Още се съвземам от шока на откриването, каза в "Сто-лица култура", съвместното предаване на "Хоризонт" и Радио Пловдив, посветено на домакинството на Европейската столица на културата, журналистът Алекс Леви.
Леви работи във Франция и България. Във Франция той се занимава с едно от основните литературни списания в страната - "Светът и новините през светлината на книгите".
„Не говоря само за студа. Доста шумно беше. И аз, като повечето пловдивчани, които познавам, малко съм стресиран от цялата тази помпозност, в известен смисъл даже кичозност, на това откриване. Което се надявам няма да е символ на това, което ще се случи през годината“, заяви Алекс Леви. „През последните месеци животът на жителите на Пловдив стана малък кошмар заради тези малко грандиозни, даже грандомански идеи да се случи това нещо на един основен булевард – основна пътна артерия на града.“
Според Леви, триизмерното лого на Пловдив - Европейска столица на културата – обръчите, разположени срещу бившия партиен дом на площада, приличат на капан: „Приличат на капан – за едни огромни мишки, даже рибарите ще кажат – капан за шарани. Пловдивчани знаят как да реагират на тези неща. Аз мисля, че те имат оголен нерв за кич. Вече чух да го наричат намордника. Хората даже се снимат. Правят си селфита с него. И по някакъв начин си налагат двойно наказание – първо го гледат, после се снимат.“
Според Веселина Сариева от Фондация „Отворени изкуства“, която има дългогодишен опит с представянето на съвременно изкуство в алтернативни пространства, контекстът на събитието е политически, а това няма как да не повлияе:
„Ние успяхме да достигнем културна промяна за града, но не на всяка цена. Ние не заменихме една култура с друга. Един от основните ни инструменти – Нощта на галериите и музеите, създаде нов облик на града, обаче подчерта и тези традиционни пловдивски ценности. Много е трудно да се удържи такава система. Един от истинските успехи, е, че никога не се е политизирала. А Европейска столица на културата е политическо събитие.“
Относно т. нар. кула, която бе изградена в центъра на града за официалното откриване, Веселина Сариева отбеляза: „Беше доста агресивно, доста извън контекста, доста нерелевантно към това, което е в околността. Но като цяло осъзнавам, че за да бъдеш в Euronews, трябва да направиш нещо подобно. Това ми е напълно ясно.“
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..