Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Европредседателството

Доналд Туск обра овациите в Народния театър, след като изнесе речта си на български
Снимка: eu2018bg.bg


Отминаващата година беше белязана и от първото за България европредседателство, откакто преди 11 години страната ни стана член на Европейския съюз. София пое кормилото на  Европа с амбицията да върне темата за Западните Балкани в дневния ред на европейските лидери, а шест месеца по-късно щафетата беше предадена на Виена със съмочувствието на добре свършена работа.
Освен от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който обра овациите от трибуната в Народния театър като  рецитира стихотворението на Иван Вазов "Отечество любезно, как хубаво си ти" и изнасяйки цялата си реч на български език, подкрепа за Българското евролидерство дойде и от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който определи Българското председателство като "председателство за пример".
Не липсваха критики са готовността на България да движи ключови за Евросъюза теми като миграционния въпрос и постигането на консенсус  за реформата на Дъблинския регламент, в период, когато дебатът за бъдещия евробюджет тепърва започваше, а преговорите по Брекзит навлизаха в решаващата фаза.
Равносметката в цифри за 6-те месеца, в които България бе начело на Евросъюза - 1900 заседания в София, Брюксел и Страсбург, 34 хиляди делегати и 4 основни приоритета - бъдещето на младите хора в Европа, Западните Балкани и свързаността в региона, сигурна и стабилна Европа и дигиталните умения.
Категорично Западните Балкани и размразяването на процеса на разширяване на Евросъза с нови членки от региона се наложи като водещ приоритет на Българското председателство на Съвета - успех 15 години след последната Балканска среща в Солун.
Едно от големите постижения бе историческата Среща на върха "Европейски съюз-Западни Балкани" на 17 май в София, която завърши с с Декларация на  28-те държави и с пътна карта за страните-кандидатки от региона - Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово. Именно от София дойде и светлината в тунела за скорошно решаване на дългогодишния спор за името между Скопие и Атина. В рамките на Българското председателство на 17 юни 2018 година Македония и Гърция подписаха договор за разрешаване на продължаващия между тях 27 години спор за името на бившата югославска република и за стратегическо партньорство между двете страни, за който принос имаше и София. Броени дни по-късно външните министри на Европейския съюз постигнаха компромис преговорите за присъединяване с Македония и Албания да започнат през юни 2019 година, макар и да поставиха условия, за да се случи това.
В ролята на европейски лидер, председателстващ Съвета на Евросъюза, Борисов призова за продължаване на миграционното споразумение с Анкара, а един от успехите бе срещата "ЕС-Турция"  във Варна.
Какво още постигна България - започна дебата за европейския бюджет след 2020 година с акцент върху фондовете за регионално развитие и земеделие, София работие за увеличение на бюджета за "Еразъм +", постави акцент върху кръговата икономика, с цел да се рециклират 90 процента от материалите и отпадъците в ЕС. Чрез споразумението за европейската система за информация и пътуванията България осигури по-голяма защита на външните граници на съюза.
Страната ни предложи нов модел на  превенция и закрила на лица, търсещи убежище и нов механизъм за преразпределение на мигранти и вече за първи път ще се финансират общи отбранителни проекти. България наложи общи правила за борба с кредитните измами и при онлайн пазаруване, потвърди статута на обща европейска прокуратура  и избора на европейски главен прокурор, работи за единен енергиен съюз и енергийна независимост.
Постигна по-ниски тарифи при доставки на колети, постави на дебат двойния стандарт при храните с очакване ефектът от това да бъде законодателство срещу нелоялните търговци.
В края на годината приключва ротационното председателство на триото, което освен България включваше Естония и Австрия.
Преди дни депутатите окончателно приеха закриването на ведомството за европредседателството, а Лиляна Павлова бе освободена от поста на министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.

 Отново София ще бъде начело на Европа след 14 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВР в протестна готовност. Опасяват се от замразяване на заплатите

Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно политиците да заявят своето отношение ", каза пред БНР Илия Кузманов, председател на синдиката. Ако политическите партии не излязат със становище, което ще защитават в пленарна зала, предстои "..

публикувано на 19.11.24 в 08:54
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

INSAIT представя изкуствен интелект, работещ на български език

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език. Събитието ще се състои днес, на 19 ноември, от 11:00 ч. в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и..

публикувано на 19.11.24 в 08:53
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Разединени не бихме могли да излезем от политическата криза

"Най-важното, което трябва да направим на този етап, е да премахнем червените линии помежду си и да формулираме обща формула за национален интерес. Разединени не бихме могли да излезем от тази политическа криза ".  Това заяви пред БНР международният анализатор и политолог доц. Искрен Иванов - преподавател в Софийския университет "Св. Климент..

публикувано на 19.11.24 в 08:48

10 декември и 3 януари ще са неучебни дни в Плевен

Кметът на Плевен обяви 10 декември и 3 януари 2025 година за неучебни и неприсъствени за всички общински и държавни училища и центрове на територията на общината.   Д-р Валентин Христов издаде заповеди, с които обявява двете дати за неучебни. 10 декември се отбелязва като Ден на признателност на гражданите на Плевен към загиналите за..

публикувано на 19.11.24 в 08:32
Фермерски протест в Дувър.

Фермерските протести на Острова продължават

В Обединеното кралство ръководителят на Националния съюз на фермерите потвърди, че демонстрациите на фермерите по повод на промените в бюджета ще продължат и днес. След среща с министъра на околната среда Стив Рийд, председателят на НСФ Том Брадшоу каза, че са водени доста трудни разговори, че "е проявено известно разбиране" и се надява..

публикувано на 19.11.24 в 08:27
Аслан Бжания

Президентът на Абхазия подаде оставка

Президентът на грузинския сепаратистки регион Абхазия Аслан Бжания подаде оставка след преговори с опозицията, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение в Telegram и подписан от него документ.  През последните дни в региона имаше масови протести срещу Бжания и подкрепяното от Русия правителство заради подписано инвестиционно споразумение с..

публикувано на 19.11.24 в 08:24

Трети ден опашки от камиони на ГКПП "Капитан Андреево"

Трети ден продължава струпването на товарни автомобили пред ГКПП "Капитан Андреево". Кризата с преминаващите камиони през границата възникна, след като турските власти решиха да въвеждат нова система за транзит. Обработката на камионите беше спряна, което доведе до образуването на километрични колони. На "Капитан Андреево" работят 14..

публикувано на 19.11.24 в 08:16