Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Недялкова: Хората с интелектуални затруднения не са страшни за обществото

Председателката на ловешкото сдружение "Закрила" е отличена от БХК

Мария Недялкова (вляво) по време на изложбата на Надежда Георгиева по текстове на Яна Тавание "Решавам = Съществувам"
Снимка: Ганчо Чурков

"Човек, когато има някакъв дефицит – интелектуален или има психично-здравен проблем, и получи достатъчна подкрепа от хора, които го разбират, които го познават добре, той би могъл да изрази своята воля." Така смята Мария Недялкова, председател на сдружение „Закрила“, което е член на Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения и е една от петте майки от гражданската инициатива. Инициативата е отличена за дейността, посветена на каузата за премахването на запрещението. 

"Наградата е знак на признание към всички, които се борят запрещението – т.нар. "легитимна форма на модерно робство" в България, да остане в миналото, а на негово място да бъдат осигурени подкрепа, равенство пред закона и правото на достоен живот на всички онези над 7 хиляди души у нас, които са поставени под запрещение или са в риск от такова", коментира Мария Недялкова пред "Хоризонт".

През 2017-а с нейно участие основават инициативен комитет от 5 майки – родители на лица с интелектуални затруднения. "Фокусът на тази кампания „7000“ беше да направим разяснителна кампания сред гражданите. В няколко града бяха направени много позитивни мероприятия, в които показвахме възможностите на тези хора, тоест, ние не наблягахме върху техните дефицити", разказа Недялкова.

В Ловеч кампанията продължила няколко месеца, а кулминацията й била пред новата църква в центъра на града. „В Ловеч се събраха за един ден над 780 подписа на ловешки граждани, а в цяла България събрахме над 12 000 подписа и те са внесени в Народното събрание.“ 

Дневният център за деца и възрастни с увреждания в Ловеч, в който Мария влага цялото си сърце и всички свои усилия, е създаден пред 21 години. Там се грижат за деца с физически увреждания, с психични и неврологични заболявания и за лица от 18 до 50 годишна възраст:

"Като малки ние ги подготвяме за умения в ежедневният живот, тоест да могат самостоятелно да се хранят, да се обличат, да се мият, водим ги на училище, на детска градина, на обяд ги взимаме при нас - да се работи индивидуално. След като пораснат, започваме да ги учим на някакви трудови умения, като например да се грижат за цветя, да готвят, да поддържат двора, тоест ние им говорим, че те, ако станат добри, биха могли да започнат работа след като навършат 18 години."

Отминаващата 2018 за Мария Недялкова била пълна както с радости, така и с трудности. „Все повече и повече хора стават наши приятели, наши съмишленици, наши доброволци и това за мен е един много близък и топъл начин хората, които никога не са се докосвали до хора с интелектуални затруднения, да ги усетят, да ги разберат и да повярват, че те не са страшни за обществото, както се говори.“ Моделът работи, убедена е Недялкова. 

"Оборудвали сме една прекрасна кухня. Започнахме да правим кетъринг на обществени събития в Ловеч, пак с доброволци, с младежи. Те са много щастливи, когато се подреди една хубава маса с техните плата на една конференция и по време на кафе-паузите всичките се запознават с тях. Те са много любвеобилни, прегръщат ги, питат ги как се казват, на колко са години, "това ти ли го направи". Те са много щастливи, че са успели да предоставят на хората радост", сподели още Мария Недялкова.

Успели са да реализират и минипроект за манеж за хипотерапия, където емоционалната връзка с конете ще има за децата с увреждания лечебен ефект. Благодарение на местния зоопарк, заниманията ще започнат тази пролет. 

Още за работата на Мария Недялкова слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Делът на светлата икономика се свива през 2023 година

Делът на светлата икономика се свива през 2023 година. Това се случва за първи път от 10 години, без България да е в криза, коментираха експерти. В сравнение с 2022-ра, сивият сектор се разраства с шест стотни. Данните са на Асоциацията на индустриалния капитал. Работодателската организация изследва дела на светлата и сивата икономика от 2012..

публикувано на 12.12.24 в 19:22
Демонтажът на паметника на Съветската армия започна през април 2024 година

Протест в София с искане за възстановяване на паметника на Съветската армия

Пред паметника на Съветската армия в София се проведе протест, организиран от граждански сдружения, с настояване за възстановяване на монумента, демонтажът на който започна преди една година. Ето какво казаха някои от протестиращите: "Преди една година се разруши паметник най-вече на културата, който е защитен по международни закони. И това е памет за..

публикувано на 12.12.24 в 19:22

"Възраждане" внесе в НС предложения за 90 промени в Изборния кодекс

Предложения за 90 промени в Изборния кодекс са внесли в Народното събрание от партията "Възраждане". Хартиените бюлетини трябва да отпаднат и да се премине към машинно гласуване, заяви Деян Николов - председател на "Възраждане"-София. В края на ноември от "Възраждане" внесоха законопроект за изменение на Изборния кодекс с цел отстраняване..

публикувано на 12.12.24 в 19:11
Владимир Малинов

Енергийният министър допусна, че е възможно токът да поскъпне в рамките на отоплителния сезон

Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза:  "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия..

публикувано на 12.12.24 в 18:55

Патриарх Даниил: Някои училищни директори не желаят да въведат вероучение, дори като СИП

Директори на училища проявяват нежелание да въвеждат предмет вероучение, дори и в свободно избираема форма. Това каза в интервю за БНР патриархът на Българската православна църква Даниил: "Някои не желаят с презумпцията, че, видите ли, църквата и вярата днес нямат място в нашето общество. Имаше такива конкретни случаи. При посещение в..

публикувано на 12.12.24 в 18:01
Президентът на Франция Еманюел Макрон (вляво) и министър-председзателят на Полша Доналд Туск - Варшава, 12 декември 2024

Макрон във Варшава: Единственият възможен мир в Украйна е устойчивият

Доналд Туск и Еманюел Макрон отхвърлиха възможността за разполагане на европейски войски в Украйна след евентуално сключване на мир. В същото време Киев отхвърли идеята на унгарския премиер Виктор Орбан за размяна на военнопленници по време на коледния празничен период. Френският президент Еманюел Макрон призова за път към прекратяване на войната в..

публикувано на 12.12.24 в 17:57
Въоръжени мъже се снимат след превземането на военно летище в Алепо, 2 декември 2024 г.

Временното правителство в Сирия обеща върховенство на закона

Временното правителство в Сирия се зарече да опази и защити институциите в страната и да установи върховенство на закона след като по време на диктатурата на сваления президент Башар Асад на практика такова не е имало. Разпускат силите за сигурност на Асад Говорителят на новото правителство е заявил пред Франс прес, че парламентът на..

публикувано на 12.12.24 в 17:54