Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски психиатър описва как електронните устройства влияят на подрастващите

Книгата "Рестарт на детския ум" предлага оздравителна програма за зависими деца

Авторката сравнява привикването към екрана с наркотичната зависимост

Фрагмент от корицата

Книгата на Виктория Дънкли „Рестарт на детския ум“ вече е на българския книжен пазар. Дънкли е американски психиатър, а книгата - плод на 15-годишен опит в областта на интегративната психиатрия.

Авторката описва синдрома на електронния екран и предлага оздравителна програма за отказ от устройствата и възстановяване на психичното здраве на децата.

Децата, прекарващи продължително време пред екрана, са превъзбудени, преживяват нервни сривове и дребни разочарования, често изпадат в пристъпи на гняв, стават непокорни, инатливи и неорганизирани - така Виктория Дънкли обрисува промените в поведението на децата, прекарващи твърде дълго пред екраните на електронни устройства. 

"Детето е раздразнително. Не може да се контролира винаги. Когато получи някаква забележка от родителите си да се отдели от екрана, от конзолата, то реагира бурно. Това са промени, които всеки родители може да забележи у детето си и те основно се дължат на прекарването на много време пред екрана", разказа в предаването "Закуска на тревата" редакторът на книгата Любомир Русанов от издателство „Пан“.

"Виктория Дънкли си позволява да постави под съмнение много от съвременните догми на обществото. Едно от нещата, които тя много решително критикува, това е компютризацията на училищата и въвеждането на т.нар. дигитално обучение. С много примери (тя ползва изключително много емпиричен материал), изследвания, които се правят в тази област – тя доказва, че, например, при използване на интерактивни дъски и дигитални учебници успеваемостта при децата намалява, и то съществено. И това се отнася за различни точки на света. Не само в Щатите, но и в Европа, цитира дори изследвания в съседна Румъния", посочи редакторът на изданието.

Авторката описва физиологичните разстройства, които настъпват при зависимите от екрана деца и ги сравнява с наркотичната зависимост.

Родителите, които решат да приложат оздравителната програма за рестарт на детския ум, е добре да се консултират и с психолог.  Дънкли съветва всички електронни устройства не само да се изключат, но и да се изнесат физически от дома, особено в случаите на тежки зависимости.

"Много родители смятат, че не е вредно, когато детето гледа образователни филмчета или леки клипчета без агресия. Проблемът, обаче, според д-р Дънкли, не е в съдържанието, а в продължителността", подчерта Русанов.

Виктория Дънкли смята, че безопасно е прекарването пред екрана по час на ден, максимум два, и то контролирано и целенасочено – например с образователна цел.

Тя смята категорично, че на деца под 3 години не трябва да се дават никакви екранни устройства. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52