Новият сезон на прочутия театър „Ла Фениче“ във Венеция беше открит с нова постановка на операта „Макбет“ от Джузепе Верди. Още на следващия ден видеозаписът на операта беше вече на разположение в сайта на OperaVision.На това се казва актуалност!
Спектакълът е дело на режисьора Дамиано Микелето, художника Паоло Фантин и дизайнерката на костюмите Клара Тети и той е само за тези, които обичат смелите експерименти. Самите постановчици обясняват, че това е свят, подобен на сън, пълен с фантазии и халюцинации, а опорните им точки са самата сцена - коридор с решетки от двете страни, прозрачна завеса, която през цялото време изпълнява различни функции и придобива различни форми, и железни люлки, които се спускат от високото и някой се люлее на тях от време на време. Всички герои са облечени като наши съвременници, дори и вещиците не правят изключение, но те са с бели перуки и забулени лица. Още много чудати символи мога да изброявам -всичко е много пъстро и много динамично, но в отделни моменти въздейства силно. Като че ли идеята на постановката е да се покаже Макбет като страдалец, който се измъчва от това, че е извършил много престъпления, че е убивал деца. Вероятно и затова на сцената непрекъсното има деца, за да му напомнят. Дори и в най силните си пориви към властта, заради които става престъпник, Макбет е слаб, неуверен. Изпълнителят на ролята на Макбет, прочутият италиански баритон Лука Салси, е много подходящ именно за тази трактовка на образа. Гласът му е мек, топъл, целият образ, който изгражда, носи вина и страдание. У нас сме чували много малко за този певец, а Салси пее на най-големите световни оперни сцени и фестивали, много често под диригентството на Рикардо Мути. Наричат го „супербаритон“, защото през 2015 година Салси пее на сцената на Метрополитън в един ден в два спектакъла - нещо нечувано! Бил е поканен за вечерния спектакъл на „Лучия ди Ламермур“ за ролята на Ернесто в прочутия театър, но 15 минути преди началото на обедния спектакъл на „Ернани“ го молят да замести заболелия Доминго и той приема. Така извършва героичен певчески подвиг, за което се говори и днес.
Другите двама изпълнители - на ролите на Лейди Макбет и на Банко, са южнокорейци и ученици на Райна Кабаиванска. Те са участвали в международните майсторски класове при Нов Български университет на нашата именита певица и са били стипендианти на нейната фондация като са специализирали в Италия. И двамата днес имат голяма международна кариера. Витория Йео изпълнява партията на Лейди Макбет с познаване и лекота като певица, може би малко ми липсва тембъра на гласа, плътността на ниския регистър. Като актриса тя е много темпераментна, даже малко прекалява в желанието да покаже героинята си като чудовище. Кариерата й се развива засега в Италия, печели много престижни вокални конкурси, работи с фондацията „Лучано Павароти” и пее предимно лирични партии като Джилда, Мюзета, Лиу. Изнася и концерти.
Изпълнителят на Банко Симон Лим има красив, дълбок, матов басов глас, сдържано сценично поведение, неговият Банко е благороден. Кариерата на младия певец е много успешна – пее в цяла Европа, Израел, пял е и на сцената на Миланската Скала, изявява се в целия басов репертоар. Пред него е бъдещето. И още един много известен певец - тенорът Стефано Секо, в съвсем малката роля на Макдъф. Красив глас, като че ли малко уморен, но пее на всички големи оперни сцени в Европа.
Хорът на театър Ла Фениче е прекрасен - с красиви гласове, много добре подготвен, а в „Макбет“ хоровите сцени са много, особено за женския хор изпитанието е голямо. Справиха се великолепно, истинско удоволствие е да се чуе толкова добър хор! И оркестърът се показа на висота, а на пулта беше известният корейски диригент Мюнг вун Чунг, който ръководеше виртуозно изпълнителите в целия този странен свят на сцената.
Заслужава си да се чуе този спектакъл, колкото и странни неща да видите в постановката!
Записът ще бъде наличен в сайта на OperaVision тук до 6 юни 2019 г.
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...