Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2018: Помирението между Белград и Прищина остана замразено

Хашим Тачи и Александър Вучич
Снимка: БГНЕС



Процесът за нормализация на отношенията на Сърбия и Косово приключва 2018 г. в такова състояние, в каквото я започна - замръзнало. Имагинерни остават положителните резултати, от които зависи перспективата на двете държави да бъдат приети някога в Европейския съюз. Възходите и паденията в диалога на Белград и Прищина бяха много динамични.

Убийството на Оливер Иванович

Тонът на отношенията Белград-Прищина се влоши за пореден път още в началото на 2018-а. На 16 януари в Косовска Митровица беше убит опозиционният сръбски политик Оливер Иванович. Той тъкмо бе освободен след 3 години арест, за да започне отначало процесът срещу него по обвинения във военни престъпления. Сръбските и косовските власти си отправиха чрез намеци взаимни обвинения, че имат пръст в политическото убийство.

Защото Иванович не беше удобен нито за Прищина, нито за Белград, който вече се радва на пълен политически контрол в четирите доминирани от сърби северни косовски общини - чрез марионетната си "Сръбска листа".

Убийството още не е разкрито. Косовските правоохранителни органи арестуваха чак в края на миналия месец заподозрени косовски сърби. Обвинения обаче още не са повдигнати.

Колкото и разтърсващо да беше елиминирането на Оливер Иванович, Белград и Прищина не изключваха възможността да придвижат най-после напред решаването на тежките си противоречия - само 20 години след войната за Косово и 10 години след като косовските албанци обявиха независимост.

В началото на март президентите Александър Вучич и Хашим Тачи бяха за първи път заедно в София в рамките на българското европредседателство. Тогава Тачи демонстрира специално пред предаването „Събота 150“ на „Хоризонт“ заразителен оптимизъм.

„Годината е решаваща за постигане на споразумение между държадата Косово и Сърби и за нормализация на отношенията ни. Опитваме се да постигнем такова историческо споразумение, защото това е единственият начин да извървим пътя на европейската интеграция. Надявам се ЕС да ни даде пълната си подкрепа за тези усилия и вярвам, че ще го постигнем тази година“, каза Тачи.

Арест и побой над представител на Белград

Още същия месец обаче страстите се разгорещиха и процесът отново забуксува. Причината - зрелищния арест и побой в Косовска Митровица на Марко Джурич, директор на канцеларията за Косово и Метохия в сръбското правителство. Властите в Прищина обясниха, че той не е имал разрешение да бъде в Косово, а камо ли да участва в политическо събрание. Целта на въпросното събрание беше косовските сърби да формират общност на доминираните от тях общини в Косово. Това беше договорено още през 2013 година, но и до днес двете страни спорят за статута и степента на автономия на тази общност.

Заради инцидента с Джурич сръбските депутати в косовския парламент оттеглиха подкрепата си за коалиционното правителство на Рамуш Харадинай. И то до ден днешен управлява в малцинство.

Последва близо 3-месечна студена война между президентите Вучич и Тачи. Срещата на върха на Евросъюза в София обаче ги събра отново и дори изказванията им бяха в почти пълен синхрон.

„Лошата“ идея за размяна на територии

След софийското разведряване Белград и Прищина използваха известно време положителната инерция. Но в началото на септември всичко за пореден път тръгна надолу. Заради идеята за размяна на територии - Сърбия да вземе четири северни косовски общини, а Косово - част от населената с албанци Прешевска долина в Сърбия.

Тази потенциално катастрофална за стабилността на целия регион идея разбуди гнева и на сръбския, и на албанския интелектуален елит в Косово.

След като през ноември Сърбия успя да попречи на приемането на Косово в Интерпол, инициативата в Прищина пое премиерът Харадинай. Той въведе 100-процентови мита върху внасяните от Сърбия и от Босна стоки, инициира създаването на косовска армия и рязко смени тона към Европейския съюз, разчитайки очевидно Доналд Тръмп да се намеси във вечния спор със Сърбия. И наистина - миналата седмица Тръмп изрази такова намерение с писма до Тачи и Вучич.

Харадинай обвини европосредничката Федерика Могерини, че всъщност тя прокарва размяната на територии. Посланикът на Евросъюза в Прищина Наталия Апостолова, естествено, дипломатично го опроверга.

Посланик Апостолова смята, че преговорите за Косово не са в клинична смърт, както изглежда. Вучич обаче е категоричен, че те няма да бъдат подновени докато не бъдат отменени митата. А пък Харадинай е още по-категоричен, че те ще останат докато Сърбия не признае Косово.

Така косовският премиер се надява да натрупа вътрешнополитически дивиденти и да спре протестите на опозицията. Вучич също изтъква всекидневно патриотичната косовска тема, докато в Белград опозициято протестира срещу него с химни от битката за сваляне на Слободан Милошевич от власт.

Затова перспективите пред обикновените косовски албанци и сърбите са - замразен процес на помирение в замразения все още конфликт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Преплетени вълшебства" възражда приказките на Николай Райнов

Историческото читалище "Надежда" във Велико Търново, което е свързано с приемането на Търновската конституция, подготвя театрален спектакъл, с който възражда приказките на Николай Райнов. Любителите актьори от младежкия читалищен театър ще провокират и увлекат публиката, която да стане участник в постановката, разказаха от творческия..

публикувано на 08.02.25 в 06:15
Драматичен театър

Драматиченият театър в Монтана представя "Приказка за калпаците"

Драматичен театър "Драгомир Асенов" в Монтана представя първия си премиерен спектакъл за Новата 2025 година. "Приказка за калпаците" или "Щръклица" е неостаряваща пиеса на Панчо Панчев. Постановката е под режисурата на Веселин Мезеклиев. Пиесата е написана в далечната 1967 год. Поставяна е в почти всички театри в България, като сега се..

публикувано на 08.02.25 в 05:55

Доктор Дулитъл на сцената на Пловдивския куклен театър

В Пловдивския куклен театър само след няколко часа малките зрители ще се запознаят с Доктор Дулитъл и ще се потопят в история, изпълнена с хумор и вълнуващи приключения.  Премиерният спектакъл по романа на Хю Лофтинг не само разказва  невероятната история на единствения човек, който е на "ти" с езика  животните, но и провокира, залагайки на..

публикувано на 08.02.25 в 05:50

Дрон предизвика забавяне на полети на летище София

Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА.  Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна в разписанието заради безопасността.  От аеропорта са уведомили за инцидента компетентните служби и МВР. От Националния борд за..

публикувано на 08.02.25 в 01:15
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33