Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните власти в Брюксел са разрешили протеста на българските превозвачи срещу пакета "Мобилност"

Ангел Джамбазки
Снимка: БГНЕС

Местните власти в Брюксел са дали разрешение за провеждане на протест на българските превозвачи срещу т.нар. пакет "Мобилност", добил популярност като "Плана Макрон". Това съобщи за "Хоризонт" евродепутатът Ангел Джамбазки.

Протестът ще се проведе на 10 януари, четвъртък, от 08 до 13 часа в центъра на белгийската столица, докато в Европейския парламент Комисията по транспорт обсъжда пакета. Позволението е за до 600 души и символичен брой камиони. Успоредно с българските ще протестират и румънски превозвачи, обясни Джамбазки:

"Ние сме в координация с тях, така че да има блокада на повече места в града, едното е пред Европейската комисия, другото пред Европейския парламент, вън от институциите, които са пряко замесени в този процес. Към нашия протест ще се присъединят и представители на полски синдикати, полски организации, латвийци, литовци".

За утре е насрочена последна среща между евродепутатите и превозвачите за уточняване на общата позиция. Възможно е на заседанието на Транспортната комисия да бъде поискано отлагане. Аргументът за това: 

"Този ЕП изчерпа напълно капацитета си. Има още три месеца активна работа и приключва пет години. Този въпрос трябва да бъде решен от следващия легитимен парламент, който ще бъде избран на 26 май тази година".

Исканията на българските превозвачи остават непроменени:

"Искаме оттегляне на този пакет. Искаме запазване на правото на свободно придвижване на свободния пазар и на конкуренцията. Тези промени засягат повече от сто милиона граждани на ЕС. Това е най-голямото разделение на Съюза, което не го правим ние, което не е заради евроскептицизма на източните държави, а е опитът на група западни държави да откраднат хляба на 150 хиляди български семейства".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Правителството подкрепя исканията на българските превозвачи за поправки в пакет "Мобилност"

Българското правителство подкрепя категорично исканията на българските превозвачи за приемането на поправки в т.нар. пакет „Мобилност“, който ще бъде гласуван тази седмица от транспортната комисия в Европейския парламент. Това стана ясно по време на..

публикувано на 08.01.19 в 11:49
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дъждът е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин

Дъждът, който заваля в района на Сандански е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин, съобщи Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над санданското..

публикувано на 17.07.25 в 20:46

Над 10 сигнала в Ловешко за паднали дървета след бурята там

Повече от 10 сигнала са подадени в Ловешко за паднали дървета от разразилата се тази вечер буря там. Няма пострадали хора. В село Сопот дърво е паднало върху лек автомобил. Паднали дървета има и на пътя Ловеч-Севлиево, но движението не е затворено. Три..

публикувано на 17.07.25 в 20:32

10 сигнала за паднали дървета в София заради силния вятър

10 сигнала за паднали дървета са подадени в пожарната в София заради силния вятър тази вечер.  Към момента не се съобщава за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 17.07.25 в 19:59

Германското посолство: Следим вътрешнополитическите процеси, понякога към това спада събирането на лични впечатления

"Като близки приятели в Европейския съюз и НАТО България и Германия поддържат приятелски и изпълнен с доверие диалог". Това декларира посолството на Германия в София по повод днешната позиция на Министерството на външните работи по повод присъствието..

публикувано на 17.07.25 в 19:56

Прокуратурата поиска съдът да потвърди постоянния арест на варненския кмет

Прокуратурата използва вчерашното заявление на бившия заместник- кмет на Варна Диян Иванов, че е свидетелствал срещу Благомир Коцев под натиск като аргумент да поиска от Софийския апелативен съд да потвърди постоянния арест на варненския кмет и на..

публикувано на 17.07.25 в 19:51
Атанас Атанасов

Атанасов: КПК е поискала да използва СРС 7 пъти тази година и 3 пъти - миналата

Комисията за противодействие на корупцията е поискала 7 пъти през тази година да използва специални разузнавателни средства и 3 пъти през миналата година, обяви председателят на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност: "2023..

публикувано на 17.07.25 в 19:13

ДБ поиска държавата да предостави безвъзмездно на СО имоти, които се подготвя да продава

Държавата да предостави безвъзмездно на Столичната община имотите, които се подготвя да продава, които могат да бъдат използвани за публични нужди. Това поискаха общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет. Над 4..

публикувано на 17.07.25 в 19:08