Изкуството да се предизвикваш, или как всяка трудност и всеки страх се превръщат в трамплин за скок нависоко. Картонче с такъв текст може да бъде поставено под портрета на художничката Мая Петрова, госта в „Нощен Хоризонт“.
Мая е графичен дизайнер, изкушена от изкуството на винорела. Според нея тази акварелна техника на рисуване с вино вместо с бои е като жива, защото, както виното старее в бъчвите, така и цветовете на картината - винорел се променят.
Мая Петрова е завършила живопис, има магистърска степен по стенопис. Не си спомня кога за първи път е взела в ръка молива и листа хартия, но не е забравила как по време на скучните уроци в училище не е спирала да рисува, за което е била и гонена от час. В творческия си път тя се е занимавала с мода, а преди години, докато рисувала стената на зоомагазин, я видял директор в Киноцентъра, който я поканил да стане част от екипа художници на анимационни филми.
Днес паралелно с рисуването Мая се занимава и с фотография – улавя в обектива си както малките детайли наоколо, така и стихията на екстремните спортове.
Не спира да се предизвиква, защото това я вдъхновява и я кара да живее. Описва себе си като припрян, стриктен и леко разпилян човек, но подреден в собствения си хаос.
Според Мая Петрова талантът е малка стъпка към успеха, по-важни са желанието и трудът. Признава, че е благодарна за възможността, която има – да твори. На сайта с картините ѝ има цикъл, озаглавен „Баланс“, но признава за себе си, че равновесието е сложно при нея, тъй като често е в няколко крайности едновременно.
Както при импресиониста Едгар Дега и при Мая изкуството е начинът да изрази себе си, но не си прилича с Пол Гоген, който казва, че на изкуството му трябва философия, защото тя не се взема на сериозно, не търси дълбочина в това, което върши, защото „прехвърча“ от едно пространство в друго, от една гледна точка в друга.
Боите върху палитрата на Мая Петрова разбърка Лозина Владимирова в опит за един радиопортрет – чуйте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..