Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо пасторите от протестантските църкви успяват в ромските гета, а държавата не

Снимка: БГНЕС

„В едно нестабилно посткомунистическо общество и най-малкият инцидент може да се превърне в голям. Има много напрежения в нашето общество. Един латентно съществуващ конфликт винаги може да прерасне в нещо голямо“. Това коментира пред БНР доц. д-р Марио Маринов от катедра Социология на Философския факултет на ЮЗУ, изследовател на новите религиозни движения у нас, по повод нарастващото етническо напрежение в последните дни, което във времето назад има периодична повторяемост по един или друг повод.

Защо пасторите от протестантските църкви успяват в ромските гета, в интеграцията на малцинствата, а държавата е не толкова успешна в този процес. По оценки на пастори, ромите у нас съставляват 60% от над 130 000 протестантска общност в страната.

„В българското протестантство има обособена група църкви – петдесетните, които са най-активни сред ромското население, и в началото на 90-те успяха да привлекат една голяма част от българските роми. Тези църкви са представители на едно доста консервативно течение в протестантството, което изключително много набляга на семейните отношения, на моногамното семейство“, каза доц. Маринов в предаването „Хоризонт за вас".

По думите на доц. Маринов, петдесетничеството е интересно явление на световната карта и то е успешно сред всякакви маргинализирани и малцинствени общности.

„В началото и средата на 90-те беше бумът на присъединяване на ромски общности към тези църкви. От тогава има случаи на села в някои области, в които в следствие на прехода към пазарна икономика се е стигало до 100% безработица и когато идва една такава петдесятна цъква, тя се превръща в единствения работодател в това село – един става пастор, друг става помощник пастор, трети става хигиенист, тоест, всеки намира някаква работа в църквата. И някак си по необходимост цялото село стават протестанти“.

Интервюто с доц. д-р Марио Маринов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27