Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кин Стоянов: Институтът за българската емиграция трябва да заработи отново

Библиотека, богат архив и музейна експозиция стоят заключени в очакване на експерти и финансиране

Емил Янев и Кин Стоянов
Снимка: Булфото

В Гоце Делчев се намира Институтът за българската емиграция в Северна Америка – САЩ и Канада. Негов директор е Тодор Гаджев, а негов създател - баща му д-р Иван Гаджев, емигрирал зад океана през 60-те години на миналия век. Институтът разполага с библиотека, архив и музейна експозиция, които в момента не работят.

През 2014 писателят и журналист Кин Стоянов, син на Радой Ралин, посетил института с екип от Държавна агенция „Архиви“ и оттогава приема присърце мисията за популяризирането му. От есента на миналата година Кин Стоянов се занимава с изучаване на несистематизирания архивен фонд съвместно с историка Людмил Станчев и архивистката Янка Среброва. 

Разглеждам го като българския Едмон Дантес, обясни в предаването „Нощен хоризонт“ Кин Стоянов. „За мен това усилие, което е направил основателят на този институт – д-р Иван Гаджев, за мен то е просто покъртително. То е свързано с някаква много силна духовна енергия.“

Д-р Иван Гаджев има изключително драматична съдба. Неговият баща - Илия Гаджев, е бил учител, силно ангажиран с каузата на ВМРО, духовен лидер в района на Гоце Делчев. Изчезва след 9 септември 1944-а. По-късно става ясно, че е жертва на масов разстрел край Добринище. След изчезването му, народната власт стоварва цялата репресия върху семейството му. Той оставя четири деца, сред които Иван Гаджев.

Успял да завърши ветеринарна медицина в Стара Загора и работейки в затънтен пограничен район в родния си край, през 60-те години на миналия век Иван Гаджев успява да се прехвърли в лагер за емигранти в Гърция. В Края на 1968-а се озовава в САЩ, основава своя ветеринарна клиника в Детройт, успява да се замогне и започва да играе важна роля в средите на българската емиграция в САЩ и Канада. На практика д-р Иван Гаджев кореспондира с всички по-известни фигури на българската емиграция, не само в Северна Америка. 

Когато Гаджев попада в САЩ, българската емиграция там вече има едновековна история зад гърба си, защото първите писмени свидетелства са от 60-те години на 19 век, посочи Кин Стоянов.

Българската общност в Северна Америка си е имала вестник – „Македонска трибуна“ и свое издателство. Веднъж годишно организациите по места се събирали на конгрес, на който решавали по-важните въпроси, свързани с общността.

Д-р Иван ГаджевИнститутът за българската емиграция в Северна Америка е основан през 1976 г. в Детройт, където д-р Гаджев започва да събира архивен материал. През 2003-2004 година целият архив е преместен в България. Всички инициативи, свързани с института, са финансирани от семейния бюджет на Гаджев. „Досега не сме имали спонсори – нито правителствени, нито частни. Това осигуряваше независимостта на института през всичките тези години“, разказа пред "Хоризонт" Тодор Гаджев, син на основателя на института.

Иван Гаджев не само пренася събрания архив в България, но и построява имота, в който се помещава неработещият институт днес в центъра на Гоце Делчев.

„Има библиотечен фонд – около 45 000 тома, архивен фонд, видео, аудио материали. Има и черковни предмети, оригинални, от българските черкви там“, допълни Тодор Гаджев.

Архивният фонд обаче не е систематизиран, така че с него да могат да се занимават научни работници. Институтът в момента не развива дейност, подчерта Тодор Гаджев и изрази надежда, че ще се намери начин той да заработи отново и да бъде полезен за историците и за по-широката публика.

Самият Тодор Гаджев е роден в Америка. Идва тук през 1997 за неколкоседмична ваканция. Двете седмици прерастват в следване в София и след това - в над десет години, прекарани в България. Според Гаджев и в момента българската общност в Детройт е доста активна, има работещ културен център и две български училища. 

Цялата тема е развита в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20