Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 14 защитени специалности са добавени за настоящата учебна година

Снимка: БГНЕС

Към утвърдените 29 защитени специалности, за настоящата учебна година са добавени нови 14 с фокус върху секторите „Машиностроене“, „Електроника“, „Автоматика“, „Моторни превозни средства“, „Транспортни услуги“. Пред БНР Калин Йончев – председател на Асоциацията на професионалните гимназии по електроника, електротехника и компютърни технологии, обясни, че това са професии, при които дълго време няма прием на ученици, в следствие на което има остър недостиг на кадри.
      

„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.

„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.

Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.

Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:

„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.

Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:

„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. /…/ Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дидие Рейндерс

Само ЕК може да вдигне имунитета на бившия еврокомисар Рейндерс

Само Колегиумът на комисарите може да вдигне имунитета на бившия еврокомисар по правосъдието Дидие Рейндерс - така отговори на журналистически въпрос говорителят на Европейската комисия Балаж Уйвари. Въпросът бе зададен във връзка с публикации в белгийски медии, че Рейндерс е разследван заради съмнения за пране на пари чрез купуване на лотарийни..

публикувано на 04.12.24 в 14:53
Марк Рюте

Рюте: Украйна е тази, която ще реши кога да седне на масата за преговори с Русия

Украйна се нуждае от още ПВО системи, особено за защита на енергийната мрежа - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте след заседанието на министрите на външните работи на Алианса в Брюксел. Днес те обсъдиха кибератаките от страна на Русия и Китай по обекти от критичната инфраструктура на ЕС. Като предупреди, че тази зима може да се..

публикувано на 04.12.24 в 14:44
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Много хора, живели в прехода, не искат да четат за него, отвратени от ставащото сега

Много хора, които са живели в прехода, не искат да четат за него, защото са недоволни от съвременното състояние на страна и са отвратени от това, което става. Това каза пред БНР проф. Искра Баева, която представи книгата си  "Личностите, които определиха нашата съдба" преди дискусия по нея на 10-и декември в Софийския университет "Св...

публикувано на 04.12.24 в 14:44

Пореден скок на цената на кафето в Гърция

Гърците ограничиха покупката на кафе поради рязко покачване на цената. Недоволни са както клиентите, така и собствениците на заведения. Цените в търговската мрежа се покачват с 15% до 30% поради високата цена на международните пазари, съобщават търговците. С покачването на цената спада оборотът за този артикул, отчитат от магазините...

публикувано на 04.12.24 в 14:21
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Социалните мрежи усилват емоции, настроения и най-вече страхове

Социалните мрежи, особено ТикТок, са като голяма лупа, която усилва емоции, настроения и най-вече страхове . Който може да се възползва от този инструмент, той печели. Това каза пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на ТикТок с 3 млн. последователи По думите му процесът на..

публикувано на 04.12.24 в 14:06
Съпредседателите на

Кирил Петков: Време е този парламент да заработи

Трети час в Народното събрание продължава размяната на реплики около деветия опит за избор на председател. Те са съпътствани от спор за възможностите за формиране на управленско мнозинство. От ПП-ДБ заявиха, че няма да подкрепят номинацията на доц. Наталия Киселова заради отказа на БСП да подпише предложената от ПП-ДБ декларация за т.нар...

публикувано на 04.12.24 в 14:05
Президентът Румен Радев

Президентът: Бойните действия в Украйна могат да бъдат прекратени, ако се даде път на дипломацията

Бойните действия в Украйна могат да бъдат прекратени при ясна политическа воля и ако се даде път на дипломацията, посочи президентът Румен Радев пред студенти в УНСС:  "До момента се активираха само два инструмента - военният, това е непрекъсната военна помощ и подкрепа, и икономическият - всевъзможни санкции и икономически натиск. Но дипломацията..

публикувано на 04.12.24 в 13:55