Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

На 12 юли по стар стил е Петровден, на същата дата е и рожден ден на Учителя

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

4
Божанка и Петър Ганеви
Снимка: Личен архив

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена". 

"Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят.", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство, представено в България от Беинса Дуно, известен като Петър Дънов. 

На 12 юли, стар стил, е Петровден. Същата дата е и рожден ден на Учителя. По този повод в страната са предвидени събори и концерти.

Може да се каже, че по цял свят има последователи на Учението, играе се Паневритмия

Има голям интерес и тук, има много млади хора, допълва съпругът на Божанка, диригентът и цигулар Петър Ганев, свързал живота си с ансамбъл "Софийски солисти".  Той е направил много аранжименти на окултната музика, сътворена от Учителя, подготвил е и е изнесъл няколко тематични цикъла концерти.

Снимката е илюстративна

Петър Ганев споделя, че музиката на Учителя му е звучала многогласно още когато бил дете. Целта на аранжиментите му е да подсили въздействието на основната мелодия.

"Тази музика възпитава, дава пътя на истинското човешко развитие. Музиката на Учителя можем да сравним с музиката на Бах, тя е благородна

Тогава професионалната музика се е развивала в Църквата под влияние на християнския мироглед. Окултната музика, създадена от Учителя, е лесна за възприемане. Тя е писана за солово изпълнение. Песните са леснодостъпни - леки, със силно съдържание, въздействат, пречистват, обновяват

На Петровден, когато Учителя е бил жив, са идвали последователи от цялата страна, ставало е нещо като събор, разказва още Петър Ганев. 


Целият разговор със семейство Божанка и Петър Ганеви можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Професията социален работник като призвание

Втора седмица щафетно протестират служителите в държавната администрация, които настояват за достойно увеличение на възнагражденията им. Те са възмутени от огромната разлика с увеличените заплати в други държавни институции. Днес пред сградите, в които работят, излизат служителите от Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта,..

публикувано на 26.11.25 в 09:05

"Искам бебе" вече и в Ловеч

В Ловеч беше открит кабинет на фондация "Искам бебе" за безплатни прегледи и консултации на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Нов кабинет на "Искам бебе" в Ловеч предлага безплатни прегледи и консултации Новият кабинет се намира в сградата на бившата детска поликлиника на болницата и е предоставен на фондацията от общината...

публикувано на 23.11.25 в 06:34
Таня Монева

131 СУ "Климент Тимирязев" отбеляза 40 години със спектакъл "Устрем към върха"

С празничен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК столичното 131 Средно училище „Климент Аркадиевич Тимирязев“ отбеляза своя 40-годишен юбилей. Под надслова „40 години устрем към върха“ ученици, учители и родители се събраха, за да отбележат развитието, постиженията и духа на училището, чиито възпитаници през годините се утвърждават сред най-успешните в..

публикувано на 23.11.25 в 06:00

Нов поглед към Калояновската гробница

Още от входа на възстановката на Калояновската гробница посетителят попада в атмосфера, която напомня за тайнственост и древност. Приглушената светлина и ниските тонове на специално подбрана музика създават усещане за мистичност, а пространството може да бъде разгледано от три различни позиции. Това позволява своеобразен „поглед“ към света на отдавна..

публикувано на 23.11.25 в 05:15

Давид Папо: Професията на аптекаря е важна и ще се запази

В края на календарната година в повечето страни, включително и България, се приема бюджетът. През последните години все по-малък е делът на парите за здравеопазване. Но от това зависи кои ще са субсидираните лекарства. Революционна е идеята на президента на САЩ между потребителя и производителя на лекарства да няма посредници, включително аптекари...

публикувано на 23.11.25 в 05:15

От бащи на синове: как се калява стоманата в родната екстремна сцена

Как се калява стоманата на родната екстремна сцена влезе във фокуса на Автономията за слушане. В студиото на “Изотопия” чухме как се “наливаха основите” в началото и как “се строи” днес. Засегнахме и въпроси като: Как се предава страстта към тази музика и как се „поема щафетата“ по линията бащи и синове, както и кой от кого и какво..

публикувано на 21.11.25 в 18:59

"Преди и сега": Народният съд - пълна генна модификация на обществото

Само две седмици след паметния 9 септември "любимият син на българския народ" Георги Димитров дава указания от Москва да се унищожи фашистката интелигенция, а Трайчо Костов нарежда до началото на октомври да са готови списъците с врагове . В същата заповед уточнява, че е задължително при репресиите да се унищожават всички документи и да се..

публикувано на 20.11.25 в 11:46