Процесът за нормализация на отношенията на Сърбия и Косово приключва 2018 г. в такова състояние, в каквото я започна - замръзнало. Имагинерни остават положителните резултати, от които зависи перспективата на двете държави да бъдат приети някога в Европейския съюз. Възходите и паденията в диалога на Белград и Прищина бяха много динамични.
Убийството на Оливер Иванович
Тонът на отношенията Белград-Прищина се влоши за пореден път още в началото на 2018-а. На 16 януари в Косовска Митровица беше убит опозиционният сръбски политик Оливер Иванович. Той тъкмо бе освободен след 3 години арест, за да започне отначало процесът срещу него по обвинения във военни престъпления. Сръбските и косовските власти си отправиха чрез намеци взаимни обвинения, че имат пръст в политическото убийство.
Защото Иванович не беше удобен нито за Прищина, нито за Белград, който вече се радва на пълен политически контрол в четирите доминирани от сърби северни косовски общини - чрез марионетната си "Сръбска листа".
Убийството още не е разкрито. Косовските правоохранителни органи арестуваха чак в края на миналия месец заподозрени косовски сърби. Обвинения обаче още не са повдигнати.
Колкото и разтърсващо да беше елиминирането на Оливер Иванович, Белград и Прищина не изключваха възможността да придвижат най-после напред решаването на тежките си противоречия - само 20 години след войната за Косово и 10 години след като косовските албанци обявиха независимост.
В началото на март президентите Александър Вучич и Хашим Тачи бяха за първи път заедно в София в рамките на българското европредседателство. Тогава Тачи демонстрира специално пред предаването „Събота 150“ на „Хоризонт“ заразителен оптимизъм.
„Годината е решаваща за постигане на споразумение между държадата Косово и Сърби и за нормализация на отношенията ни. Опитваме се да постигнем такова историческо споразумение, защото това е единственият начин да извървим пътя на европейската интеграция. Надявам се ЕС да ни даде пълната си подкрепа за тези усилия и вярвам, че ще го постигнем тази година“, каза Тачи.
Арест и побой над представител на Белград
Още същия месец обаче страстите се разгорещиха и процесът отново забуксува. Причината - зрелищния арест и побой в Косовска Митровица на Марко Джурич, директор на канцеларията за Косово и Метохия в сръбското правителство. Властите в Прищина обясниха, че той не е имал разрешение да бъде в Косово, а камо ли да участва в политическо събрание. Целта на въпросното събрание беше косовските сърби да формират общност на доминираните от тях общини в Косово. Това беше договорено още през 2013 година, но и до днес двете страни спорят за статута и степента на автономия на тази общност.
Заради инцидента с Джурич сръбските депутати в косовския парламент оттеглиха подкрепата си за коалиционното правителство на Рамуш Харадинай. И то до ден днешен управлява в малцинство.
Последва близо 3-месечна студена война между президентите Вучич и Тачи. Срещата на върха на Евросъюза в София обаче ги събра отново и дори изказванията им бяха в почти пълен синхрон.
„Лошата“ идея за размяна на територии
След софийското разведряване Белград и Прищина използваха известно време положителната инерция. Но в началото на септември всичко за пореден път тръгна надолу. Заради идеята за размяна на територии - Сърбия да вземе четири северни косовски общини, а Косово - част от населената с албанци Прешевска долина в Сърбия.
Тази потенциално катастрофална за стабилността на целия регион идея разбуди гнева и на сръбския, и на албанския интелектуален елит в Косово.
След като през ноември Сърбия успя да попречи на приемането на Косово в Интерпол, инициативата в Прищина пое премиерът Харадинай. Той въведе 100-процентови мита върху внасяните от Сърбия и от Босна стоки, инициира създаването на косовска армия и рязко смени тона към Европейския съюз, разчитайки очевидно Доналд Тръмп да се намеси във вечния спор със Сърбия. И наистина - миналата седмица Тръмп изрази такова намерение с писма до Тачи и Вучич.
Харадинай обвини европосредничката Федерика Могерини, че всъщност тя прокарва размяната на територии. Посланикът на Евросъюза в Прищина Наталия Апостолова, естествено, дипломатично го опроверга.
Посланик Апостолова смята, че преговорите за Косово не са в клинична смърт, както изглежда. Вучич обаче е категоричен, че те няма да бъдат подновени докато не бъдат отменени митата. А пък Харадинай е още по-категоричен, че те ще останат докато Сърбия не признае Косово.
Така косовският премиер се надява да натрупа вътрешнополитически дивиденти и да спре протестите на опозицията. Вучич също изтъква всекидневно патриотичната косовска тема, докато в Белград опозициято протестира срещу него с химни от битката за сваляне на Слободан Милошевич от власт.
Затова перспективите пред обикновените косовски албанци и сърбите са - замразен процес на помирение в замразения все още конфликт.
Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка. 96 % от анкетираните българи са на мнение, че е важно страната ни да се приспособи към променящия се климат, но едва 50 на сто от респондентите възприемат въпроса като приоритетен, става ясно от..
19 международни компании са заявили интерес да участват в обявения от "Булгаргаз" търг за доставка на втечнен природен газ за януари и февруари идната година на терминала в гръцкия град Александруполис. От газовата ни компания, която има дял в LNG терминала и резервиран капацитет, съобщават, че всички кандидати отговарят на условията и са допуснати до..
Пътят между селата Калояново и Жельо войвода вече е отворен. Днес около 15.00 часа два леки автомобила се сблъсква челно, като при инцидента загинаха двама души, а един бе ранен. Инцидентът е станал на прав участък с добра видимост. Пътят наскоро е асфалтиран. По случая е образувано досъдебно производство. Две жертви при челен..
204 тежки пътнотранспортни произшествия са станали за първите 10 дни от провеждане на акция "Зима "от началото на ноември, като 20 човека са загинали. Това е с 8 човека повече спрямо същия период на миналата година. Това съобщи комисар Мария Ботева– заместник началник на отдел "Пътна полиция" при Главна дирекция Национална полиция...
Двама души загинаха, а десетки са ранени в резултат от руски удари по Днепропетровска област в Украйна. Президентът Володимир Зеленски беше категоричен, че Русия не иска мир, а продължаване на войната. Руският артилерийски обстрел причини смъртта на двама души в град Никопол: жена, чиято самоличност се установява и 30-годишен лекар. Петима души бяха..
Десетки хиляди поляци участват в шествие на крайнодесни във Варшава, организирано по случай Деня на независимостта на Полша, предава "Ройтерс". Начело на шествието е огромен плакат с надпис на мотото на тазгодишното събитие: "Силата на Велика Полша сме ние" и "Католическа Полша, а не светска". Сред тълпите се виждаха плакати с надписи против Европейския..
Шведската екоактивистка Грета Тунберг участва в митинг в подкрепа на демокрацията в грузинската столица Тбилиси, за да осъди "авторитаризма" в страната и в съседен Азербайджан, където днес беше открита годишната конференция на ООН за климата COP29, предава АФП. Тунберг предвождаше няколко десетки протестиращи, събрали се на Площада да свободата в..
Двете страни на този театрален конфликт силно театрализираха собственото си участие в него. Това заяви пред БНР психиатърът д -р Николай Михайлов...
"Надявам се да се прояви морал и да не бъде избиран главен прокурор. Това би било изключителна девалвация на правото", заяви пред БНР адвокат Ина..
Бихме се радвали, ако другите партии кажат: "Не може да допуснем тази атака на демокрацията" . Това заяви пред БНР Кирил Петков, съпредседател на..