. Така обаче съществува опасност да се откажем от себе си, от суверенитета си и един ден няма да можем да имаме пълен контрол върху живота си“, коментира д-р Тодорова.
Футурологът прогнозира, че четвъртата индустриална революция ще бъде на технологиите, че ще преживеем това явление в политиката и икономиката и че религията също ще бъде повлияна от изкуствения интелект.
„Технологизация, роботизация, автоматизация – всичко това ще преосмисли труда като част от израстването на човека и много професии ще изчезнат, ще има период на вакуум, в който хората трябва да се преориентират към нови професии и към търсене на нови източници на доход. /…/ Вероятно е професиите на бъдещето да са такива, в чиято основа ще са съчувствието, състраданието, емпатията“.
По думите на д-р Мариана Тодорова, в сферата на дълголетието вратата е широко отворена. В тази посока работи прогресиращата медицина, в роля ще влязат и нанороботите, а човекът може да е безсмъртен и чрез прехвърляне на съзнанието в дигитална среда, нещо върху което работи визионерът Илон Мъск, например.
„В близките 20 години всеки трети човек в света ще се срещне с болестта рак под една или друга форма, но напредъкът в медицината ще ни гарантира, че болестта от такава, често с летален край, ще се превърне в хронична. В сферата на здравеопазването предстоят редица открития, които ще подобрят качеството ни на живот, ще го удължат“.
„Възможно е налагането на тенденция на споделена икономика заради съществуващото общество на свръхконсумация. От „Милениум проджект“ сме за въвеждане на понятието за самоактуализираща се икономика, тоест да се произвежда колкото е необходимо, да няма свръхнатрупване, за да не се стимулира безкрайното потребяване. Ние сме направили изчисление, че ако доживеем автономността на колите (да се управляват от изкуствен интелект), ще бъде реалистично те да могат да обслужват нуждите на няколко души едновременно – да доставят един човек на работното му място в 8.00 часа, след това да отидат да вземат друг, който е на работа от 9.00 часа, и т.н. Това ще редуцира радикално броя на колите в световен мащаб и те биха били около 50 млн. за цялата планета. Всичко това, ако е съобразено с индивидуалните нужди, ако е в постоянна употреба и колите не остават на престой осем часа, докато чакат собственика си, е приложимо. Това е приложимо и за жилища, за всякакви стоки и услуги“, каза още д-р Мариана Тодорова.
Д-р Тодорова очерта разликите в работата и фокуса на футуролозите от различните точки на света. В САЩ, Южна Корея и Япония е налице технологичен абсолютизъм и оптимизъм, докато европейските футуристи са по-консервативни, обективни, но за сметка на това изостанали. Китай развива тази наука, защото иска да е конкурентноспособен“.
„Очевидните тенденции могат да бъдат описани и предвидени, но неочаквани събития, т.нар. „черни лебеди“, които трудно се прогнозират. Според редица експерти вероятните сценарии са своеобразна мрежа и колкото повече алтернативни сценарии изобретим, толкова по-ситна става мрежата и толкова по-вероятно е да уловим събитието, за да не изпадне в дупката. /…/ Налице са много проблеми, за които няма решение все още. Влизаме в период на неоконсервативно поведение, което ще ограничи доста права. Това ще е в отговор на необходимостта от съхранение в очакване на нови кризи. Ще изкристализират нови решения и лидери“, прогнозира още д-р Мариана Тодорова.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..