Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да се предизвикваш

Художничката Мая Петрова – да рисуваш с вино репродукции на Ван Гог и на Майстора

Снимка: Лозина Владимирова

Изкуството да се предизвикваш, или как всяка трудност и всеки страх се превръщат в трамплин за скок нависоко. Картонче с такъв текст може да бъде поставено под портрета на художничката Мая Петрова, госта в „Нощен Хоризонт“.

Мая е графичен дизайнер, изкушена от изкуството на винорела. Според нея тази акварелна техника на рисуване с вино вместо с бои е като жива, защото, както виното старее в бъчвите, така и цветовете на картината - винорел се променят.

Мая Петрова е завършила живопис, има магистърска степен по стенопис. Не си спомня кога за първи път е взела в ръка молива и листа хартия, но не е забравила как по време на скучните уроци в училище не е спирала да рисува, за което е била и гонена от час. В творческия си път тя се е занимавала с мода, а преди години, докато рисувала стената на зоомагазин, я видял директор в Киноцентъра, който я поканил да стане част от екипа художници на анимационни филми.

Днес паралелно с рисуването Мая се занимава и с фотография – улавя в обектива си както малките детайли наоколо, така и стихията на екстремните спортове.

Не спира да се предизвиква, защото това я вдъхновява и я кара да живее. Описва себе си като припрян, стриктен и леко разпилян човек, но подреден в собствения си хаос.

Според Мая Петрова талантът е малка стъпка към успеха, по-важни са желанието и трудът. Признава, че е благодарна за възможността, която има – да твори. На сайта с картините ѝ има цикъл, озаглавен „Баланс“, но признава за себе си, че равновесието е сложно при нея, тъй като често е в няколко крайности едновременно.

Както при импресиониста Едгар Дега и при Мая изкуството е начинът да изрази себе си, но не си прилича с Пол Гоген, който казва, че на изкуството му трябва философия, защото тя не се взема на сериозно, не търси дълбочина в това, което върши, защото „прехвърча“ от едно пространство в друго, от една гледна точка в друга.

Боите върху палитрата на Мая Петрова разбърка Лозина Владимирова в опит за един радиопортрет – чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11