Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 13 януари започват Яворовите дни в Чирпан

С факелно шествие пренасят символичния огън на Яворовата поезия от къщата-музей до паметника на поета в градския парк в Чирпан.
Снимка: БГНЕС

Със запалване на символичен огън на Яворовата поезия в двора на музея в Чирпан и факелно шествие до градския парк ще започнат Яворовите дни. Традиционно те се откриват на 13 януари, рождената дата на поета.
   

Тъй като тази година се навършват 120 години от написването на стихотворението „Арменци“, един от акцентите в Яворови дни е свързан с арменската общност, обясни пред „Хоризонт“ Златина Колева, изпълняваща длъжността директор на Къща - музей "П. К. Яворов" в Чирпан. В рамките на Арменска вечер ще бъде показана изложба от скулптура и графика на арменски творци от Пловдив.

Предстоят още поетични четения, концерт и представяне на театралната постановка „Снаха“ на Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора.

Яворовите дни са гвоздеят в културната програма на Община Чирпан. През 2019 година се навършват 65 години от създаването на къщата-музей на поета в Чирпан. За 2018 година има 10 хиляди посетители. „Което за малък музей, който няма други обекти около него, е солидна цифра“, коментира Златина Колева.

Идеята родният дом на Яворов да се превърне в музей тръгва още от 30-те години на миналия век, когато един от тогавашните кметове предлага закупуването на къщата, за да стане музей. Първият, който изказва тази идея, е Гео Милев. „Който, идвайки тук за десетгодишнината от смъртта на поета, преспива в къщата на Крачолови  и казва на неговите близки да не пипат нищо по къщата, тъй като е убеден, че това място е светиня и няма да мине много време и то ще стане музей“, разказва Колева.

Нещата се забавят, защото идват войните, но през 1954 година музеят отваря врати за посетители. Това се случва с активното съдействие на родственицата на Яворов Ганка Найденова – Стоилова, с чиито усилия са открити още софийският музей на поета и този в Поморие.

От тези три музей единственият действащ в момента е в Чирпан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24