Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да направи държавата 12 години по-късно за изтезаваните в Либия български медици

Снимка: архив

След като в Софийския градски съд Нася Ненова - една от с медицинските сестри, които бяха осъдени в Либия по така наречения СПИН процес,  осъди 9 от своите мъчители, държавата може да възобнови делата срещу тях. Това каза за БНР журналистът Силвия Великова, която припомни, че делото на Ненова е едно от петте, които бяха заведени от медиците ни. Две от делата обаче бяха прекратени заради изисквания по гражданските дела, а хората, които са изтезавали д-р Ашраф - другия подсъдим по делото, бяха осъдени в Хага:

„Държавата прекратяваше тези дела, първо, защото нямаше имена, а след това, защото не можеше да ги локализира. Сега очевидно Софийският градски съд, ползвайки това, което доктор Ашраф е успял да постигне по неговото дело в Хага, разполага. В самото решение на СГС може да бъде прочетено кой какво точно е правил. Държавата може да се опита да положи малко повече усилия, да възобнови наказателното дело … Вероятно има някакъв начин, по който тези жени, преживяли такъв ужас, да получат своята компенсация за разбитите им животи и здраве".

Либийският полковник, заради когото Ненова е направила опит за самоубийство, се е появявал в публичното пространство след революцията в страната и се е представял за жертва на режима на Кадафи, допълни журналистът Георги Милков в предаването „12+3“ по „Хоризонт“:

 „Държавата, ако има сериозно отношение към един въпрос, може да постигне всичко. Доколко държавата ще се занимава с този случай, колко сериозно и настоятелно ще се опита да намери адресите и да поиска от правителството в Триполи данни по този случай, е друг въпрос. Без съмнение решението на съдия Мичева можем само да го адмирираме. За мен това си остава абсолютно една морална утеха, защото се съмнявам, че Нася Ненова ще успее да доведе докрай тази битка и в някакъв момент да получи в ръцете си някакви компенсации от своите мъчители. Още повече, че сумата от 500 000 лева, за мен, е много малка в сравнение с това, което тя и всички останали в този случай понесоха като щети“.

Почти всичко за изтезанията на медиците ни е ясно и документирано, коментира журналистът:  

„Ние разполагахме, още през 2001 година, с доклад на специалните служби на Либия за тяхно вътрешно разследване, направено след намесата на фондация "Кадафи", в което има и самопризнание на офицерите кой е пускал ток, защо го е пускал, кой е давал заповедите -  всичко това е абсолютно ясно и го имаме на документи. Този случай е кристално ясен. Няма спор за това кой какво е направил и защо го е направил“.

Единственият въпрос остава с физическото локализиране на въпросните мъчители и по какъв начин могат да бъдат накарани те да платят въпросните компенсации.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Шампиони на Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони на Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05

ГЕРБ: Нашите представители в ОИК-Варна ще гласуват против свалянето на Благомир Коцев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ, след консултация с лидера Бойко Борисов, е взела решение да помоли своите представители във варненската Общинска избирателна комисия (ОИК) да гласуват против отстраняването на Благомир Коцев от кметския пост. Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев Това..

публикувано на 22.11.25 в 18:30

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50