Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Европредседателството

Доналд Туск обра овациите в Народния театър, след като изнесе речта си на български
Снимка: eu2018bg.bg


Отминаващата година беше белязана и от първото за България европредседателство, откакто преди 11 години страната ни стана член на Европейския съюз. София пое кормилото на  Европа с амбицията да върне темата за Западните Балкани в дневния ред на европейските лидери, а шест месеца по-късно щафетата беше предадена на Виена със съмочувствието на добре свършена работа.
Освен от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който обра овациите от трибуната в Народния театър като  рецитира стихотворението на Иван Вазов "Отечество любезно, как хубаво си ти" и изнасяйки цялата си реч на български език, подкрепа за Българското евролидерство дойде и от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който определи Българското председателство като "председателство за пример".
Не липсваха критики са готовността на България да движи ключови за Евросъюза теми като миграционния въпрос и постигането на консенсус  за реформата на Дъблинския регламент, в период, когато дебатът за бъдещия евробюджет тепърва започваше, а преговорите по Брекзит навлизаха в решаващата фаза.
Равносметката в цифри за 6-те месеца, в които България бе начело на Евросъюза - 1900 заседания в София, Брюксел и Страсбург, 34 хиляди делегати и 4 основни приоритета - бъдещето на младите хора в Европа, Западните Балкани и свързаността в региона, сигурна и стабилна Европа и дигиталните умения.
Категорично Западните Балкани и размразяването на процеса на разширяване на Евросъза с нови членки от региона се наложи като водещ приоритет на Българското председателство на Съвета - успех 15 години след последната Балканска среща в Солун.
Едно от големите постижения бе историческата Среща на върха "Европейски съюз-Западни Балкани" на 17 май в София, която завърши с с Декларация на  28-те държави и с пътна карта за страните-кандидатки от региона - Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово. Именно от София дойде и светлината в тунела за скорошно решаване на дългогодишния спор за името между Скопие и Атина. В рамките на Българското председателство на 17 юни 2018 година Македония и Гърция подписаха договор за разрешаване на продължаващия между тях 27 години спор за името на бившата югославска република и за стратегическо партньорство между двете страни, за който принос имаше и София. Броени дни по-късно външните министри на Европейския съюз постигнаха компромис преговорите за присъединяване с Македония и Албания да започнат през юни 2019 година, макар и да поставиха условия, за да се случи това.
В ролята на европейски лидер, председателстващ Съвета на Евросъюза, Борисов призова за продължаване на миграционното споразумение с Анкара, а един от успехите бе срещата "ЕС-Турция"  във Варна.
Какво още постигна България - започна дебата за европейския бюджет след 2020 година с акцент върху фондовете за регионално развитие и земеделие, София работие за увеличение на бюджета за "Еразъм +", постави акцент върху кръговата икономика, с цел да се рециклират 90 процента от материалите и отпадъците в ЕС. Чрез споразумението за европейската система за информация и пътуванията България осигури по-голяма защита на външните граници на съюза.
Страната ни предложи нов модел на  превенция и закрила на лица, търсещи убежище и нов механизъм за преразпределение на мигранти и вече за първи път ще се финансират общи отбранителни проекти. България наложи общи правила за борба с кредитните измами и при онлайн пазаруване, потвърди статута на обща европейска прокуратура  и избора на европейски главен прокурор, работи за единен енергиен съюз и енергийна независимост.
Постигна по-ниски тарифи при доставки на колети, постави на дебат двойния стандарт при храните с очакване ефектът от това да бъде законодателство срещу нелоялните търговци.
В края на годината приключва ротационното председателство на триото, което освен България включваше Естония и Австрия.
Преди дни депутатите окончателно приеха закриването на ведомството за европредседателството, а Лиляна Павлова бе освободена от поста на министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.

 Отново София ще бъде начело на Европа след 14 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три села в Ивайловградско са без ток

Три ивайловградски села са без елексричество след падналия сняг в района. Това са Железино, Горноселци и Долноселци, съобщават от общината.  По-рано ток не са имали и в село Покрован, но аварията там вече е отстранена.  Ситуацията в Хасковска област не е усложнена. Няма информация за села без вода и за бедстващи хора .Всички пътища са проходими при..

публикувано на 27.12.24 в 15:43
Стефан Вълдобрев

Милена Йоцова: Вярвам, че вероучението един ден ще е в задължителната програма

Не мога да отговоря защо се бяга от вероучението в училищата, сега е свободноизбираем. Може би Бог ни праща това, което сме заслужили и за това, за което сме готови. Може би ние българите не сме готови да приемем истината, да приемем вярата. Това сподели дългогодишната учителка по религия Милена Йоцова, която е и автор на детски приказки, в..

публикувано на 27.12.24 в 15:41

В Кипър разработиха три сценария за икономическия ефект от санкциите срещу Русия

Три сценария за отрицателния икономическия ефект върху икономиката на Кипър от санкциите на ЕС срещу Русия показва ново проучване на екип кипърски експерти. То бе оповестено от Центъра за икономически изследвания на Университета на Кипър. С около 5,5% се очаква да се намали в краткосрочен план общото производство в Кипър, показва..

публикувано на 27.12.24 в 15:39

От 3 дни в Априлци няма ток, кметът определи ситуацията като критична

Трето денонощие без ток са населени места в общините Априлци, Ловеч, Тетевен, Троян и Угърчин.  Ситуацията в Априлци е критична, каза пред БНР кметът Тихомир Кукенски:  "Мисля, че е крайно време електроразпределителните дружества и държавата да си влезе в ролята. Липсва гориво, тъй като и бензиностанциите не могат да работят без електричество...

публикувано на 27.12.24 в 14:47

Леда Аврамова: Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата

Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата от всички страни в образователния процес  - родители, учители. Системата в голяма степен е формализирана, нещата са изведени на ниво документи , отчетност, оценки, резултати, проценти и не дават истинската картина на това, което излиза като продукт в края на XII..

публикувано на 27.12.24 в 14:36

Отец Стоян Чиликов: Вярата започва от кръщението и основите се полагат в семейството

Правилната посока във вярата започва от кръщението, а животът в църквата е възпитаването на децата във вяра. Съпругата ми учи трите ни деца да се молят, да отиват в храма, учи ги какво е добро или зло, чете им адаптирана история от Евангелието. Това са основите, които се полагат в семейството. Това коментира отец Стоян Чиликов от храма „Свети..

публикувано на 27.12.24 в 14:04
Костадин Костадинов, лидер на Възраждане

"Възраждане" внася в НС промени в Закона за вероизповеданията

"Възраждане" ще внесе промени в Закона за вероизповеданията, съобщи пресцентърът на формацията. Според партията промените ще защитават българската православна църква като единствена такава. "Още днес ще започнем работа по поправка в Закона за вероизповеданията, с която единствено и само Българската патриаршия ще има правото да използва..

публикувано на 27.12.24 в 13:59