„Българското национално радио (БНР) се утвърждава като един обществен оператор, който изпълнява своите функции. Работим в динамична и бързо променяща се среда. През последните десетина година настава истинска технологична революция, това променя медийния ландшафт и на пазара се появяват нови конкуренти като социалните медии. /…/ Над 50% увеличихме посещаемостта на нашите сайтове. Продължихме утвърждаването и развитието на програмите ни. „Хоризонт“, „Христо Ботев“ и регионалните ни радиостанции допринасят за доверието на слушателите“. Това каза в ефира на програма „Хоризонт“ генералният директор на БНР Александър Велев.
Александър Велев и София Владимирова, председател на Съвета за електронните медии (СЕМ), коментираха медийната 2018 година.
По думите на Владимирова, изминаващата година е била динамична за българските медии – имало е както образци за професионално журналистическо поведение, така и преминаване на границите на закона, на морала, на човешките стандарти.
„Трудно е да се работи при липса на средства. През последните години показахме, че в това състояние успяваме да се справяме с трудностите – търсейки икономии, редуциране на разходите, където е възможно. Следващата година ще бъде изключително тежка за Радиото, защото нараснаха значително плащанията ни към "Музикаутор" и ПРОФОН, а увеличение в бюджета няма. Проблемът с финансирането на БНР и БНТ стои отдавна пред нашето общество и ние продължаваме да нямаме визия за напред как ще се развиват средствата", коментира Александър Велев.
В коментар за дълго обсъжданото и коментирано сливане на БНР и БНТ София Владимирова подчерта, че преди всичко трябва да има отговор на два важни въпроса - защо и как това да се прави.
„Ако имаме отговор на тези въпроси, решението няма да бъде рисковано“.
Според нея по темата трябва да има обществен дебат.
„Да припомня, че до 1990 година двете институции бяха заедно. Аудиторията и обществото печелят от това да има две обществени медии, които се развиват самостоятелно. БНР винаги е било по-свободомислещо, следва да запази своята самостоятелност. Преди време в Словакия се сляха радиото и телевизията, но резултатът не е добър“, каза Александър Велев.
София Владимирова поясни, че очакваната дигитализация на Радиото е въпрос на законодателни промени, които да залегнат в Закона за радиото и телевизията. Според нея тригодишният мандат на генералните директори на двете обществени медии е твърде кратък, защото е свързан с подписване на дългосрочни договори, например, освен това е недостатъчен и пречи за разгръщане на политиката за управление на медията.
Владимирова очерта предизвикателствата пред СЕМ през 2019 година – избор на генерален директор на БНР, местни и европейски избори. „Бюджетът на СЕМ е крайно недостатъчен, предвид големите очаквания към регулатора“.
През 2019 година БНР ще отбележи 90 години от първото радиоизлъчване и 83 години от създаването на Радиото с международна конференция, на която ще бъде обсъдено бъдещето на обществените радио и телевизия в дигиталната ера – законодателна и прана основа, развитие в съвременния свят. Покана за участие е отправена към представител на Европейската комисия, който да разясни новата директива за аудиовизуалните продукти и към шефа на радиоотдела на Европейската организация за радио и телевизия. Планирани са концерти и връчването на традиционната награда „Сирак Скитник“.
Интервюто на Диана Янкулова със София Владимирова и Александър Велев можете да чуете от звуковия файл.
В МВР не е постъпвала официална информация, данни или сигнали за второ животно от семейство "котки", забелязано на територията на Шуменското плато. Още на 27 юни ОДМВР-Шумен информира, че са проверени над 30 имота след получаване на сигнала за забелязан хищник в ПП "Шуменско плато". Обходени са имоти, граничещи с природния парк,..
Украински далекобойни дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия. Това предаде Украинская правда, като се позова на свой източник в разузнаването. "Този завод е част от военнопромишления комплекс на държавата-агресор и е пряко задействан в агресивната война срещу Украйна", е посочил цитираният източник...
Имената на всички 52-ма загинали при бомбените атентати в Лондон на 7 юли 2005 година бяха прочетени на възпоменателна служба в катедралата "Свети Павел". Четирима атентатори самоубийци се взривиха на четири различни места в транспортната мрежа на британската столица точно преди 20 години. 52 000 бели венчелистчета бяха пуснати от тавана на..
Софийският районен съд освободи тримата младежи, задържани за нападение срещу двама души в центъра на столицата в нощта на петък срещу събота. Заседанието се гледаше при закрити врата, тъй като двама от задържаните са непълнолетни. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Софийският районен съд решава дали..
Русия е атакувала центрове за набиране на военнослужещи в украинските градове Харков и Запорожие, съобщиха от украинската армия. На въздушни удари отново беше подложен и Киев. Трима души са били ранени при удара срещу центъра в Харков и един при този в Запорожие. Руските атаки срещу пунктовете за набиране на войници започнаха още миналата..
С общоградско поклонение и концерт Велико Търново отбелязва днес 148 години от освобождението на града. С военен ритуал и общоградско честване великотърновци отдадоха тази вечер почитта си към освободителите на старопрестолнината преди 148 години: "Велик ден е днес за Търново, оттук започва да грее свободата на България". "Честваме..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на областта, в ход е подписка в подкрепа на искането", каза в интервю пред БНР Владимир Русев от инициативния комитет. "Идеята е провокирана от старата максима "Бог високо, цар далеко" и в нашия..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..